Miażdżyca jest chorobą tętnic, która polega na odkładaniu się w nich blaszki miażdżycowej i niebezpiecznym zwężaniem się ich światła. Nieleczona prowadzi do powikłań zagrażających życiu i zdrowiu. Niestety rozpoznanie m nie jest łatwe. Zobacz, jakie są objawy miażdżycy i jak jej zapobiegać.
Miażdżyca daje objawy, których nie łączymy z tą chorobą. Zagrożone są zwłaszcza osoby z nadwagą i podwyższonym poziomem cholesterolu, ale nie tylko. Jakie symptomy mogą być sygnałem ostrzegawczym?
Z krążącego we krwi nadmiaru cholesterolu odkłada się w tętnicach blaszka miażdżycowa – naczynia zwężają się i usztywniają. Im bardziej blaszka „zarasta” tętnicę, tym większe utrudnienia dla krążenia. Taka blokada może powstać nie tylko w tętnicy wieńcowej serca, ale też każdej innej, np. szyjnej, brzusznej czy doprowadzającej krew do nóg. Dlatego też objawy miażdżycy mogą być różne i niekoniecznie związane z sercem.
Na rozwój miażdżycy wpływa wszystko to, co ma związek z odkładaniem się lipidów na ścianach naczyń Może to być:
W żadnym razie nie należy go bagatelizować. Może to być objaw miażdżycy naczyń wieńcowych. Jej konsekwencją jest choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa). W ścianach tych naczyń tworzą się blaszki miażdżycowe. Zwężając światło tętnic, upośledzają dopływ krwi do serca. Wskutek jego niedokrwienia możemy m.in. odczuwać ciągłe zmęczenie. Powiedz o tych dolegliwościach lekarzowi i poproś o skierowanie na EKG. Wykryje ono obszary serca, które są niedokrwione.
Zwykle oznaczają niestrawność lub wrzody. Jeśli jednak dokuczają po posiłku, leki rozkurczowe, przeciwbólowe czy na trawienie nie pomagają, a gastroskopia, USG brzucha nie wykazują nieprawidłowości, trzeba szukać innej przyczyny, np. u kardiologa. Powodem bólu i innych towarzyszących mu objawów (wzdęć, nudności, biegunki, duszności) może być miażdżycowe zwężenie aorty brzusznej. Przy takim podejrzeniu trzeba wykonać tomografię tętnicy krezkowej (to jedno z głównych rozgałęzień aorty brzusznej). Jeśli badanie je potwierdzi, należy przyjmować leki rozszerzające naczynia tętnicze.
Mogą pojawiać się przy gwałtownej zmianie pozycji ciała. Dawać wrażenie opadania lub zataczania, braku stabilności chodu. Niekiedy oszołomienia, niepewności w głowie. Ich przyczyną może być zwężenie i usztywnienie tętnic szyjnych, co zmniejsza dopływ krwi do mózgu i powoduje jego niedotlenienie. Zgłoś się do neurologa, wykonaj badanie USG Doppler przepływu krwi w tych naczyniach.
Łapie niespodziewanie (w jednej łydce lub obu) i jest tak silny, że zmusza do zatrzymania się na chwilę. Szybko mija, ale po przejściu kolejnych kilkuset metrów powraca. Te objawy sygnalizują zwężenie w dużych tętnicach nóg – podkolanowych, udowych, rzadziej biodrowych. Możemy czuć ból w łydce (najczęściej), pod kolanem lub w okolicy pośladka.
Jego pierwszym zwiastunem jest mrowienie lub drętwienie kończyny. Gdy dokucza także podczas odpoczynku, nie daje spać, jest ciągły, oznacza już zaawansowaną miażdżycę. Trzeba pilnie zgłosić się do lekarza. W początkowym okresie choroby ważna jest terapia ruchem – marsze, spacery, codzienna gimnastyka nóg, która usprawnia krążenie w tętnicach.
Rozwój miażdżycy można zahamować. Oto 10 zasad, jak zapobiegać miażdżycy.