Co pomaga na zapalenie kaletki łokciowej? Domowe sposoby zmniejszą ból i opuchliznę
20.10.2021 17:33
Zapalenie kaletki łokciowej objawia się obrzękiem i dokuczliwym bólem łokcia, który nasila się przy prostowaniu ręki i wtedy, gdy próbujemy cokolwiek podnieść. Musisz szybko interweniować, bo tu liczy się czas. Możesz sobie pomóc naturalnymi sposobami. Zobacz, jak leczyć zapalenie kaletki łokciowej w domu.
Kaletka to znajdujący się w stawie woreczek z płynem. Zapewnia on poślizg mięśniom i ścięgnom. Powodem zapalenia kaletki łokcia często jest uraz. Możesz nabawić się go przy sprzątaniu, gdy np. szarpniesz ręką, próbując coś wyciągnąć.
Z kolei kaletkom kolanowym nie służy klęczenie na zimnej podłodze. Nieleczona dolegliwość może skończyć się zesztywnieniem stawu. Powikłań unikniemy, szybko zmniejszając stan zapalny.
Jeśli nie chcemy sięgać po silne leki z apteki, możemy postawić na naturalne specyfiki, które łagodzą zapalenie. Na ból kaletki łokciowej pomogą m.in.: maść z olejku muszkatołowegoioleju kokosowego,okłady z żywokostu, maść bursztynowa. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć w domu zapalenie kaletki łokciowej.
Jak rozpoznać zapalenie kaletki łokciowej? Objawy
Najczęstszą przyczyną zapalenia kaletki w łokciu jest uraz, np. po nagłym, mocnym szarpnięciu za rękę. Objawy zapalenia kaletki łokciowej to:
ból i tkliwość w miejscu stanu zapalnego lub w całym stawie (kiedy ustępuje zaczyna pojawiać się sztywność w uszkodzonym stawie),
obrzęk oraz ograniczenie ruchu w łokciu,
osłabienie,
gorączka,
ból w stawach i mięśniach.
Domowe sposoby na zapalenie kaletki łokciowej
Ból i opuchliznę zmniejszymaść z olejku muszkatołowegoioleju kokosowego 4 krople olejku muszkatołowego (w zielarniach, 13 zł/10 ml) na czubatą łyżkę oleju kokosowego (w sklepach spożywczych, 8 zł/250 ml). Małą ilość maści wsmaruj w łokieć 4 razy dziennie.
W międzyczasie róbokłady z żywokostu Łyżkę korzenia żywokostu (w zielarniach, 6 zł/100 g). zalej 2 szklanki wody, gotuj 10 min, ostudź i zblenduj. Okłady z papki rób 3-4 razy dziennie przez 2-3 dni.
Przez 5-7 dni raz dziennie zażywajpreparat z magnezem Magnez (8 zł/24 tabl.) jest niezbędny dla zdrowia stawów, mięśni i więzadeł.
Jedz domowy „dżem” z owocu dzikiej róży 3 łyżeczki suszu (w zielarniach, 4 zł) zalej na 15 min letnią wodą (wysoka temp. niszczy leczniczy galaktolipid!), utrzyj w moździerzu z 3 łyżeczkami miodu (wyjdzie ci porcja na cały dzień). Jedz 3 razy dziennie po czubatej łyżeczce przez 2 tygodnie.
Zastosuj po 4-5 dniach maść bursztynową Terpeny z bursztynu (w zielarniach, 5 zł/20 g) poprawiają ukrwienie skóry, a kwas bursztynowy stymuluje regenerację. Stosuj 3-4 razy dziennie przez 1-2 tygodnie.
Przez tydzieńzminimalizuj obciążenie stawu Chorą ręką nie wolno ci dźwigać nawet czajnika!
Ogranicz ruchy stawu Jeśli o tym zapominasz, lekko zabandażuj w łokciu wyprostowaną rękę.
Zapalenie kaletki łokciowej – kiedy sięgnąć po maści z apteki?
Na zapalenie kaletki (nie tylko łokciowej, ale i podbarkowej czy kolanowej) bardziej narażone są osoby chorujące na dnę moczanową. Warto wówczas przez pierwszych kilka dni stosować apteczne maści z ibuprofenem (w aptece, 25 zł). Szybko złagodzą stan zapalny, zmniejszając obrzęk oraz ból. Smaruj nimi chore miejsce 3 razy dziennie (ale nie częściej niż co 4 godziny!) przez 4-5 dni.