Inaczej niż typowe infekcje wirusowe, angina często wymaga wizyty u lekarza i zastosowania antybiotyku. Leczenie możesz jednak przyspieszyć domowymi sposobami. Dzięki nim szybciej poczujesz się lepiej i wrócisz do zdrowia. Jak rozpoznać ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła? Sprawdź objawy choroby i dowiedz się, jak odróżnić anginę wirusową od bakteryjnej.
Spis treści
Choroba znana większości z nas jako angina to inaczej ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła. Dopada nas częściej wtedy, gdy jesteśmy narażeni na wahania temperatury (np. przebywamy jakiś czas w ogrzewanym mieszkaniu, a potem wychodzimy na dwór na dużo zimniejsze powietrze, wiatr i deszcz).
Choroby nie wolno bagatelizować, bo może doprowadzić do groźnych powikłań: zapalenia wsierdzia, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Może również wywołać chorobę autoimmunologiczną (w której organizm „atakuje” własne tkanki) jak np. zapalenie nerek czy problemy reumatyczne.
Zwykle angina kojarzy nam się z bólem gardła, ale nie jest to jedyny objaw choroby. Warto też zwrócić uwagę na inne charakterystyczne oznaki:
Często można też na nich zauważyć ropny biały nalot (choć niekiedy go nie ma, co może zmylić nawet lekarza stawiającego diagnozę). W razie wątpliwości możemy zrobić w domu test (np. Strep A’lert, w aptece, bez recepty, 42 zł), bo angina wymaga wzięcia antybiotyku (trzeba iść do lekarza).
Angina w większości przypadków wywołana jest przez bakterie Streptococcus (paciorkowce grupy A), dużo rzadziej przez wirusy. W bakteryjnej konieczna jest konsultacja lekarska i przyjmowanie przepisanych antybiotyków, w anginie wirusowej wystarczy leczenie objawowe w domu.
Angina bakteryjna ma gwałtowny przebieg:
Angina wirusowa przebiega łagodniej:
Domowe sposoby złagodzą ból i stan zapalny, wesprą też układ odpornościowy.