Twoje dziecko ostatnie gasi w domu światło i bardzo późno kładzie się do łóżka? A może samo narzeka, że długo nie może zasnąć, często się wybudza, wstaje zmęczone, zasypia do szkoły? Zachęć je, by każdego dnia wypróbowało jeden lub kilka prostych sposobów na dobry sen. To sprawdzone metody, które powinny pomóc.
Napięcia związane z wiekiem dorastania, stresy w szkole, przesiadywanie do późna przed komputerem, długie wieczorne rozmowy z rówieśnikami – to wszystko może utrudniać nastolatkowi zaśnięcie i spokojny sen. Jakie są tego konsekwencje? Rano dziecko jest zmęczone, rozdrażnione, ma kłopoty z koncentracją i pamięcią, przysypia w szkole. Dlatego dbaj, by przestrzegało dobowego rytmu i nie kładło się po 23.00. Powinno też znaleźć czas na odpoczynek bez elektroniki (niebieskie światło, które emitują urządzenia – pobudza). Warto też stosować inne metody i rytuały ułatwiające zaśnięcie.
Ciemność jest niezbędna do produkcji melatoniny – hormonu snu. Dlatego zanim sama położysz się do łóżka, zajrzyj do pokoju nastolatka i sprawdź, czy zasłonił okna i zgasił lampkę nocną. Niekorzystny wpływ na jakość snu mają też intensywnie świecące nocą wyświetlacze urządzeń elektronicznych – warto więc je przysłaniać. Im ciemniej jest w pokoju dziecka, tym lepiej. A może z opaską na oczach? Jeśli twój syn czy córka dzieli pokój z rodzeństwem i zdarzają się sytuacje, że jedno z dzieci musi dłużej się uczyć, a drugie chce spać – przyda się satynowa lub bawełniana opaska na oczy.
18-19ºC to idealna temperatura, która sprzyja regeneracji nocą. Jeśli twój nastolatek jest zmarzluchem, może dodatkowo przykryć się kocem lub spać pod cieplejszą, zimową kołdrą. Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu pomaga zdrowo spać. Powinna wynosić 40-60 proc. Wtedy śpi się znacznie lepiej. Warto więc zainwestować w elektryczny, np. ultradźwiękowy, nawilżacz powietrza lub wieszać na kaloryferze mokry ręcznik (wcześniej dobrze wypłucz go w wodzie, ponieważ detergenty uwalniające się podczas wysychania tkaniny mogą podrażniać śluzówki).
Taki napój jest naturalnym środkiem nasennym. Szybko rozgrzewa i działa uspokajająco. Mleko zawiera tryptofan – aminokwas przekształcany w organizmie w serotoninę, a jej niedobór często towarzyszy bezsenności. Do kubka z mlekiem warto dodać łyżeczkę miodu. Zawarty w nim cukier powoduje zwiększenie wydzielania insuliny, co wzmaga senność. Można też przygotować ajurwedyjski napój, czyli złote mleko z dodatkiem kurkumy i korzennych przypraw. Polecane jest m.in. na kłopoty z zasypianiem.
Chłodne powietrze działa jak lek na bezsenność. Dlatego dbaj, by nastolatek każdego dnia wychodził z domu chociaż na krótki spacer. Już podczas półgodzinnej przechadzki spada poziom hormonu stresu, a wydzielają się endorfiny – hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Czas spędzony na dworze (wyprowadzenie psa, spacer z kolegami, runda na rowerze czy rolkach) dotleni organizm, przyspieszy metabolizm, wzmocni odporność i pomoże zrelaksować się po intensywnym dniu w szkole. A także przywoła spokojny sen.
Lawenda, melisa znane są ze swoich właściwości odprężających i uspokajających. Zachęć dziecko, by do wanny z wodą dodawało nie płyn, lecz naturalny olejek eteryczny (3-4 krople) lub napar przygotowany z ziół albo sól morską, np. z dodatkiem olejków oraz suszonych liści i płatków roślin. Ciepłą kąpiel warto brać dwie godziny przed położeniem się do łóżka, ponieważ zwiększa temperaturę ciała. A kiedy ta zaczyna spadać, pojawia się znużenie, senność.