Z opryszczką możesz skutecznie walczyć domowymi sposobami. Zamiast leków z apteki zastosuj lecznicze okłady, kompresy, opatrunki, napary do przemywania i pasty. Sprawdź, jak je przygotować i stosować. Kiedy walczysz z opryszczką pamiętaj też o odpowiedniej diecie. Co jeść, a czego unikać?
Z opryszczką często borykamy się wiosną. Zadziałaj od razu, gdy tylko poczujesz swędzenie. Od razu zażyj acyklovir (Heviran) w tabletce − jedna dziennie. To lek hamujący rozwój wirusa opryszczki Herpes simplex. Zapobiegnie też tworzeniu się blizn poopryszczkowych. Lek ma również postać kremu czy żelu do stosowania bezpośrednio na pęcherzyki. Możesz też pomóc sobie naturalnymi, domowymi sposobami.
Na opryszczkę pomagają proste domowe kuracje w postaci okładów, kompresów, past, opatrunków i naparów stosowanych do przemywania. Jak je przygotować i stosować?
3 krople olejku wymieszaj z łyżką oleju bazowego (może być to zwykły roślinny olej, np. słonecznikowy, ale najlepszy jest olej ze słodkich migdałów). Następnie nasącz przygotowanym olejem gazik i przyłóż do opryszczki, mocując gazik plastrem, np. na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia.
Ma silne działanie przeciwwirusowe. Zawarte w jej liściach taniny oraz kwasy fenolowe zwalczają wirusa opryszczki. Łyżkę suszonych liści melisy zalej szklanką wrzątku, zostaw pod przykryciem na ok. 15 minut. Pij powoli letni napar 3 razy dziennie.
Jeśli masz aloes na swoim parapecie, wykorzystaj jego antywirusowe właściwości, przyspieszy gojenie ranki. Utnij liść aloesu i przełam go na pół, żeby pojawił się miąższ. Przyłóż miąższ do pęcherzyka opryszczki.
Przyniesie ulgę w razie silniejszego bólu. Owiń małą kostkę lodu folią spożywczą i ściereczką. Przyłóż okład do ranki na ok. 15 minut. Możesz powtarzać kilka razy dziennie.
Zmiażdż ząbek czosnku lub przepuść przez praskę. Powstałą pastę nałóż na opryszczkę, a następnie zabezpiecz kawałeczkiem gazy i plastrem. Na początku możesz czuć lekkie swędzenie, pieczenie – to naturalna reakcja oznaczająca, że pasta działa. Rano zdejmij opatrunek i dokładnie umyj skórę.
Ma właściwości wysuszające i dezynfekujące. Hamuje też namnażanie wirusa. 2 czubate łyżeczki liści szałwii zalej pół szklanki gorącej wody. Pozostaw na 10 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Przecedź napar i ostudź. Zwilżaj ranę naparem kilka razy w ciągu dnia, np. używając patyczka higienicznego lub jałowego gazika.
Pamiętaj, aby za każdym razem używać nowego patyczka lub gazika, tego, który miał kontakt z raną nie maczaj powtórnie w naparze.
Rozgnieć tabletkę na proszek i wymieszaj go z łyżeczką ciepłej, przegotowanej wody. Powstałą nałóż papkę na chore miejsce na ok. 30 minut. Powtarzaj zabieg rano i wieczorem.
W diecie znaczenie mają dwa aminokwasy przyswajane z jedzenia − arginina i lizyna. Jeden szkodzi, drugi pomaga.
Arginina szkodzi. Sprzyja rozwojowi opryszczki, dlatego już przy pierwszych objawach − na czas leczenia − zrezygnuj z produktów, które ją zawierają. Są to orzechy, migdały, sezam, czekolada, nasiona lnu, słonecznika, kasza gryczana, płatki owsiane, owsianka. To zahamuje rozwój opryszczki.
Lizyna pomaga. Dzięki niej organizm przyswaja mniej argininy i łatwiej zwalcza opryszczkę. Dobrym źródłem lizyny są kurczak, soczewica, parmezan, mleko, pestki dyni, jajka, czerwona fasola, ciecierzyca.