Jakie mogą być przyczyny krwi w moczu i czy zawsze jest to powód do niepokoju? Choć najczęściej krew w moczu wynika z zakażenia układu moczowego, ale ten objaw może oznaczać wiele chorób. Jakie badania może zlecić lekarz, aby poznać przyczynę krwi w moczu? Jak wygląda leczenie i jakie leki może przepisać urolog? Sprawdź, kiedy potrzebna jest operacja.
Spis treści
Krew w moczu to często objaw procesu chorobowego. Prawidłowo mocz ma kolor słomkowy, jednak gdy przybiera różowawe, czerwone lub brunatnoczerwone zabarwienie, robi się mętny lub pojawiają się w nim skrzepy, należy jak najszybciej zdiagnozować i wyleczyć tego powód.
W większości przypadków źródłem problemu jest zakażenie układu moczowego, w tym: zapalenie pęcherza moczowego, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak częste oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu oraz konieczność nagłego oddania moczu, zapalenie nerek z towarzyszącą m.in. gorączką.
Inne przyczyny pojawienia się krwi w moczu to: kamienie lub piasek w drogach moczowych, torbiele, polipy, brodawczaki, kłębuszkowe zapalenie nerek, uraz nerki lub pęcherza (na skutek uderzenia, zabiegu chirurgicznego), gruźlica, zaburzenia krzepnięcia krwi, w tym także na skutek stosowania leków przeciwkrzepliwych, nowotwór w układzie moczowym – rak pęcherza, nerki (krew w moczu bywa często pierwszym objawem choroby).
Lekarz rodzinny skieruje cię na badanie ogólne moczu. Konieczne będzie oznaczenie stężenia leukocytów, erytrocytów, białka, a ponadto ocena osadu moczu. Od wyniku zależy dalsze postępowanie.
Możesz dostać skierowanie na:
Ważne! W przypadku diagnozowania patologii dróg moczowych u mężczyzn konieczna jest nie tylko analiza moczu, ale też badanie krwi i oznaczenie w niej hormonu PSA. Niezbędna jest również wizyta u urologa z badaniem per rectum i USG prostaty.
Jeśli badania wykażą zapalenie cewki moczowej, pęcherza lub zakażenie nerek, lekarz rodzinny lub urolog może zalecić ci: antybiotyk bądź chemoterapeutyk, szczepionkę – zawierającą liofilizowany lizat bakterii E.coli, który działa immunostymulująco, leki rozkurczające, np. zawierające drotawerynę, preparaty ziołowe, pomocne w zakażeniach, ale też w kamicy, zapobiegające nawrotom objawów.
Gdy przyczyną pojawiania się krwi w moczu jest przewlekłe schorzenie pęcherza lub nerek, jak najszybciej zgłoś się do urologa lub nefrologa. Pod jego opieką pozostaniesz na dłużej (będziesz musiała również często robić kontrolne badania moczu i USG). Pod obserwacją pozostaniesz również wtedy, gdy badania wykażą rozwijający się nowotwór łagodny, np. torbiel, guz niezłośliwy. Podobne jest postępowanie w większości przypadków kamieni nerkowych.
Decyzja o operacji może zapaść wtedy, gdy duży kamień lub nowotwór: zagraża prawidłowej pracy nerki, blokuje odpływ moczu, niszczy otaczające tkanki, powoduje silne dolegliwości i zakażenia. Urolog lub lekarz rodzinny wystawi ci skierowanie do szpitala na operację (laparoskopową lub tradycyjną).
Ten objaw wcale nie musi być związany z zakażeniem bakteryjnym czy chorobą nerek. Krew w moczu może pojawić się z powodu: