Jak zwykle nowy rok przynosi zmiany w przepisach. Nie inaczej jest teraz. Tym razem pochylamy się nad reformami dotyczącymi świadczeń. Sprawdź, co się zmieni w przepisach w 2024 roku dotyczących świadczenia wspierającego, waloryzacji emerytur i rent oraz ulgi rehabilitacyjnej.
Spis treści
Prace nad budżetem i licznymi ustawami wciąż trwają. Zmiana rządu wywołała duże zamieszanie w procedowaniu nowych przepisów. Ale wiele zmian wynika z przepisów opublikowanych już w Dzienniku Ustaw. Jakie więc nowości będą nas dotyczyć?
To nowa forma pomocy finansowej dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami posiadających ważne orzeczenia. Maksymalna kwota wsparcia to 3,5 tys. zł miesięcznie.
Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia można składać do Wojewódzkich Zespołów Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji, określającej poziom potrzeby wsparcia od 87 do 100 pkt w skali Barthel, chory może złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia (tylko elektronicznie przez: PUE ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną).
Jeśli nie ma szans na świadczenie w tym roku, można zostać w starym systemie i pobierać świadczenie pielęgnacyjne. Tu także wprowadzono kilka korzystnych zmian, m.in. możliwość dorabiana przez opiekuna do świadczenia – bez limitu.
Trzynastka i czternastka mają być w nowym roku wypłacane na dotychczasowych zasadach. Pewna jest też coroczna marcowa waloryzacja świadczeń dla emerytów i rencistów. Nowy rząd zapowiada jednak poza tym drugą waloryzację rent i emerytur w 2024 roku – w przypadku, gdy w pierwszej połowie roku wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc., drugie przeliczenie będzie miało miejsce we wrześniu lub październiku. Wielkość podwyżki ma stanowić nadwyżkę od 5 proc. Narodowy Bank Polski prognozował na koniec listopada, że inflacja wyniesie 11,4 proc.
W ramach tej ulgi podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma możliwość odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne (koszty leków, zabiegów, wyrobów medycznych – zgodnie z katalogiem i limitami wydatków).
Dotychczas ulga była dostępna dla bliskich utrzymujących osoby niepełnosprawne, takie jak: małżonek, dzieci własne i przysposobione, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Od 2024 r. ulga rehabilitacyjna jest dostępna także dla dziadków w stosunku do niepełnosprawnych wnuków, oraz odwrotnie: dla wnuków wobec ich niepełnosprawnych dziadków, pozostających na ich utrzymaniu.
Okrzyknięta mianem podatku od plastiku danina zaczyna od 1 stycznia obowiązywać podmioty prowadzące działalność handlową lub gastronomiczną. Muszą one pobierać opłatę od klientów przy wydawaniu napojów i żywności w jednorazowych pojemnikach z tworzyw sztucznych. Od 1 lipca 2024 r. zaś muszą zapewnić alternatywne opakowanie. Podatek od plastiku nie dotyczy sprzedaży artykułów spożywczych zapakowanych fabrycznie w plastikowe pojemniki.
Zapłacimy więcej za wyroby tytoniowe i alkohol – w związku z dużo wyższymi stawkami akcyzy.
Podrożeje też paliwo. W nowym roku nie zatankujemy już benzyny bezołowiowej 95 (E5). W dystrybutorach pojawi się paliwo oznaczone symbolem E10. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich auta są dostosowane do jej tankowania (na klapie wlewu paliwa).