Czy wiesz, że stokrotki, bratki, fiołki, nagietki, lawenda są doskonałe do dekoracji ciast i deserów, a także innych dań? Pięknie wyglądają, oszałamiająco pachną, a do tego oryginalnie smakują. Dania z płatkami i całymi kwiatami to prawdziwy hit letniego przyjęcia!
Spis treści
Najpopularniejsze kwiaty, które znamy z kuchni, to... kalafior, brokuły oraz kwiaty cukinii. Jednak medycyna naturalna od lat wykorzystuje napary, soki i nalewki ze świeżych oraz suszonych płatków: róż, fiołków, nagietka, lipy czy bzu... Dziś po barwne kwiatostany sięgają także kucharze i cukiernicy.
Jadalne kwiaty można wykorzystywać w wytrawnych sałatkach, lekkich i słodkich deserach, a także jako dodatek do herbat. Te ostrzejsze w smaku urabia się razem z ciastem na makaron, aromatyczna lawenda może być składnikiem domowych lodów, zaś nasturcja – wytrawnych tart lub sałatek...Wszystkie jadalne kwiaty mogą urozmaicić twoje dania, dodając im koloru i intrygującego smaku. Podpowiadamy, jak je podać lub zmienić w wykwintną ozdobę!
To wielkie pole do popisu! Kryształowe pucharki z budyniem udekoruj bratkami. Mają delikatny, słodko-cierpki smak, dlatego nadają się także do dekoracji makaronów i sałatek. A może kwiatowe lizaki? Gałązki lawendy czy chabra zatop w skarmelizowanym cukrze i daj mu zastygnąć. Płatki róży mają delikatny, słodki i owocowy smak. Są wykorzystywane do produkcji dżemów, ale i do dekoracji deserów, koktajli...
Płatki jadalnych kwiatów takich jak stokrotki, róże, koniczyna czy bratki można też zamrozić. Warto zrobić z nich dekoracyjne kostki lodu do drinków czy lemoniady albo ozdobić nimi domowe lody na patyczkach. Będą prawdziwą ozdobą letniego spotkania i zachwycą wszystkich gości.
Pelargonie pachnące o różanym aromacie doskonale pasują do ciast, deserów czy dżemów. Ich delikatne płatki nie tylko ładnie zaprezentują się na białym torcie, ale i dodadzą mu smaku! Pomysł na niebanalną dekorację gotowy! Akacja zaś najlepiej smakuje na ciepło, usmażona w chrupiącym cieście naleśnikowym. Doskonale sprawdza się też w słodkich wypiekach, np. w sernikach lub tartach.
Do tego celu najlepiej nadają się kwiaty cukinii lub nasturcji. Duże kielichy cukinii świetnie nadają się do faszerowania mięsem, ryżem lub warzywami. Są też wykorzystywane do nadziewania serem ricotta, mozzarellą, ziołami, oliwkami. Można je również smażyć, dusić lub zapiekać. Z kolei duże płatki nasturcji mają ostry, pieprzny smak, podobny do rzeżuchy lub rzodkiewki. Dzięki temu są wspaniałym dodatkiem do mięs i serów.
Chabry to fenomen! Ich korzenny, słodko-pikantny smak dobrze komponuje się zarówno z daniami mięsnymi, jak i z deserami. Można jeść świeże lub suszone chabry.
Werbena ma lekko słonawy smak, co sprawia, że nadaje się do zdobienia wytrawnych przekąsek.
Wypróbuj też płatki aksamitki - mają intensywny cytrusowy aromat, który jest porównywany do smaku i aromatu skórki grejpfruta. Doskonale uzupełniają dania mięsne, dania z ryżem, zupy, różnego rodzaju sosy i pasty rybne.
Płatki aksamitek czy krokosza barwierskiego wykorzystuje się jako przyprawę, która wspomaga trawienie, a także barwi na żółto zupy, sosy, ciasta i napoje (w zastępstwie szafranu). Podobne zastosowanie mają intensywnie czerwone syropy i napary z kwiatów maku oraz hibiskusa.
Zestawy płatków kupisz w sklepach internetowych, na giełdach kwiatowych i bazarkach. Kwiaty możesz też zbierać w lesie lub na łące.
Możesz używać go do pieczenia, dosładzania herbaty lub lemoniady, a także do zdobienia gotowych ciast i deserów. Aby zrobić aromatyczny cukier, włóż do słoiczka z nim kilka świeżych kwiatów lawendy. Odstaw na tydzień i poczekaj, aż cukier przesiąknie aromatem lawendy.
Składniki:
Przygotowanie:
Składniki:
Przygotowanie: