Galaretka dzięki żelatynie do bogactwo dobrego dla kości aminokwasu lizyny i kolagenu..
Fot. 123RF/Picsel
Przekąski
Najlepsze galarety mięsne i rybne z warzywami. Warto je jeść szczególnie zimą!
Marta Barczyńska
17.02.2023 14:38
Galarety mięsne i rybne z warzywami, to nie tylko smaczna przekąska na zimno. Zimą powinniśmy jeść je szczególnie często, ponieważ znakomicie wzmacniają kości. Jak je przygotować? Wypróbuj nasze przepisy na galaretę wieprzową, z rybą, kurczakiem, łososiem, gęsiną i królikiem.
Zimą kości narażone są na większe odwapnienie. Warto je wspomóc właściwą dietą. W okresie zimowym gorzej przyswajamy wapń bo… jest mniej słońca! Na przyswajanie wapnia wpływa wit. D, która wytwarza się w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych. By wesprzeć osłabione kości warto jeść 3-4 razy w tygodniu galaretkę. Żelatyna bowiem zawiera nie tylko wapń, ale także aminokwas lizynę, który poprawia jego wchłanianie. Ponadto ma też aminokwasy, które pobudzają wytwarzanie białka kolagenu. Jego ilość z wiekiem spada, a jak wiemy również on wzmacnia nasze stawy i kości.
Żelatyna to bogactwo kolagenu. Jego ilość wzrośnie, jeśli do galaretki dodamy rybę. Mięso zaś ma działanie kwasotwórcze więc by pod jego wpływem wapń nie uciekał z kości, galaretkę jedz obficie polaną sokiem z cytryny (działa zasadowo). Ilość wapnia pomogę podnieść także ciemne pieczywo lub ziemniaki, natka, jajka, brokuł, groszek, chrzan i musztarda więc warto je jeść razem z galaretką lub do niej dodać.
Galareta wieprzowa na golonce
Składniki:
1 golonka wieprzowa
500 g szynki
włoszczyzna
5-6 czarnych oliwek
1 cytryna
2 liście laurowe
5 ziaren angielskich
2 łyżki żelatyny
sól
pieprz
garść natki pietruszki
Przygotowanie:
Warzywa obierz, włóż do garnka. Dodaj umyte mięso, liście i ziele. Zalej wodą tak, by było jej 2 razy więcej. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 5 godzin. Mięso powinno odpadać od kości. Odcedź wywar. Powinno go być 1,5 l.
Dopraw wywar solą i pieprzem. Podgrzej, rozpuść w nim namoczoną żelatynę.
W kokilkach ułóż pokrojone mięso, marchewkę, oliwki i listki natki. Zalej bulionem. Wstaw do lodówki na noc. Podawaj z cytryną, musztardą i chrzanem.
Galareta z łososiem i serkiem
Składniki:
200 g plastrów łososia wędzonego na zimno
100 g łososia sałatkowego
200 g serka śmietankowego
1 mały ogórek szklarniowy
400 ml śmietanki 36%
łyżka koperku
5 łyżeczek żelatyny
sól
pieprz
2 łyżki czerwonego pieprzu
1 łyżeczka chrzanu
2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Żelatynę namocz w 1/2 szklanki wody. Rozpuść podgrzewając.
Formę keksową wyłóż folią przezroczystą, wysmaruj olejem. Następnie wyłóż plastrami łososia tak, aby lekko na siebie zachodziły. Wstaw do lodówki.
Śmietankę ubij na sztywno. Wymieszaj z chrzanem, serkiem, drobno posiekanym łososiem sałatkowym, koperkiem i startym ogórkiem. Na koniec 3 łyżki masy wymieszaj z żelatyną, połącz z resztą masy. Wlej do formy z łososiem. Wstaw do lodówki na noc. Podawaj posypany czerwonym pieprzem.
Galareta z kurczaka z jajkiem
Składniki:
1 udko z kurczaka
1 pierś z kurczaka
włoszczyzna
4 łyżeczki żelatyny
3 jajka ugotowane na twardo
5-6 różyczek brokułu
gałązka natki pietruszki
przyprawy do rosołu np. lubczyk, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
szczypta kurkumy
Przygotowanie:
Brokuł ugotuj na parze na pół twardo.
Obierz włoszczyznę, mięso umyj. Warzywa i mięso zalej 4 szklankami wody. Gotuj 1 godzinę. Kwadrans przed końcem dodaj zioła, kurkumę, pieprz i sól. Przecedź wywar.
Namocz żelatynę zimną wodą. Gdy napęcznieje wymieszaj z 2 szklankami bulionu.
Mięso oddziel od kości, pokrój.
Marchew pokrój w cienkie słupki. Ułóż w półmisku warstwami posiekany brokuł, mięso, marchew i pokrojone jajka. Posyp listkami natki. Zalej bulionem. Wstaw do lodówki do stężenia.
Galareta z białą rybą i groszkiem
Składniki:
2 filety z ryby
2 cebule
włoszczyzna
4 łyżeczki żelatyny
1 szklanka zielonego groszku (rozmrożony lub konserwowy)
garść zielonych oliwek
białko jaja
1 łyżka octu białego
2 liście laurowe
3 ziarenka pieprzu
3 ziarenka ziela angielskiego
sól
Przygotowanie:
Włoszczyznę i cebule obierz. Zalej 2 litrami zimnej wody. Zagotuj, dodaj przyprawy do smaku. Gotuj na małym ogniu 30 minut. Wyłów warzywa.
Rybę umyj, podziel ze skórą na części. Włóż do wywaru i gotuj 20 minut. Wyłącz, ostudź. Odcedź wywar.
Keksówkę wyłóż folią. Ułóż kawałki ryby, pokrojoną marchew i groszek.
Zimny wywar wymieszaj rózgą z białkiem i octem. Doprowadź do wrzenia. Gotuj 3 minuty, mieszając. Przecedź przez sitko wyłożone gazą. Zmieszaj 2 szklanki wywaru z namoczoną zimną wodą żelatyną. Wywarem zalej przygotowaną rybę z warzywami. Ostudź i schłodź.
Galareta z gęsiną i pasternakiem
Składniki:
2 gęsie uda ze skórą
2 marchewki
1 pasternak (lub 1 pietruszka)
1 cebula
2 ząbki czosnku
4 łyżeczki żelatyny
1 pęczek natki
2 białka
2 łyżeczki octu
sól
pieprz
Przygotowanie:
Cebulę obierz, opal. Włóż do garnka. Dodaj obrane marchewki i pasternak, umytą natkę, zmiażdżony czosnek i udka. Zalej wodą. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj 3 godziny na małym ogniu pod przykryciem. Wyjmij mięso i warzywa.
Sklaruj rosół dodając białka i ocet. Przecedź. Do 2 szklanek bulionu dodaj namoczoną żelatynę.
Mięso oddziel od kości. Pasternak i marchew pokrój na słupki. Ułóż w miseczkach (lub pojemnikach po jogurtach) naprzemiennie warzywa i mięso. Zalej wywarem. Schłodź. Podawaj z cytryną i ziemniakami (np. pieczonymi).
Galareta z królika z czerwonym pieprzem
Składniki:
1/2 tuszki z królika
włoszczyzna
1 puszka kukurydzy konserwowej
1 czerwona papryka
7 łyżeczek żelatyny
1 cytryna
kilka kulek czerwonego
pieprz
garść natki pietruszki
szczypta papryki
ulubione zioła
sól
pieprz
Przygotowanie:
Królika umyj, włoszczyznę obierz. Mięso i warzywa zalej wodą. Dodaj przyprawy do smaku. Gotuj ok. 1 godziny (aż mięso będzie odchodzić od kości). Przecedź wywar. Mięso oddziel od kości i posiekaj.
Marchewkę pokrój drobno. Kukurydzę odcedź. Wymieszaj mięso królicze z marchewką i kukurydzą. Podłużną foremkę wyłóż folią. Włóż farsz.
Żelatynę namocz w zimnej wodzie. W 2 szklankach wywaru rozpuść żelatynę. Zalej bulionem farsz. Wstaw do lodówki do stężenia. Podawaj z natką, czerwonym pieprzem i cytryną.