Jak każda choroba przewlekła, także i nadciśnienie wymaga odpowiedniego postępowania. Co robić, a czego unikać? Poznaj zdrowe nawyki i dietę, które pomogą obniżyć ciśnienie. Dzięki temu unikniemy wielu kłopotów. Sprawdź także, jak poprawnie mierzyć ciśnienie.
Lekarze zgadzają się, że w znakomitej większości przypadków za nadciśnienie odpowiadają niezdrowy tryb życia, stres i nieodpowiednia dieta. Jeśli je zmienimy, może ciśnienie nie spadnie do „modelowego” wzorca, ale na pewno znacznie się unormuje.
Co robić przy nadciśnieniu? Zdrowe nawyki
- Wysypiaj się! Długi i dobry sen jest w stanie obniżyć ciśnienie o 5-7 mm Hg.
-
Na spacerze szybko maszeruj. Energiczny marsz (wystarczy tylko 30 min co drugi dzień) dotleni organizm i przyczyni się do spadku ciśnienia.
-
Przygarnij zwierzaka. Kontakt z każdym domowym zwierzakiem uspokaja i powoduje spadek ciśnienia, ale najskuteczniejszym „lekiem” jest... kocie mruczenie. Łagodne wibracje dobroczynnie działają na serce i regulują ciśnienie.
-
Często korzystaj ze słońca. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia krwionośne i ciśnienie spada. Dodatkowo po 20-min pobycie na słońcu organizm zwiększa produkcję witaminy D3 (obniża ciśnienie).
Czego nie robić przy nadciśnieniu?
-
Nie śpij na plecach. To sprzyja chrapaniu oraz bezdechowi sennemu, które pogłębiają nadciśnienie. Śpij na boku, a pod głowę podłóż tylko jasiek (spanie „wysoko” sprzyja wzrostowi ciśnienia).
-
Po obudzeniu nie zrywaj się z łóżka. Poleż chwilę, przeciągnij się. Leżąc na wznak, wyprostuj nogi i nie odrywając stóp, odwróć głowę i tułów w prawo, jakbyś chciała spojrzeć na poduszkę. Spróbuj pogłębić skręt i wytrzymaj 7 s. Wróć do pozycji wyjściowej i zrób taki sam skręt w lewą stronę.
-
Unikaj forsownego treningu. Dla nadciśnieniowców polecane są spacery, jazda na rowerze i pływanie, a odradzane sporty siłowe.
Dieta przy nadciśnieniu. Co jeść, a czego unikać?
Po drobnych zmianach dieta wcale nie stanie się monotonna ani uboga. Produktów, które nam posłużą, jest więcej niż tych, które mogą zaszkodzić.
To jedz jak najczęściej:
- chude mięso (dostarcza cynku usprawniającego krążenie),
- jogurt i twaróg (źródła wapnia sprzyjającego obniżeniu ciśnienia),
- seler (działa moczopędnie, nie dopuszcza do zatrzymania wody w organizmie),
- czosnek (zawiera kwercetynę, która dobrze działa na żyły),
- ziemniaki,
- sałata,
- papryka,
- pomidory (bogate w potas obniżający ciśnienie).
Z tego zrezygnuj:
- żółte sery (mają dużo cholesterolu zatykającego tętnice),
- gotowe wędliny
- chipsy (zawierają dużo sodu podnoszącego ciśnienie),
- słodycze
- napoje słodzone (podnoszą ciśnienie).
Ponadto ogranicz kiszonki - mają dużo soli podnoszącej ciśnienie. Jedz je najwyżej 1 raz w tygodniu.
Jak ograniczyć sól przy nadciśnieniu?
Nie można całkowicie zrezygnować z soli. Zawiera sód niezbędny do regulowania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Jednak nie musimy obawiać się braku sodu, nawet jeśli solimy mało lub wcale.
Sól, która trafia na nasze stoły, to niemal czysty chlorek sodu, a nasz organizm potrzebuje go tylko do 3 g na dobę (zaledwie pół łyżeczki). Poza tym sól wchodzi w skład wielu sklepowych produktów, więc jedząc np. chleb czy keczup dostarczamy jej wystarczająco dużo.
Zioła, które zastępują sól:
- bazylia
- oregano
- tymianek
- rozmaryn
- majeranek
- czosnek
- szczypior
- koperek
Większość osób już po 2-3 dniach ich stosowania przyzwyczaja się do mniejszej ilości soli w potrawach.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
- Przed mierzeniem skorzystaj z toalety (pełny pęcherz zwiększa ciśnienie).
- Usiądź z podpartymi plecami. Załóż ciśnieniomierz.
- Mankiet naramiennego powinien znajdować się ok. 1,5 cm nad łokciem, nadgarstkowy zakładaj tak, by dłoń była skierowana do góry, a mankiet znajdował się ok. 1,5 cm od dłoni.
- Rękę ułóż tak, by mankiet ciśnieniomierza był na poziomie serca.