Masz włosy zniszczone po rozjaśnianiu? A może wysuszone słońcem lub zbyt częstym suszeniem i prostowaniem? Oto najlepsze domowe sposoby i zabiegi na suche, połamane włosy. Maski, oleje i płukanki pomogą zregenerować, odbudować, odżywić i nawilżyć zniszczone włosy, by odzyskały blask i sprężystość.
Zdrowe włosy są mocne i lśniące. Dzieje się tak dlatego, że ich łuski przylegają jedna do drugiej, dzięki czemu nie ucieka z nich wilgoć, a gładka powierzchnia równo odbija światło.
Trudno tego oczekiwać od włosów np. po urlopie. Narażone na mocne słońce i kontakt z morską lub chlorowaną wodą w basenie stają się zwykle szorstkie i matowe. Jak im pomóc korzystając z naturalnych składników?
Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje włosy potrzebują regeneracji, zrób krótki test. Zwiąż włosy w supeł. Jeśli są elastyczne i zdrowe, supeł szybko się rozleci. Jeśli są zniszczone, pozostanie na miejscu.
Jeśli nadal nie jesteś pewna, przejedź paznokciem od końca włosa w górę, trzymając go drugą ręką. Jeśli będzie się zwijał, oznacza to, że twoje włosy potrzebują natychmiastowej pomocy.
Oto czynniki sprzyjające niszczeniu włosów:
Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich suchych i łamliwych kosmyków, nie musisz od razu kupować drogich kosmetyków. Możesz przygotować naturalne, domowe maski, płukankę i olej, które działają podobnie, a kosztują znacznie mniej. A ponadto oszczędzisz swoim włosom kolejnej porcji chemicznych produktów.
Banan jest doskonałym źródłem protein, których może brakować suchym włosom. Zawiera także witaminy A, C, E oraz z grupy B.
Jak przygotować?
Starannie zmiksuj dojrzały banan do jednolitej konsystencji. To połowa sukcesu, inaczej grudki owocu będzie trudno spłukać z włosów. Do papki dodaj łyżkę płynnego miodu.
Jak stosować?
Nałóż na wilgotne włosy, po 20 minutach umyj szamponem. Po wysuszeniu pasma będą miękkie, sypkie, pełne objętości.
W ziarnach lnu znajdują się kwasy tłuszczowe omega –3,–6,–9, które działają nawilżająco i ochronnie na włosy i odbudowują ich strukturę.
Jak przygotować?
Wsyp 2 łyżki siemienia do szklanki wody i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Gdy wystygnie, przecedź ziarenka, a powstały żelowy płyn wymieszaj z łyżką miodu.
Jak stosować?
Nanieś na umyte i osuszone włosy. Spłucz ciepłą wodą po 20 minutach.
Lawenda to aromatyczne zioło działa antybakteryjnie, spowalnia wypadanie włosów, dodaje im witalności i połysku.
Jak przygotować i stosować?
Do dużego słoika wsyp 4 łyżki kwiatów lawendy i łyżkę liści brzozy. Dodaj litr octu owocowego, np. jabłkowego. Zakręć słoik. Po tygodniu przefiltruj zioła przez gazę. Do jednej części octu dodaj 2 części wody. Stosuj do płukania włosów.
Olej kokosowy otrzymuje się z miąższu orzecha palmy kokosowej. Ma właściwości regenerujące, odżywcze, bakteriobójcze. Zawiera witaminy E, K, żelazo. Uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, sprawiając, że pasma stają się gładkie, a końcówki przestają się rozdwajać.
Jak stosować?
Wystarczy rozprowadzić 1–2 łyżki oleju na całej długości włosów, włożyć foliowy czepek, zmyć szamponem po 30 min.
Awokado zawiera tłuszcze nasycone i nienasycone, w tym cenny kwas oleinowy. Oprócz tego koktajl witamin: A, C, E, B. By zrobić z niego odżywczą maskę, zmiksuj połowę dojrzałego awokado z łyżką oliwy i jogurtu naturalnego.
Jak stosować?
Nałóż na wilgotne włosy na kwadrans, spłucz i umyj głowę szamponem. Taka maska zmiękcza włosy, dodaje im blasku, redukuje ich puszenie.