Gojenie się ran, powstałych z różnych przyczyn, to naturalny proces, którego czas trwania zależy od tego, jak poważne i rozległe są uszkodzenia. Co, jeśli rana nie chce się goić? Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny i na czym polega leczenie trudno gojących się ran. Zobacz również, jakie są rodzaje opatrunków i na jakiego rodzaju rany należy je zakładać.
Skaleczenie, zadrapanie, ukłucie. Drobne ranki zwykle szybko się goją. Zdarzają się jednak zranienia, które trudno się goją. Jeśli czas gojenia rany z 6-8 tygodni wydłuża się nawet do 12 tygodni, mamy wówczas do czynienia z ranami przewlekłymi. Co wówczas robić? Jakie mogą być przyczyny?
Uszkodzenia tkanek goją się trudniej u pacjentów m.in. z obniżoną odpornością, niedożywionych, w podeszłym wieku, po chemioterapii i radioterapii, przebywających przez długi czas w szpitalu itp. Ale aż w 80 proc. to powikłania różnych chorób.
Do powstania trudnych ran przyczyniają się:
Powikłaniami mogą być owrzodzenia żylne, spowodowane zaburzeniami miejscowego krążenia.
Należy ustalić przyczynę powstania rany i leczyć ją pod okiem odpowiedniego specjalisty (np. chirurga, dermatologa, diabetologa). Konieczne jest utrzymywanie rany w wilgotnym środowisku za pomocą nowoczesnych opatrunków, a skórę wokół rany odpowiednio pielęgnować. Bez konsultacji z lekarzem lepiej nie stosować na ranę żadnych preparatów.
Miejscowe leczenie ran obejmuje:
Niedożywienie to jedna z przyczyn powstawania przewlekłych ran. Z drugiej strony niedobory składników odżywczych utrudniają prawidłowy proces gojenia się.
Dieta chorego z raną musi być urozmaicona, dostarczać odpowiedniej liczby kalorii, pełnowartościowego białka, witamin i innych składników odżywczych. Często konieczne jest zastosowanie żywienia medycznego.
Opatrunki specjalistyczne mają różne poziomy odpłatności, ustalane przez Ministerstwo Zdrowia.
Aby było możliwe skorzystanie z refundacji, opatrunek musi znajdować się w wykazie wyrobów medycznych stworzonym przez Ministerstwo Zdrowia i być dostępny w sprzedaży.
Na refundowane opatrunki potrzebna jest recepta i zlecenie potwierdzone przez odpowiedni oddział NFZ.
konsultacja merytoryczna: dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, specjalista chirurgii ogólnej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran