Kruche, łamliwe paznokcie można skutecznie wzmocnić. Wystarczy regularnie stosować kremy i odżywki bogate w składniki, które nawilżą i zregenerują płytkę. Niewielka zmiana w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych i stylu życia przywrócą paznokciom piękny wygląd i odporność na uszkodzenia.
Kosmetyk do rąk wcieraj też w paznokcie i okalające je skórki. Używaj kremów z naturalnymi antyoksydantami, takimi jak wyciąg z oliwek czy z rokitnika – zawierają wiele minerałów i witamin.
Kuracje, np. w postaci rękawiczek z odżywką, stosuj 1-2 razy w tygodniu, aż płytki odzyskają zdrowy wygląd. Zabieg trwa 20-30 minut. W tym czasie aktywne składniki, np. mocznik, olejki roślinne (np. różany, z oliwek), witamina E oraz kwas hialuronowy regenerują płytkę i poprawiają jej elastyczność.
Jeśli masz delikatne z natury paznokcie, po każdym kolejnym nakładaniu lakierów wymagających zmatowienia polerką będą coraz bardziej osłabione. Także zdejmowanie takich trwałych emalii może je uszkadzać.
Daj płytkom odpocząć. W tym czasie wcale nie musisz rezygnować z koloru. Sięgnij po 2 w 1: lakier z funkcją odżywki wzmacniającej lub bardzo łagodny dla paznokci kosmetyk na bazie wody (łatwo go usunąć, lekko podważając brzeg – odkleja się w całości jak płatek).
To, co jesz, bezpośrednio wpływa na stan paznokci. Zadbaj, by w diecie znalazło się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców bogatych w witaminy A, B, C i E oraz produktów zawierających ważne minerały: krzem (jest w płatkach owsianych, grubych kaszach), cynk (pestki dyni, słonecznika), wapń (mleko, migdały, sery), żelazo (soja, fasola, brokuły, natka pietruszki). Pij 1-5-2 l płynów dziennie – tak poprawisz elastyczność paznokci.
Białko powinno być ważną częścią menu. Znajdujące się w nim aminokwasy pomagają organizmowi w wytwarzaniu keratyny, głównego budulca płytki paznokci. Jedz chude mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe.
Używaj narzędzi, które nie uszkodzą płytek – szklanego lub papierowego pilniczka. Nie wycinaj skórek cążkami – zmiękczaj je olejkiem i odsuwaj drewnianymi, antybakteryjnymi patyczkami kosmetycznymi.
Im dłuższe płytki paznokci, tym bardziej narażone na uszkodzenia, np. pęknięcia czy (gdy się mocno wyginają) zadarcia i bolesne uszkodzenia łożyska. Sama wiesz, jaka długość jest najkorzystniejsza dla twoich paznokci – kontroluj ją, systematycznie skracając ich brzegi.
Olejki roślinne są niezastąpione w przywracaniu paznokciom elastyczności, ale też zapobiegają ich osłabieniu. Wystarczy wcierać kroplę olejku codziennie w każdą płytkę przez 2 tygodnie, a później powtarzać ten prosty zabieg raz na tydzień, dla utrwalenia efektu.
Odżywki w postaci emalii, z krzemem, cynkiem, żelazem, wapniem, stosuj też jako bazę pod barwną emalię. Minerały wbudują się w uszkodzone miejsca płytek, wzmocnią je i zapobiegną przebarwieniom.