Wiele z nas zaczyna dzień od ulubionej kawy. Kiedy pijemy ją w domu, często marzy nam się taka aromatyczna od baristy. Też możesz taką zrobić! Sprawdź, jak zrobić doskonałą i aromatyczną kawę w domowym zaciszu. Jakie ziarna wybrać, jak je mielić i jak zalewać kawę? Poznaj najpopularniejsze rodzaje kawy.
Spis treści
Jak rozkłada się ruch kawowy w Waszym domu? Rano pijesz kawę sama, a potem każdy w swoim rytmie? Czy wszyscy naraz? Przygotowanie dobrego naparu wymaga kilku zabiegów, ale wszystko w ramach potrzeb.
Są trzy podstawowe czynniki, które wpływają na smak kawy:
Wybór kawy to podstawa. Mamy dwie najpopularniejsze: arabika i robusta. Pierwsza – z goryczką, wysoką kwasowocią, niską zawartością kofeiny. Druga – niemal pozbawiona kwasowości, ma wysoką zawartość kofeiny. Gwarantuje gęstą warstwę pianki na powierzchni naparu.
Na smak ma też wpływ intensywność palenia: im mocniejsza, tym ciemniejsza kawa, bardziej gorzka i mniej kwaśna. Ważne jest również to, gdzie kawa była uprawiana. Afrykańskie gatunki charakteryzują się nutą owoców cytrusowych, kwiatów, amerykańskie nutami orzechowymi i czekoladowymi, a azjatyckie ziemistymi i leśnymi.
Zmielenie kawy tuż przed zaparzeniem sprawia, że ma ona bogatszy smak i aromat. Im jest drobniej zmielona, tym będzie się dłużej parzyła. W domu przyda się młynek, automatyczny lub ręczny. Ważne, żeby był żarnowy – gwarantuje lepszy smak naparu.
Jeśli rozważasz kupno ekspresu automatycznego, koniecznie zwróć uwagę na to, jaki młynek ma wbudowany. Najlepszy to żarnowy, stalowy. Ziarna są w nim odpowiednio przecinane, a nie miażdżone, i podczas parzenia oddają naparowi właściwy smak.
Woda to zaraz po wyborze ziaren najważniejszy czynnik, który gwarantuje (lub nie) aromatyczną, smaczną kawę. Wrzątek zabija ją! Dlatego gdy woda się zagotuje, odczekaj (3-4 minuty), aż temperatura spadnie (najlepsza to 88-94 stopni C). Wyższa sprawi, że kawa będzie gorzka, cierpka.
Jeśli zaś wychodzi Ci zbyt kwaśna kawa, to znak, że zalewasz ją za mało podgrzaną wodą. Najlepsza będzie woda filtrowana, bo zwykła zawiera minerały, które pozbawiają kawę smaku (im ich mniej w wodzie, tym lepszy smak kawy). Dlatego sprawdzą się dzbanki filtrujące.
W kawiarniach jest do wyboru przynajmniej sześć rodzajów. Co się kryje pod nazwami?
Najpopularniejsza, espresso, to czarna kawa z orzechowo-brązową pianką. Filiżanka jest napełniona do połowy, podawana z kieliszkiem wody (do przepłukania ust). Espresso macchiato to espresso z dwiema łyżeczkami spienionego mleka na wierzchu.
Caffè latte to pobudzenie i deser w jednym – smakowy syrop, espresso i gorące spienione mleko. Jeśli lubisz większą porcję aromatycznej kawy, wybierz americano. To espresso z gorącą wodą, zwykle w filiżance, cappuccino to espresso i 2 cm spienionej pianki, a caffè breve to coś dla łasuchów – espresso ze spienionym mlekiem i bitą śmietaną.
Możesz użyć spieniacza, ale jeśli nie masz, podgrzej mleko i wlej do słoika. Zakręć i intensywnie potrząsaj. Puszysta pianka świetnie się ubije...