Ból pleców, kolan i stóp podczas jazdy na rowerze może wynikać z przeciążenia, ale nie tylko. Inną przyczyną może być też nieprawidłowe ustawienie siodełka i kierownicy oraz niewłaściwa pozycja podczas jazdy. Jak to robić poprawnie, by uniknąć dolegliwości? Poznaj zdrowotne korzyści wynikające z jazdy na rowerze.
Spis treści
Na rower, nie tylko w sezonie letnim, przesiada się coraz więcej osób. 70% Polaków wybiera dwa kółka przynajmniej raz na jakiś czas. Jest wiele powodów, by dołączyć do grona miłośników jednośladów!
Rower to często najwygodniejszy środek transportu. Pozwala uniezależnić się od rozkładu jazdy. Daje komfort samodzielnego wyboru trasy i tempa, pozwala poznać okolicę. Jest cichy i nie powoduje zanieczyszczeń środowiska. Nie wymaga przy tym wielkich nakładów finansowych jak samochód. Warto zaopatrzyć się we własne dwa kółka – ta niedroga inwestycja szybko się zwróci, poprawiając naszą kondycję.
Jazda na rowerze tylko pozornie nie wymaga wysiłku. Mięśnie nóg pracują bardzo intensywnie, a następnego dnia mogą zaprotestować przeciwko kolejnej wyprawie na dwóch kółkach. W przypadku osób o słabej kondycji, dopiero zaczynających przygodę z rowerem, dokuczliwy ból mięśni jest najczęściej oznaką przemęczenia i podpowiada, że należy zmniejszyć tempo i pokonywane dystanse. Przetrenowane mięśnie po kilku dniach wracają do formy.
Jednak są dolegliwości, których powodem jest niedostosowanie roweru do wzrostu korzystającej z niego osoby lub błędy w technice jazdy.
Jeśli jeździsz w prawidłowej pozycji, czyli z wyprostowanymi, ale lekko pochylonymi do przodu plecami, przejażdżka na rowerze to najlepszy sposób na odciążenie kręgosłupa i stawów. Jest też kluczem do uniknięcia bólu pleców i kolan. Jak odpowiednio ustawić siodełko i zachować odpowiednią pozycję podczas jazdy?
Ból kolan może być spowodowany zbyt niskim ustawieniem siodełka. Siodełko powinno być ustawione w taki sposób, aby nawet w dolnym położeniu noga nie była całkowicie wyprostowana, ale minimalnie ugięta w kolanie.
Przyczyną bólu stóp najczęściej jest ich złe ustawienie. Stopa powinna podpierać się na pedale w miejscu pomiędzy palcami a śródstopiem.
Garbienie się i zbyt niskie pochylanie się nad kierownicą może prowadzić do nadwerężenia pleców. Oznacza to, że siodełko nie może być ustawione zbyt wysoko, a kierownica zbyt nisko. Podczas jazdy najbardziej korzystna dla kręgosłupa jest postawa wyprostowana.
Wiele osób wybiera dwa kółka z myślą o zrzuceniu kilku kilogramów nadwagi. Rower faktycznie sprzyja odchudzaniu. Trzeba jednak pamiętać, że organizm zaczyna czerpać z zapasów tłuszczu dopiero wtedy, gdy jazda trwa dłużej niż godzinę. Jednak nawet krótsze dystanse, choćby 30-minutowa droga do pracy czy na działkę, przebyte na rowerze będą korzystne dla zdrowia.
Przejażdżki chronią przed miażdżycą, zmniejszając poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki równomiernemu wysiłkowi rośnie ogólna wydolność organizmu i odporność na zmęczenie. Zwiększa się pojemność płuc, krew jest lepiej natleniona, poprawia się praca serca. Regularne wycieczki rowerowe zmniejszają ryzyko ataku serca. Są też polecane jako rehabilitacja po przebytym zawale.
Pedałowanie podnosi wytrzymałość mięśni nóg, wysmukla uda i łydki oraz redukuje cellulit. Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę oraz choroby układu krążenia: nadciśnienie, zakrzepy i żylaki.
Jeździć na rowerze można w każdym wieku. Nie jest to sport wymagający dużego wysiłku, więc początkowy stopień sprawności i wytrzymałości również nie jest tak bardzo istotny jak np. w joggingu. Jednak, ze względu na ryzyko urazów, rowerowe przejażdżki powinny przedyskutować ze swoim lekarzem osoby cierpiące na zaawansowane choroby kręgosłupa i stawów, osteoporozę, ciężkie schorzenia naczyń krwionośnych oraz kobiety ciężarne.