Wątroba i żołądek bardzo nie lubią, kiedy się przejadamy. Jak to się mówi: co za dużo, to niezdrowo... Ale co zrobić, kiedy jest już za późno i przesadziliśmy z jedzeniem lub alkoholem? Oto sprawdzone sposoby, które wspomogą układ trawienny.
Spis treści
Impreza rodzinna, spotkanie towarzyskie i stoły uginające się od jedzenia. Czasami bardzo ciężko oprzeć się pokusie. Co przyniesie ulgę po przejedzeniu lub zjedzeniu dużej ilości tłustych potraw lub słodyczy? Jak walczyć ze zgagą lub wzdęciami? Co pomoże na kaca i skutki nadmiernego spożycia alkoholu?
Kwiat lipy zawiera składniki, które działają osłaniająco na śluzówkę żołądka. Napar złagodzi pieczenie i zgagę. Z kolei olejki, które są w koprze włoskim, zmniejszają napięcie mięśni gładkich, działają wiatropędnie i łagodzą bóle brzucha. Unikaj za to mięty, która wprawdzie ma działanie rozkurczowe, ale może również podrażnić układ pokarmowy.
Miód działa kojąco na podrażnioną tkankę przełyku. Jeśli wypijesz go z ciepłą wodą, gdy tylko poczujesz pieczenie (pierwsze oznaki zgagi), miód zahamuje wydzielanie się zbyt dużej ilości kwasu, który powstaje w żołądku. Napój nie może być gorący, bo w wysokiej temperaturze miód traci lecznicze właściwości. Na problemy z układem pokarmowym najlepszy jest miód akacjowy, mniszkowy i leśny.
Łagodząco na układ pokarmowy działają: lukrecja, kminek oraz korzeń prawoślazu. Z tego ostatniego przygotuj zimny napar: 1 łyżeczkę suszu prawoślazu zalej filiżanką wody i odstaw na noc. Gdy rano napój zgęstnieje, wypij małymi łyczkami. Napój gasi pieczenie z przełyku. Unikaj soli i ostrych przypraw.
Śluz znajdujący się w ziarnach siemienia lnianego chroni przełyk i żołądek przed działaniem kwasów trawiennych.
Przepis na kleik z siemienia lnianego:
1 łyżkę świeżo zmielonych ziaren dodaj do szklanki wody, zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj ok. 10 minut pod przykryciem. Przecedź, ostudź i pij ciepły kisiel, najlepiej godzinę po jedzeniu.
Gdy domowe sposoby zawiodą, kup bez recepty, np. Rennie, Nolpazą Control, Panzol Pro, Polprazol, Maalox, Bioprazol, Manti.
Wątroba lubi ciepłe posiłki. Jedz zupy na wywarach z warzyw, lekkostrawne dania jednogarnkowe. Zmniejszysz aktywność pęcherzyka żółciowego, jeśli porcje będą małe i nie będą długo zalegać w żołądku. 1-2 dni po napadzie kolki pozostań na ścisłej diecie, najlepiej, aby była to dieta półpłynna (przeciery, papki) lub płynna (herbata, napar z rumianku, nagietka), niewielkie ilości białego pieczywa i gotowanych warzyw. Unikaj dań gotowych. Jeśli lubisz soki, to pij je w wersji rozcieńczonej, najlepiej z mlekiem (do 2% tłuszczu) lub wodą mineralną.
Witamina C korzystnie działa na układ immunologiczny, pobudzając go do produkcji przeciwciał ułatwiających leczenie stanu zapalnego. Dużo witaminy C ma papryka, brukselka, brokuł, kiwi.
Jeśli atakowi kolki towarzyszą wymioty, pij wodę z elektrolitami, np. Orsalit, Plusssz Elektrolity. Wyklucz tłuste produkty, produkty smażone oraz żółtka jaj, które mogą wywołać silne skurcze pęcherzyka żółciowego.
Olejki zawarte z imbirze łagodzą nudności, które występują po zjedzeniu słodyczy. Z kolei cytryna normalizuje pracę układu trawienia (ale nie wolno jej pić na czczo, bo może podrażniać błonę śluzową żołądka.
Przepis na napój imbirowy:
Do 1 szklanki wody dodaj starty imbir (ok. 2 cm korzenia). Doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj kwadrans. Ostudź, dodaj sok z połówki cytryny. Pij ciepły napój 2-3 razy dziennie.
Cukier to produkt kwasotwórczy. Gdy przesadzimy ze słodyczami, układ pokarmowy się zbuntuje: będą dokuczać mdłości, zgaga lub wzdęcia. Wtedy warto wprowadzić warzywa i owoce. Bomba witaminowa pomoże w balansie równowagi kwasowo-zasadowej (marchewka, cytryna, jarmuż).
Pij 3-6 razy dziennie po 15-40 kropli rozpuszczone w 1/4 szklanki przegotowanej wody.
Gdy poczujesz ból głowy, wypij szklankę domowego napoju, który cię orzeźwi i uzupełni straty elektrolitów. Potas, sód, magnez, wapń są niezbędne do utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu. Tracimy je, gdy przesadzimy z alkoholem.
Przepis na domowy izotonik:
Do 1 l wody dodaj 1/4 łyżeczki soli, sok z 1/2 cytryny, limonki i pomarańczy oraz 1 łyżkę miodu.
Cytrusy mają dużo witaminy C (przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniom komórek, które powstają podczas picia alkoholu), błonnika (usprawnia pracę jelit) i potasu (łagodzi kaca). Wystarczy szklanka ciepłej wody z cytryną, by wspomóc pracę wątroby. Odkwasi organizm, co jest ważne, gdy mamy napady apetytu dzień „po” (ochota na produkty zakwaszające – jak, np. cukier). Napój dodaje energii, a ta przyda się, jeśli czujesz się ospała.
Lipidy pomagają chronić śluzówkę układu pokarmowego przed podrażnieniami związanymi z bezpośrednim działaniem alkoholu. Zjedz małą porcję makaronu z oliwą i pomidorami albo esencjonalny bulion. Wystrzegaj się smażonych potraw, które mogą podrażnić i tak już mocno nadwerężony żołądek.
Kiszonki/fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt) mają drobnoustroje korzystne dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Miód to glukoza – pomoże mózgowi zregenerować się po zatruciu alkoholem.
Śniadanie I
do wyboru:
Śniadanie II
do wyboru:
Obiad
do wyboru:
+ do wyboru
Podwieczorek
do wyboru:
Kolacja
+ do wyboru