Często obwiniamy siebie o to, że nie udaje nam się zrzucić nadwagi. Ale coraz więcej z nas nie chudnie nie ze swojej winy. Jakie choroby mogą być przyczyną problemów ze schudnięciem i utrzymaniem wagi? Sprawdź, jakie masz inne objawy i jakie badania wykonać, by potwierdzić chorobę.
Spis treści
Gdy o swoich problemach z odchudzaniem opowiadamy lekarzowi, nie zawsze traktuje nas poważnie. Czasami możemy odnieść wrażenie, że lekarz nie wierzy, iż mało jemy, a mimo to waga nie spada. Poprośmy wówczas o badania pod kątem chorób, które utrudniają zgubienie nadwagi. Oto jak możemy je rozpoznać.
Gdy ją mamy, trudno jest schudnąć, bo w organizmie jest produkowana nadmierna ilość insuliny (jej stale podniesiony poziom sprzyja tyciu). Typowe objawy: senność poposiłkowa, duży apetyt, ciągłe zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, depresja, tycie w obrębie brzucha (czasem mimo ćwiczeń!).
Potrzebne badania: poziom glukozy i poziom insuliny na czczo (tzw. HOMA-IR) oraz doustny test obciążenia glukozą (OGTT).
Uwaga! Jeśli nie zatrzymasz insulinooporności, po jakimś czasie rozwinie się cukrzyca.
Gdy tarczyca produkuje za mało hormonów, metabolizm zwalnia, a my... tyjemy. Typowe objawy: nawracające zaparcie, suchość skóry i włosów, ciągłe zmęczenie, osłabienie mięśni, nadmierna wrażliwość na zimno.
Potrzebne badania: TSH, FT3, FT4 (we krwi) oraz USG tarczycy. Czasem może być konieczna też scyntygrafia.
Może być przyczyną nie tylko dolegliwości trawiennych, ale też kłopotów z utrzymaniem wagi. Typowe objawy: bóle głowy i brzucha, rozwolnienia lub zaparcia, wysypki, katary, bóle stawów, stany depresyjne.
Potrzebne badania: poziomu przeciwciał IgG. Niestety nie są refundowane (prywatnie od ok. 400 zł).
Brak efektów mimo wielu prób odchudzania mogą też powodować: