Osobom, które dowiadują się, że będą mieć stomię, często wydaje się, że to oznacza koniec aktywnego życia. Jednak ze stomią można normalnie żyć.
Powody założenia stomii
Założenie stomii jest konieczne, gdy trzeba usunąć część jelita lub pęcherza moczowego (po wypadku, wycięciu nowotworu). Każdego roku u prawie 7 tys. osób w Polsce wykonuje się tzw. wyłonienie jelita (grubego – kolostomia – lub cienkiego – ileostomia) lub wyprowadzenie dróg moczowych (urostomia).
Gdy więc dowiadujesz się, że masz mieć stomię, może dopaść nas lęk. Dochodzisz np. do wniosku, że nie będziesz mogła żyć aktywnie i że będzie widać, że masz założoną stomię. Tymczasem worków stomijnych nie widać pod ubraniem (bo płasko przylegają do ciała). Możesz też pozostać aktywna, np. chodzić na basen.
Najczęstsze obawy związane ze stomią
Wielu stomików mówi, że jakość ich życia po operacji się poprawiła. Czego większość osób boi się najbardziej?
Oto popularne mity na temat stomii:
-
Gdy ma się stomię, trzeba zrezygnować z aktywności. Nieprawda. Możesz być aktywnai uprawiać sporty (po wygojeniu okolicy przetoki i konsultacji z lekarzem): jeździć na rowerze, gimnastykować się, pływać (worki są wodoodporne).
-
Życie ze stomią boli. Przeciwnie. Wielu osobom bóle brzucha mijają po założeniu stomii.
-
Przy stomii konieczna jest ścisła dieta. Nie zawsze. Często dopiero po operacji (i wygojeniu) można jeść rzeczy zakazane przed zabiegiem. Niektórym osobom zaleca się jednak unikanie potraw gazotwórczych.
-
Z worka stomijnego mogą wydobywać się brzydkie zapachy. Dobrze dobrane akcesoria stomijne są szczelne, mają też filtry pochłaniające zapachy. Wypróbuj różne typy worków różnych marek (więcej powyżej).
-
Trzeba zrezygnować z dłuższych podróży. Nieprawda. Wystarczy je dobrze zaplanować i spakować zapas sprzętu.
Jak dbać o ciało, gdy masz założoną stomię?
- Starannie dbaj o skórę wokół stomii (ważne, by była zdrowa).
- W kąpieli unikaj mydeł nawilżających i z olejkami (powodują uniesienie płytki stomijnej).
- Unikaj noszenia cienkich rajstop. Mogą się podrzeć o otwór w worku (służy do opróżniania).
Ile kosztuje założenie stomii?
Sprzęt stomijny jest refundowany w 100 proc. Zlecenie na niego zrealizujesz w dowolnym sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. W związku z zagrożeniem COViD-19 otrzymasz zlecenie podczas teleporady (patrz str. 21). Więcej na: www.nfz.gov.pl
Sprzęt stomijny
Gdy jesteś tuż po zabiegu, często nie wiesz, z jakich akcesoriów korzystać. Warto zamówić najpierw bezpłatne próbki na www.convatec.pl, www.coloplast.pl lub faqrak.pl.
Na stronie fundacji STOMAlife (www.stomalife.pl) znajdziesz informacje o szkoleniach dla stomików.
Oto potrzebne akcesoria:
- pas stomijny – chroni przed powstaniem przepukliny okołostomijnej (po operacji)
- pokrowce – zapobiegają szeleszczeniu worka stomijnego i zabezpieczają przed zabrudzeniem (może się zdarzyć, zwłaszcza zanim nauczymy się obsługi i doboru worków).
- neutralizator zapachów – zapewnia komfort i dyskrecję