Objawy cichego udaru są niekiedy tak subtelne, że można go... nie zauważyć. Ale nie znaczy to, że nie będziemy się potem zmagać z negatywnymi skutkami udaru. Sprawdź, komu najbardziej zagraża cichy udar, jak go rozpoznać i co zrobić, aby zapobiec jego nawrotom.
Spis treści
Cichy udar występuje wielokrotnie częściej niż „zwykły”, czyli dający charakterystyczne objawy (paraliż lub drętwienie twarzy, rąk albo nóg, silny ból głowy, problemy z chodzeniem, wzrokiem i rozumieniem).Dlatego choć mało się o nim mówi, powinnyśmy być czujne (chorujemy częściej niż mężczyźni!). Zwłaszcza gdy jesteśmy w grupie ryzyka.
Niech nas nie zwiedzie fakt, że objawy cichego udaru nie kojarzą się z zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu (są to np. „zwykłe” kłopoty z pamięcią). Często składamy je na karb chwilowej niedyspozycji lub sądzimy, że „w tym wieku tak już jest”.
Jeśli się w niej znajdujesz, gdy tylko wychwycisz objawy cichego udaru (szczegóły dalej) zapobiegaj jego nawrotom. Kto jest najbardziej narażony na jego wystąpienie?
Jeśli masz takie objawy, idź do lekarza i powiedz mu o swoich podejrzeniach (jeżeli masz bliskiego po udarze wspomnij o tym!). Lekarz może cię skierować na badania (uszkodzenia mózgu po cichym udarze pokażą tomografia i rezonans magnetyczny).
Objawy, które sugerują cichy udar to:
Cichy udar, choć często nie daje wyraźnych objawów, może być groźny. Aby zapobiegać jego nawrotom, przestrzegaj czterech ważnych zasad: