Kiedy pigułka antykoncepcyjna naprawdę zaczyna działać? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która zaczyna przyjmować tabletki po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie. Wyjaśniamy.
Pigułki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej skutecznych form antykoncepcji, o ile są stosowane prawidłowo. Ich skuteczność ocenia się na 91–99,7%, jeśli są stosowane idealnie.
"Skuteczność przy idealnym stosowaniu" oznacza, że pigułki są zażywane zgodnie z instrukcjami, bez pominięcia żadnej dawki. W praktyce skuteczność może być niższa ze względu na błędy, takie jak pominięcie dawki.
Należy zauważyć, że skuteczność pigułek antykoncepcyjnych może być również zmniejszona przez niektóre leki, takie jak antybiotyki, i niektóre zioła, takie jak dziurawiec. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli jesteś niepewna, jak inne leki mogą wpływać na skuteczność Twojej antykoncepcji.
Wszystko zależy od tego, jaką pigułkę przyjmujemy. Tabletka jednoskładnikowa zawierająca tylko progesteron bez estrogenów zaczyna działać w pełni po upływie 48 godzin. Oznacza to, że przez ten czas należy się powstrzymać od współżycia lub stosować dodatkowo prezerwatywy.
Jeśli natomiast w pierwszym dniu miesiączki zaczniesz przyjmować tabletki dwuskładnikowe, tabletka zadziała natychmiast. Nie ma różnicy, jaki rodzaj pigułki zażywasz (mikro- czy minipigułka). Jednak absolutnie konieczne jest rozpoczęcie przyjmowania pigułki w pierwszym dniu. Jeśli zaczniesz przyjmować pigułkę dopiero między drugim a piątym dniem miesiączki, nie będzie ona skuteczna od razu i będziesz musiała używać prezerwatywy przez dodatkowe siedem dni, aby zapewnić sobie ochronę przed ciążą. Po tym okresie działanie antykoncepcyjne pigułki jest w dużej mierze niezawodne.
Pamiętaj, że antykoncepcję hormonalną należy stosować regularnie - codziennie o tej samej porze - wtedy jej skuteczność określana jest nawet na ponad 99%.
Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mimo stosowania antykoncepcji istnieje pewne ryzyko zajścia w ciążę. Na przykład wskaźnik Pearla dla pigułki wynosi od 0,1 do 0,9.
Jeśli nie masz regularnego cyklu i dlatego nie chcesz czekać do następnej miesiączki, prawdopodobnie po prostu zaczniesz przyjmować pigułki w pewnym momencie. W tym przypadku tabletka nie jest natychmiastowo skuteczna. Aby nie zajść w ciążę w sposób niezamierzony, należy zawsze stosować prezerwatywę przez 14 dni.
Ponieważ okres płodności jest ograniczony do maksymalnie 6 dni, a plemniki mogą przetrwać w organizmie maksymalnie 5 dni, ramy czasowe, w których teoretycznie można zajść w ciążę, są więc stosunkowo pewne.
Czasami kobiety robią sobie przerwę od pigułek, na przykład jeśli są samotne od dłuższego czasu i nie chcą niepotrzebnie obciążać swojego organizmu hormonami. Ale kiedy tabletka zaczyna działać po przerwie? W tym przypadku pigułka zaczyna również działać natychmiast, jeśli jest przyjmowana w pierwszym dniu okresu.
W przypadku rozpoczęcia przyjmowania tabletek w późniejszym okresie cyklu, należy stosować dodatkową antykoncepcję. Zmiana z jednej tabletki na drugą powinna być również dokonana w pierwszym dniu krwawienia. W przypadku preparatów w tabletkach, które przyjmuje się przez 28 dni, nową tabletkę można przyjąć bezpośrednio następnego dnia po przyjęciu ostatniego preparatu.
Jako preparat hormonalny, pigułka ma tak małą dawkę jak to tylko możliwe, aby ewentualne skutki uboczne były mało prawdopodobne. Jednak niska dawka estrogenu i progestagenu (syntetycznych hormonów) oznacza również, że w pewnych sytuacjach efekt działania pigułki może zostać utracony. Na przykład, jeśli pacjentka zapomni zażyć tabletkę lub jeśli w ciągu 2 godzin od zażycia tabletki wystąpią wymioty lub biegunka. W tym czasie organizm nie jest jeszcze w stanie prawidłowo przyswoić preparatu hormonalnego.
Istnieją jednak również leki, które mogą wpływać na działanie środka antykoncepcyjnego i zakłócać jego działanie. Należą no nich m.in. leki przeciwpadaczkowe, diuretyki, leki uspokajające, witamina C, paracetamol lub niektóre antybiotyki. Zależy to jednak od dawki i czasu stosowania tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyku. W przypadku choroby należy zawsze poinformować lekarza o przyjmowaniu tabletek.
Zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, nie należy przechowywać tabletek antykoncepcyjnych w temperaturze pokojowej powyżej 30°C. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim. Szczególnie latem należy pamiętać o przechowywaniu tabletek w chłodniejszym miejscu, w przeciwnym razie mogą one utracić swoje działanie antykoncepcyjne.
W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady ginekologa lub farmaceuty!