Intensywnie rosnący trawnik wymaga wsparcia. Celem letniego nawożenia jest przede wszystkim zagęszczenie trawy i wzmocnienie jej koloru. Kiedy i jak nawozić trawnik, by uzyskać jak najlepszy efekt? Czy latem można stosować wapno na murawę? Przeczytaj, jakie nawozy do trawnika wybrać, by nie wypaliły trawy.
Płytko korzeniąca się trawa bardzo szybko zużywa znajdujące się w wierzchniej warstwie gleby substancje odżywcze. Dlatego chcąc utrzymać jej piękny wygląd, należy ją regularnie dokarmiać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przenawożona murawa wymaga częstszego koszenia, a także jest mniej odporna na choroby. Poza tym duże stężenia i zbyt obfite stosowanie odżywek powodują rozmaite uszkodzenia. Na szczęście producenci postanowili ułatwić życie ogrodnikom i obecnie większość preparatów zawiera długo działające mieszanki azotowe, znacząco zmniejszające ryzyko zniszczenia trawnika.
Bez względu na to, jaki nawóz wybierzemy, musimy pamiętać o jego równomiernym rozprowadzeniu. W miejscu, w którym będzie go za dużo, murawa może zostać wypalona, z kolei tam, gdzie odżywki będzie zbyt mało, źdźbła zżółkną z powodu niedokarmienia. Aby uniknąć takich sytuacji, preparat najlepiej aplikować za pomocą siewnika, który zagwarantuje nam jego regularne rozmieszczenie.
Zabiegu nie należy wykonywać ani podczas suszy, ani w upalny dzień, gdy zielona darń jest silnie nasłoneczniona. Pamiętajmy również, że nie wolno stosować sypkich nawozów, gdy trawnik jest mokry. Wilgoć sprawia, że preparat przykleja się do źdźbeł, przez co zabieg jest mniej skuteczny.
Kiedy jest na to najlepszy czas? Pierwsze nawożenie trawnika należy wykonać wiosną, na przełomie marca i kwietna, tuż po pierwszym koszeniu. W czerwcu, warto powtórzyć zabieg, z kolei ostatnie dokarmianie murawy przeprowadzamy najpóźniej w połowie sierpnia.
Nawożenie trawnika preparatami z wysoką zawartością wapnia, np. dolomitem, niesie ze sobą wiele korzyści. Stosując je, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Pierwiastek ten reguluje pH gleby oraz utrzymuje je na poziomie najkorzystniejszym dla prawidłowego rozwoju traw ogrodowych. Ponadto przedłuża działanie innych odżywek, zwiększając efektywność nawożenia.
Wapnowanie należy wykonywać maksymalnie co 3-4 lata i jedynie w sytuacji, gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny (poniżej 5,5 pH). Co ważne – zabieg ten przeprowadza się wiosną lub jesienią, nigdy latem!
Sięgnij po wydajne, bogate w mikroelementy odżywki, które niosą ze sobą małe ryzyko przenawożenia czy wypalenia trawy!
Takie nawozy świetnie wzmacniają darń, dlatego należy je stosować do poprawy jakości młodego trawnika, a także później – do regeneracji oraz rozbudowy systemu korzeniowego osłabionej murawy. Mogą przydać się także podczas wysiewu. I to zarówno przy zakładaniu nowej darni, jak i uzupełniania ubytków w zniszczonym trawniku. Drobinki minigranulatu można bowiem rozrzucać na glebę równocześnie z nasionami. To pozwoli nam już na starcie zapewnić murawie cenne substancje odżywcze, które będą jej potrzebne do zdrowego i bujnego wzrostu.
W przeciwieństwie do innych preparatów bardzo drobne kuleczki nawozowe nie zatrzymują się na źdźbłach, lecz wnikają głęboko. Nie ma więc ryzyka, że zostaną wciągnięte przez kosiarkę. Ponadto takie odżywki szybko się rozpuszczają i zostają wchłonięte przez glebę, dostarczając składniki odżywcze do samych korzeni. Drobna forma zmniejsza też szansę na to, że nasze dzieci czy zwierzęta zetkną się ze szkodliwymi substancjami.