Dobry pasztet to nie tylko zwykły dodatek do chleba, lecz wykwintna przekąska godna najbardziej eleganckiego przyjęcia. Jak go przygotować i przyprawić, by zachwycał smakiem i puszystą fakturą? Jakie polewy podkreślą smak pasztetu i dodadzą mu finezji? W ostatnim czasie, kiedy szczególnie promuje się dietę bezmięsną, popularność zyskały także pasztety wegetariańskie. Z czego można je przygotować?
Jako sztuka kulinarna pasztetnictwo rozwinęło się w średniowiecznej Francji i do dziś w kuchni francuskiej pasztety zajmują ważne miejsce. Wyrabia się je z mięs surowych, gotowanych (najpopularniejsze) lub pieczonych. Jako surowca użyć można dziczyzny, drobiu i innych rodzajów mięs. Możemy użyć jednego rodzaju mięsa lub ich mieszanki. Jako komponent warto wykorzystać gotowane warzywa. Niezwykle aksamitne pasztety otrzymamy blendując składniki, a nie mieląc je.
Coraz większą popularnością cieszą się pasztety wege: przyrządzane z warzyw, ryb, orzechów (Tak, tak! Zmieszaj po szklance posiekanych orzechów włoskich, laskowych, ziemnych z uduszonym jabłkiem, cebulą, ciemnym chlebem rozmoczonym w śmietance, jajami. Przypraw i upiecz). A warzywne to nie tylko te na bazie roślin strączkowych, ale też marchewkowy, grzybowy, z białych jarzyn – zachwycają smakiem! Pyszne wegetariańskie pasztety upieczesz z wszelkich odmian gotowanej fasoli.
Aby pasztet po upieczeniu ładnie się kroił, był puszysty, ale i zwięzły, do masy dodajemy jajka (białka warto ubić) i dosypujemy kilka łyżek bułki tartej (ewentualnie rozmoczoną w śmietance albo bulionie kajzerkę), kaszy manny lub mąki pszennej, ziemniaczanej lub ryżowej. Można też razem z masą zblendować płatki (jęczmienne, owsiane, ryżowe) – one także dodadzą pasztetowi sztywności.
Ostateczny smak pasztetu zależy nie tylko do kompozycji mięs czy warzyw, ale i od przypraw. Podstawowe to: majeranek, tymianek, cząber, mielony kminek, pieprz ziołowy, gałka muszkatołowa, kardamon i mielony imbir.
Warto dodać 1/2 łyżeczki cynamonu oraz uduszone na oleju kwaśne jabłko i koniecznie dolać kieliszek koniaku lub likieru (Jagermeister, Becherovka). Do pasztetu mięsnego koniecznie dodaj duszoną wątróbkę, wzbogaci i polepszy smak.
Pasztety zatopione w galarecie, która podkreśla ich smak są wyjątkowe. Jak je przygotować? Upieczony pasztet przekładamy do foremki nieco od niego większej i zalewany np. galaretą żurawinową lub jabłkową: rozgotuj 2 kwaśne jabłka, dodaj łyżkę żelatyny, igiełki rozmarynu, łyżeczkę warzywka, cukier do smaku, kieliszek białego wina. Zblenduj, przestudź, zalej pasztet i dobrze zastudź.
Składniki:
Sposób przygotowania: