Teologowie już od pierwszych wieków chrześcijaństwa określali Maryję jako czystą i bez skazy. Choć dogmat o niepokalanym poczęciu Maryi ogłoszono w XIX wieku, do dziś wielu trudno go pojąć. Czy wiesz, co oznacza, że Maryja była "niepokalanie poczęta"? Kiedy obchodzimy Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i czy tego dnia trzeba iść do kościoła na mszę świętą?
Spis treści
Wiele osób, nawet katolików, do dziś nie rozumie, co tak naprawdę oznacza powszechne w Kościele określenie "niepokalane poczęcie". Większość osób sądzi, że chodzi o to, że Maryja zaszła w ciążę za sprawą mocy Ducha świętego, bez udziału mężczyzny. To powszechny błąd. Niepokalane poczęcie odnosi się bowiem wyłącznie do Maryi, a nie Jezusa. „Niepokalanie poczęta” oznacza to, że Maryja była wolna od grzechu pierworodnego, ale też wyraża Jej szczególną bliskość ze Stwórcą. Tylko ona spośród wszystkich ludzi urodziła się bez grzechu pierworodnego.
Jak co roku, 8 grudnia, na Jasnej Górze wierni złożą Maryi hołd z kwiatów. Stojąca na wysokim postumencie rzeźba Niepokalanej przystrojona zostanie białymi różami. Piękny bukiet złoży też arcybiskup – celebrant uroczystości, który za pomocą specjalnego, strażackiego podnośnika zostanie uniesiony na wysokość figury Niepokalanej. U stóp Maryi pojawią się tysiące białych kwiatów od wiernych. To spektakularne na skalę Polski widowisko jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów) i sięga 1938 roku. Wtedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Bożej.
Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma swoje początki w XIX wielu. Choć już od zarania chrześcijaństwa teologowie podkreślali wyjątkową rolę Maryi jako wybranej spośród wszystkich ludzi, a Ojcowie Kościoła określali Ją jako czystą, bez skazy, niewinną, to dopiero w 1854 roku proklamowano dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP.
Zrobił to 8 grudnia papież Pius IX. W bazylice św. Piotra w Rzymie, w otoczeniu biskupów, ogłosił bullę Ineffabilis Deus, w której napisał: „(...) orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”.
Dwie dekady wcześniej, w 1830 roku, Matka Boża objawiła się szarytce – siostrze Katarzynie Labouré. Maryja ukazała się jej w paryskiej kaplicy, dając jej misję rozpropagowania medalika, który miał być wsparciem w wierze. Św. Katarzyna, relacjonując te objawienia, przekazywała słowa Madonny: „Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli będą go nosili na szyi”. Miała tam się też znaleźć inskrypcja: „O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Mimo upływu lat, wierni wciąż zaświadczają o cudownej mocy medalika.
Z kolei cztery lata po ogłoszeniu dogmatu został on potwierdzony przez samą Maryję w trakcie objawień we francuskim Lourdes, pasterce Bernadecie Soubirous. Na jednym z jej spotkań z Białą Panią w grocie Massabielskiej Maryja powiedziała: „Jestem Niepokalanym Poczęciem”. Prawdę tę potwierdziła 19 lat później w warmińskim Gietrzwałdzie. 1 lipca 1877 roku jedna z widzących, Justyna Szafryńska, zapytała: „Kto Ty jesteś?” i usłyszała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”.
Podczas jednego z objawień w Montichiari we Włoszech, Maryja poprosiła: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe, obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia”.
Choć ten dzień nie jest w Polsce wolnym od pracy i katolicy są zwolnieni z obowiązku Eucharystii, warto wybrać się do kościoła. W Godzinie Łaski, czyli między 12 a 13, możemy też modlić się w domu w ważnych dla nas intencjach, szczególnie za nawrócenie tkwiących w grzechu bliskich. Można spędzić ten czas na różańcu, można z litanią do Niepokalanego Poczęcia NMP. – Każdy, kto będzie modlił się i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę – zapewnia nas Matka Boża.