Senność może oznaczać niedostateczną ilość snu, ale nie tylko. Jeżeli śpisz wystarczająco dużo, a mimo to często chce ci się spać w ciągu dnia, być może twój organizm próbuje ci zasygnalizować, że coś jest z nim nie tak. Jakie choroby i zaburzenia mogą powodować senność? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.
Zalecane badania i sposoby na poprawę witalności Sen krzepi, jednak to nie zawsze wystarczy, by w ciągu dnia mieć dużo energii, dobry humor i chęć do działania. Eksperci wyjaśniają, które problemy zdrowotne mogą działać na nas usypiająco.
Gdy zamiast być przyswajana przez komórki, krąży we krwi, organizmowi brak „paliwa”. Najbardziej chce ci się wtedy spać po jedzeniu. Ale to nie jedyny objaw. Co jeszcze może o tym świadczyć?
Co możesz zrobić?
Aby poradzić sobie z tym zaburzeniem, musisz zmienić dietę – regularne posiłki i produkty o niskim indeksie glikemicznym to podstawa. Lekarz może doradzić suplementację maślanem sodu – nie tylko zmniejsza ilość glukozy we krwi, ale obniża też poziom trójglicerydów i złego cholesterolu. Ułatwia też schudnięcie.
Gdy za wolno pracuje, organizmowi brak napędu. Ponadto możesz zaobserwować u siebie następujące objawy:
Testy krwi pokazują wysokie stężenie złego cholesterolu i małą ilość czerwonych krwinek (ostrzegającą o niedokrwistości). Oprócz tego stężenie hormonu TSH jest powyżej normy.
Co możesz zrobić?
Zalecenia lekarskie to przyjmowanie syntetycznych hormonów, a także dieta z odpowiednią ilością jodu, za to bez goitrogenów (występujących np. w kalafiorze, kaszy jaglanej).
Chrapanie podczas snu to poważny objaw! Świadczy o tym, że nocą źle oddychasz. Może to być przyczyną twojego złego samopoczucia – senności, porannego bólu głowy, suchości w ustach, apatii.
Co możesz zrobić?
Pomaga rezygnacja z późnych kolacji, unikanie alkoholu. Czasem trzeba zakładać na noc specjalny aparat.
To problem nie tylko niedożywionych nastolatek, ale też osób koło sześćdziesiątki. W tym wieku często stoją za nią krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli więc zauważasz ślady krwi w kale, pora na wizytę u lekarza. Niewłaściwy wynik morfologii i badania na krew utajoną w kale potwierdzają problem.
Co możesz zrobić?
Aby pozbyć się anemii, trzeba zadbać o przewód pokarmowy i np. wyleczyć wrzody (zgodnie z zaleceniami lekarza).