Masz dość uporczywego bólu głowy albo sztywności w plecach czy stawach po całym dniu pracy? Zamiast sięgać po kolejną tabletkę, wypróbuj prostą i skuteczną metodę – automasaż. To naturalny sposób na rozluźnienie napiętych mięśni, poprawę krążenia i szybką ulgę w bólu. Podpowiadamy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać prosty masaż głowy, stóp, kręgosłupa, karku, szyi, kolana i rąk.
Uraz, przeciążenie lub np. nieprawidłowa pozycja snu mogą powodować ból różnych części ciała. Ulżyć może ci w tym prosty masaż, który wykonasz sama w domu. Możesz to zrobić rękami lub przy pomocy akcesoriów do masażu.
To nie magia, tylko biologia – i to całkiem dobrze udokumentowana. Kiedy bolą cię plecy, kark lub głowa, w grę bardzo często wchodzi jedno: napięcie mięśniowe. Siedzenie godzinami przy biurku, stres, brak ruchu – wszystko to sprawia, że mięśnie stają się twarde jak kamień. A wtedy ból jest tylko kwestią czasu.
Tu właśnie wkracza automasaż. Jego działanie opiera się na prostych, ale skutecznych mechanizmach. Uciskając i rozmasowując napięte miejsca, pobudzasz krążenie krwi i limfy, poprawiasz dotlenienie tkanek i przyspieszasz ich regenerację. A to dopiero początek.
Delikatny, rytmiczny masaż działa też na układ nerwowy – dokładnie na te obszary, które odpowiadają za relaks i wyciszenie. Twój organizm dostaje sygnał: „można odpuścić”. Spada poziom kortyzolu, napięcie topnieje, a ból zaczyna ustępować.
Nie bez znaczenia jest też tzw. „bramka bólu”. To naturalny mechanizm obronny: kiedy twój mózg otrzymuje przyjemne bodźce z ciała (jak podczas masażu), staje się mniej wyczulony na te nieprzyjemne – czyli ból.
Krótko mówiąc: automasaż działa, bo wspiera ciało dokładnie tam, gdzie tego potrzebuje. A najlepsze jest to, że możesz go wykonać samodzielnie – kiedy chcesz i bez żadnych kosztów.
Usiądź wygodnie. Wyprostuj palce dłoni i ułóż je z tyłu głowy. Zamknij oczy i delikatnie opuszkami palców masuj skórę głowy kolistymi ruchami przez 2-3 minuty. Następnie przenieś palce na boki głowy – tak by znajdowały się po obu stronach czoła. Masuj, przesuwając rozsunięte palce od przodu do tyłu głowy (jakbyś rozczesywała włosy). Rób to przez ok. 3 minuty.
Masaż wykonaj siedząc, wówczas obciążenie stopy jest mniejsze. Włóż piłeczkę pod bosą stopę i tocz ją po podłodze od pięty do palców w przód i w tył ok. 25 razy. Nie spinaj przy tym mięśni, bo wtedy może pojawić się ból. Przetaczaj piłeczkę w różnych kierunkach – w przód, w tył, na boki, po przekątnej. Możesz również starać się wykonywać okrężne ruchy piłeczką. Na koniec znów przetaczaj piłeczkę od pięty w kierunku palców, ale jednocześnie unosząc palce ku górze.
Połóż się na plecach. Nogi zegnij w kolanach, stopy stabilnie oprzyj o podłoże. Na wysokości bolącego miejsca w kręgosłupie lędźwiowym połóż pod plecy 2 piłeczki (tenisowe lub kauczukowe). Piłki powinny znajdować się powyżej kości krzyżowej. Następnie powoli podnoś i opuszczaj biodra, naciskając plecami na piłki. Uwaga: staraj się nie dopuścić do przemieszczania piłek. Unoszenie bioder powtórz po 10 razy w dwóch seriach.
Połóż się na plecach na podłodze. Pod szyję u nasady głowy podłóż wałek do rolowania. Stabilnie oprzyj na nim głowę. Powoli skręcaj głowę na zmianę w prawo i w lewo. Zrób kilka powtórzeń. Następnie znajdź najbardziej bolesne miejsce – najpierw po prawej, później po lewej stronie i dociśnij mocniej głowę do wałka, przytrzymaj ok. 15 sekund. Na koniec zrób kilka skrętów w prawo i w lewo.
Usiądź i lekko wyprostuj nogę, aby odpoczęła. Następnie znajdź bolące miejsce w kolanie i naciskaj je palcem wskazującym, kreśląc przy tym kształt gwiazdy lub kwadratu. Wykonuj to przez 10-15 sekund. Powoli zegnij i rozprostuj nogę 2-3 razy. Powtórz cały masaż 5 razy.
Gdy czujesz mrowienie w palcach i drętwienie dłoni, ułóż piłeczkę w jej wnętrzu i przesuwaj po całej ręce i palcach. Masuj zewnętrzną i wewnętrzną stronę ręki oraz nadgarstki. Możesz też przesuwać ją po przedramionach. Potem zrób to samo na drugiej ręce.
Podstawowym narzędziem masażu są nasze ręce, ale pomocne mogą być też ręczne masażery, rollery czy piłki do masażu.
Stosuj ucisk palcami, grzbietem dłoni, modulując jego siłę, wykonywać ruch głaskania opuszkami palców lub całymi dłońmi, rozcieranie, czyli masowanie kolistymi ruchami. Przed masażem nanieś na dłonie kroplę olejku eterycznego wymieszanego z łyżką zwykłego oleju – to ułatwi masowanie.
Wykorzystuj pomocne rollery, rolki, ręczne masażery. Dobrym przyrządem jest też twarda piłeczka tenisowa lub kauczukowa. Dwie takie piłeczki mogą pełnić rolę masażera, np. pleców.