Oczekiwanie na narodziny dziecka i poród to ważne etapy w życiu kobiety. Co zrobić, by jak najmniej stresować w tym wyjątkowym czasie i czerpać jak najwięcej radości z przyjścia na świat dziecka? Przeczytaj, co radzi nasza ekspertka, dr Preeti Agrawal.
Będę mieć dziecko”, to cud i oczywistość jednocześnie. Jednak współczesny tryb życia, pośpiech cywilizacyjny, zanieczyszczenie środowiska powodują, że coraz więcej ciąż i porodów jest patologicznych. Wymagają one interwencji w formie brania leków, zabiegów i hospitalizacji. A przecież okres ciąży, poród i połóg nie są chorobą. To naturalne etapy w życiu kobiety i mogą przebiegać bez większych ingerencji z zewnątrz.
Para, która planuje dziecko, powinna się przygotować do jego poczęcia: oczyścić ciało z toksyn, stosować zdrową, zrównoważoną dietę i prowadzić regularny tryb życia. Należy sobie uświadomić, że to, co jemy, pijemy, powietrze, którym oddychamy, zamienia się w elementy budulcowe dojrzewającego w nas człowieka.
Obecnie spożywa się wiele wysokoprzetworzonych, rafinowanych produktów. Jedząc taki pokarm na co dzień, stajemy się bardziej podatni na choroby, gdyż jest on ubogi w witaminy i minerały potrzebne do zachowania zdrowia.
Zatem planując dziecko powinnyśmy zacząć od zmiany diety. Przestawmy się na żywność pełnowartościową. Jedzmy więc produkty z mąki z pełnego przemiału, ciemne pieczywo, różnego rodzaju kasze (gryczaną, jaglaną, jęczmienną), płatki zbożowe, jak najwięcej warzyw, zwłaszcza strączkowych, pestki z dyni, słonecznika, owoce sezonowe. Powinnyśmy unikać słodyczy, cukru, napojów gazowanych, papierosów i alkoholu. Zalecenia te dotyczą nie tylko kobiety, ale też przyszłego ojca.
Mimo że ciąża nie jest chorobą, stawia jednak przed organizmem kobiety nowe, nieznane mu do tej pory zadania. Dolegliwości, jakie wówczas występują, są najczęściej nieszkodliwe. Jeśli zdamy sobie sprawę, co jest ich przyczyną, łatwiej będzie je nam znieść.
Na przykład uczucie duszności w ostatnim trymestrze ciąży wynika z ucisku macicy na przeponę. Stąd utrudnienia w oddychaniu. Dziecko otrzymuje jednak potrzebną ilość tlenu. Na trzy tygodnie przed porodem macica obniża się i dolegliwość ustępuje.
Normalnym zjawiskiem w czasie ciąży są też brązowe plamy na twarzy, ciemniejsza barwa sutków i brązowe linie na śródbrzuszu. Są one wynikiem zmian barwnikowych skóry i znikają po porodzie.
Szczególne zachcianki kulinarne lub apetyt na coś specjalnego również są zupełnie normalne. Organizm informuje w ten sposób o niedoborach jakiegoś składnika.
Z kolei nudności i wymioty w pierwszych miesiącach ciąży są naturalną reakcją organizmu na „odmienny stan”. Zwykle same ustępują. Jeśli jednak trwają zbyt długo bądź powodują spadek wagi ciała, należy zgłosić się do lekarza. Zresztą, w każdym wypadku o naszych wątpliwościach powiedzmy lekarzowi. Jest od tego, aby nam pomóc.
Urodzenie dziecka to wielkie wydarzenie. Kobieta ma prawo je zaplanować tak, jak sobie tego życzy. W obecności partnera lub nie, z pomocą medycznych środków lub bez nich.
Ważną sprawą jest wybranie pozycji porodowej. Jak powiedział pewien ginekolog amerykański: „Najgłupsza pozycja kobiety rodzącej, zaraz po staniu na głowie, to leżenie na plecach”. Położenie to istotnie ma wiele mankamentów. Poród trwa dłużej, bo główka dziecka nie uciska wystarczająco mocno ujścia macicy. Skurcze porodowe są mniej skuteczne i bardziej bolesne. Ciężka macica blokuje naczynia krwionośne, prowadzi to do zaburzeń krążenia u matki i utrudnia dostarczanie tlenu dla płodu. Z wymienionych powodów lepsza jest pozycja kuczna, kolankowa, stojąca, siedząca czy półsiedząca.
Złym zwyczajem, wciąż jeszcze rozpowszechnionym w szpitalach, jest utrudnianie pierwszego kontaktu rodziców z dzieckiem. Tuż po porodzie zabiera się noworodka do ważenia i badania. Nie jest to sprawa błaha. Pierwszy kontakt jest bardzo ważny dla psychicznego rozwoju dziecka. Poród był dla niego wielkim stresem, dlatego tak potrzebna jest mu obecność matki. Bicie jej serca, jej głos są dziecku znane i budzą poczucie bezpieczeństwa.
Oto wskazówki, jak w ciąży zadbać o dobro dziecka dziecka i zapewnić sobie komfort