Jeśli drętwieją ci palce, nie musi to oznaczać, że masz reumatyzm. Ta dolegliwość może też być też skutkiem niedoborów w organizmie lub powikłań po chorobie. Zebraliśmy często występujące przyczyny drętwienia palców i podajemy też sposoby na złagodzenie dolegliwości.
Przyczyny drętwienia palców
Odczuwasz mrowienie, szczypanie albo masz wrażenie kłucia igieł w palcach? Zobacz, co może być przyczyną tych niemiłych odczuć.
-
Pozycja ciała
Powód może być błahy, np. utrzymywanie ręki czy nogi zbyt długo w jednej pozycji lub niewygodne ułożenie ciała podczas snu.
-
Choroby stawów
Drętwienie kończyn kojarzone jest również z reumatyzmem lub zmianami zwyrodnieniowymi w stawach.
-
Wysoki poziom cholesterolu we krwi
Jego nadmiar potrafi odkładać się nie tylko w dużych naczyniach krwionośnych, ale i tych zlokalizowanych w rękach i nogach. Gdy zaczyna tworzyć się blaszka miażdżycowa ze złogów cholesterolowych, dochodzi do zaburzeń ukrwienia, co może objawiać się drętwieniem. Często też wtedy palce są zimne. Warto wykonać USG Dopplera. Pomoże na pewno też ograniczenie spożycia mięsa oraz rezygnacja z tłustych, smażonych dań na rzecz większej ilości warzyw.
-
Niedobory minerałów
Gdy w organizmie brakuje witamin z grupy B, wapnia, magnezu, odbija się to na układzie nerwowym i może powodować drętwienie palców. Wtedy należy wzbogacić dietę. Witamin z grupy B dostarczą produkty zbożowe, orzechy, pestki dyni, nasiona lnu, jajka. Aby uzupełnić wapń, trzeba pić mleko lub jogurt, maślankę, kefir, jeść produkty nabiałowe. Dobrymi źródłami magnezu są: kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, botwina, biała fasola, kiełki pszenicy.
-
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego
Zniekształcone kręgi uciskają korzenie nerwów lub nerw biegnący od rdzenia kręgowego do dłoni. Drętwienie palców nasila się wtedy podczas nagłych ruchów głową, stania i siedzenia, a słabnie w pozycji leżącej. Przyda się RTG kręgosłupa szyjnego. Dolegliwości złagodzi masaż rozluźniający. Po stronie drętwiejących palców, za uchem, należy położyć 2 palce (wskazujący i środkowy) i przeciągać je wzdłuż szyi i ramienia.
-
Powikłania po cukrzycy
Gdy poziom glukozy jest cały czas powyżej normy, dochodzi do uszkodzenia nerwów, przestają prawidłowo działać także naczynia je odżywiające. Stopniowo słabnie tempo przewodzenia różnych bodźców przez układ nerwowy. W początkowym etapie może pojawić się właśnie mrowienie palców dłoni, stóp. Dlatego ważne jest, aby regularnie badać się glukometrem.
-
Problem z nadgarstkiem
Jeśli dochodzi do długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka, możemy odczuwać drętwienie w kciuku, palcu wskazującym i środkowym, najczęściej w nocy oraz w trakcie podnoszenia kończyny. Te dolegliwości oznaczają zespół cieśni nad-garstka. Może być on skutkiem przebytego złamania czy zwichnięcia, ale miewa także związek z często powtarzanymi tymi samymi ruchami ręki, np. gdy dużo nią pracowaliśmy zawodowo. Chorobę należy potwierdzić u ortopedy.
Co pomoże na drętwienie palców?
Gdy dolegliwość się powtarza, z pewnością trzeba udać się do lekarza i spróbować usunąć przyczynę problemu, m.in. zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi, wyleczyć problem z cieśnią nadgarstka.
Domowe zabiegi nie usuną pierwotnej przyczyny dolegliwości, ale mogą przynieść doraźną ulgę.
Kąpiel z octu jabłkowego i soli
- Do pół litra gorącej wody w małej misce dodaj 2 łyżki octu jabłkowego i łyżkę soli morskiej. Mieszaj do rozpuszczenia.
- Następnie mocz dłonie lub stopy w roztworze 10-15 minut.
- Podczas kąpieli należy poruszać palcami, naśladując ruch chwytania i puszczania piłeczki (można sobie wyobrazić, że mamy ją w ręku lub chwytamy palcami stopy).
Kuracja ciepło-zimno
- Przygotuj dwie miseczki – jedną z ciepłą, drugą z zimną wodą.
- Na zmianę należy zanurzać w nich ręce lub stopy.
- W ciepłej powinno to trwać dłużej, około trzech minut, w zimnej dziesięć sekund.
- Zrób 3 do 5 powtórzeń.
Napar z kory wierzby
- Łyżeczkę kory zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw do zaparzenia na 10 minut.
- Przecedź, ostudź i pij raz dziennie, najlepiej po śniadaniu.
- Napar ma działanie przeciwzapalne, poprawia krążenie i zmniejsza uczucie zesztywnienia i drętwienia dłoni i stóp.