Nalewka z jeżyn to nie tylko wyjątkowy trunek o głębokim, owocowym smaku, ale także napój o licznych właściwościach leczniczych. Poznaj zdrowotne korzyści płynące z jeżynowej nalewki oraz wypróbuj 2 sprawdzone przepisy na nalewkę z jeżyn, które pozwolą cieszyć się smakiem i dobroczynnymi właściwościami tego wyjątkowego napoju przez cały rok.
Spis treści
Jeżyny często rosną dziko, mają aromatyczny, lekko kwaśny posmak. Świetnie smakują wprost z krzaka, ale zbiera się je także dla przetworów. Znakomicie nadają się do wytwarzania z nich dżemów, galaretek. Niektórzy robią z nich wino, ale częściej wykorzystuje się je do przygotowania nalewek. A wszystko to nie tylko dla smaku tych owoców, ale także dla ich niesamowitych właściwości prozdrowotnych.
Owoce jeżyn zbiera się zazwyczaj pod koniec lata i na początku jesieni, kiedy dojrzeją. Sezon rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa aż do końca września.
Po czasach, kiedy jeżyny były nieco zapomniane, widać, że owoce te przeżywają teraz wyraźny renesans. Kupimy je na targach owocowych, w sklepach, także w supermarketach. Sezon jeżynowy minie, ale możemy ich smak zatrzymać sobie na dłużej, przygotowując przetwory. Warto pomyśleć o nalewce z jeżyn, bo jest to prawdziwy eliksir zdrowia, a przy tym nieźle smakuje.
Uprawiane w ogródkach i sprzedawane na straganach są odmiany bezkolcowe jeżyn.
Dziko w Polsce rośnie ponad 100 gatunków jeżyn. Wszystkie krzaki dziko rosnących jeżyn mają kolce. Niektóre dziko rosnące jeżyny mają błyszczące i niewielkie owoce (te są kwaśne), inne matowe, szarawe i bardzo słodkie (tzw. dziady na wschodzie Polski).
Jeżyny noszą różne nazwy, w zależności od regionu Polski. Na południu dominują nazwy czernica, ostrężyna, ożyna, a miejscami też dziady i drapaki. Natomiast na północy używa się głównie nazwy jeżyna lub jażyna. Najwięcej różnych gatunków jeżyn (nawet kilkanaście w jednej okolicy!) można spotkać na zachodzie Polski, na Śląsku i Pogórzu Karpackim. Na północnym wchodzie Polski jeżyny są rzadkie i występując tam tylko dwa gatunki: jeżyna popielica i jeżyna wzniesiona.
W polskiej tradycji leczniczej i kulinarnej poczesne miejsce ma nalewka z jeżyn. Dawniej stosowano ją głównie na przeziębienie i grypę. Ma ona bowiem działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i napotne. Od dawna uważano (i słusznie), że chorobę trzeba wypocić, a tym samym szybko uporać się gorączką, bólem gardła, katarem. W takim wypadku warto wypić dwie łyżeczki nalewki, najlepiej z gorącą herbatą i od razu położyć się do łóżka.
Nie tylko przeziębienie i grypę zwalcza nalewka z jeżyn. Z czasem odkrywano kolejne jej właściwości prozdrowotne.
Nalewka z jeżyn zawiera kwas askorbinowy, który pomaga zwalczać nadciśnienie. Ponadto zwiększa wchłanianie żelaza, bierze udział w procesie wytwarzania czerwonych krwinek, przeciwdziałając tym samym niedokrwistości i anemii.
Nalewka z owoców jeżyn jest zalecana osobom, które zmagają się z problemami z układem krążenia. Ponieważ zawiera substancje - głównie przeciwutleniacze - które pozytywnie wpływają na pracę serca. Z kolei witamina C ma dobry wpływ na uszczelnianie naczyń włosowatych.
Jeżyny i nalewka wytworzona z tych owoców są bogate w przeciwutleniacze. Te z kolei niszczą wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania komórek nowotworowych. Nalewka z jeżyn, spożywana regularnie i w umiarkowanych ilościach, jest naturalnym lekiem, który można wykorzystywać w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Nalewka z jeżyn zawiera fitoestrogeny, czyli substancje roślinne działające podobnie jak hormony żeńskie. Dzięki temu trunek może złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, np. wahania nastrojów, uczucie napięcia czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
W czasie menopauzy także warto pić nalewkę z jeżyn. Pomoże załagodzić dolegliwości związane z zaburzoną pracą układu hormonalnego, przede wszystkim nieprzyjemne nagłe uderzenia gorąca.
Nalewka jeżynowa jest zalecana także diabetykom. Owoce te mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie podnoszą nagle stężenia glukozy we krwi. Zawierają też dużo błonnika, który zmniejsza wchłanianie węglowodanów i sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Przygotowanie nalewki jest dość proste. Potem potrzeba tylko trochę cierpliwości, bo nalewka musi odstać swoje. Nalewkę robi się na bazie spirytusu, ale można też wykorzystać wódkę.
Składniki
Przygotowanie
Składniki
Przygotowanie