Wielu z nas, widząc awokado na sklepowej półce, omija je szerokim łukiem. Dlaczego? Bo nie potrafimy ocenić, czy jest dojrzałe! Często zrażamy się, próbując jeść twarde owoce, które jeszcze nie nadają się do spożycia... Poza tym nie mamy pojęcia, jak je wygodnie obierać i z czym podawać, by wydobyć z nich pełen potencjał. Czas rozwiać te i inne wątpliwości, aby jak najwięcej osób zaczęło sięgać po to zdrowe źródło tłuszczu. Bo naprawdę warto! Pod ciemnozieloną skórką tajemniczego awokado skrywa się delikatny w smaku, lecz niezwykle wartościowy miąższ.
Spis treści
Wiele osób mylnie sądzi, że awokado jest... warzywem. Dla innych smaczliwka to po prostu zielony owoc o gruszkowatym kształcie i maślanym, lekko orzechowym smaku. To prawda, ale może on występować w odmianach, które różnią się od siebie smakiem i wyglądem.
Awokado 'Pinkerton' ma gruszkowaty kształt, grubą, zieloną skórę i lekko słodki smak. Jego pestka bardzo łatwo odchodzi od miąższu. Osiąga wagę od 230 do 550 g. Owoc przechowuje się w temperaturze nie niższej niż 7°C. Odmiana 'Hass' wyróżnia się bardziej jajowatym (owalnym) kształtem i orzechowym smakiem. Jej charakterystyczną cechą jest chropowata skórka, która wraz z dojrzewaniem okazu zmienia kolor z zielonego na niemal czarny. Owoc ten należy przechowywać w temperaturze nie niższej niż 5°C. Zwykle osiąga wagę od 140 do 350 g. 'Fuerte' to druga obok 'Hass' najczęściej występująca w sklepach odmiana. Ma gruszkowaty kształt i gładką, błyszczącą, żywozieloną skórkę. Waży od 240 do 400 g. Jest delikatna i maślana w smaku. Przechowywana w ciepłym miejscu szybko dojrzewa. W sprzedaży można też czasem spotkać odmianę 'Ryan'. Jej jajowate owoce o orzechowym smaku osiągają wagę od 140 do 350 g.
Aby cieszyć się smakiem i wspaniałymi właściwościami miąższu, musimy spożywać owoce, które są odpowiednio dojrzałe.
Chcąc sprawdzić stopień dojrzenia awokado, należy je lekko nacisnąć. Jeśli jest miękkie i sprężyste (skórka wraca do swojego pierwotnego stanu), nadaje się do spożycia. W sytuacji gdy w sklepie są same miękkie owoce, warto przeprowadzić test ogonka. Po jego oderwaniu naszym oczom powinien ukazać się jasnozielony miąższ. Brązowy kolor oznacza, że awokado jest przejrzałe.
Dostępne w sprzedaży awokado często są twarde. Po zakupie warto więc trzymać je w pobliżu bananów lub jabłek, gdyż owoce te wytwarzają dużo etylenu, dzięki któremu awokado stanie się miękkie. Można też owinąć je papierem lub folią aluminiową i odłożyć w ciemne miejsce na 2-3 dni.
Awokado (Persea americana), zwane także smaczliwką, to wiecznie zielone drzewo z rodziny wawrzynowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Surowcem spożywczym są owoce o gruszkowatym kształcie, które należą do grupy tzw. superfoods, czyli zdrowej, naszpikowanej cennymi składnikami żywności.
Miąższ awokado zawiera bardzo dużo dobroczynnego tłuszczu. Owoc ten obniża poziom złego cholesterolu, jednocześnie powodując wzrost tzw. dobrego cholesterolu (HDL). Wpływa też pozytywnie na poziom lipidów we krwi oraz reguluje ciśnienie i zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym.
Smaczliwka zalecana jest także w przypadku cukrzycy i insulinooporności, ponieważ zawiera znikomą ilość cukrów prostych i ma bardzo niski indeks glikemiczny (10). Dzięki dużej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika reguluje glikemię poposiłkową oraz zapobiega niebezpiecznym wahaniom glukozy we krwi.
Awokado jest bogatym źródłem potasu, miedzi, fosforu, magnezu i żelaza. Ze względu na zawartość witamin A,E i C, które są cennymi przeciwutleniaczami, zapobiega starzeniu się skóry. Znajdziemy w nim również witaminę K oraz witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Owoc ten wspiera także pracę wątroby oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
W tradycyjnej medycynie awokado stosowano w przypadku bólów brzucha, biegunek, problemów z wątrobą i żołądkiem (w tym wrzodów), a także cukrzycy czy hipercholesterolemii.
Aby wydobyć owoc ze skórki, najlepiej przeciąć go na pół, usunąć pestkę i wyjąć miąższ łyżką. Jeśli nie jest nam potrzebny w całości, bo chcemy go wykorzystać np. do sałatki, warto ostrym nożem ponacinać go w paski lub kratkę i dopiero wtedy całość podważyć łyżką.
Wydawać by się mogło, że ten tłusty owoc nie jest zalecany osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Nic bardziej mylnego! Awokado jest nie tylko zdrowe, ale też zwiększa uczucie sytości po posiłku oraz zapobiega napadom głodu, co jest bardzo istotne w dietach redukcyjnych. Ponadto dzięki dużej zawartości błonnika reguluje perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie.
Składniki:
Przygotowanie:
Boczek podsmażyć na suchej patelni. Awokado przeciąć na pół, usunąć z nich pestki i wyjąć łyżką odrobinę miąższu, pogłębiając otwory. Następnie włożyć do nich trochę boczku i wbić jajka. Posypać solą i pieprzem. Piec 5-8 min w piekarniku rozgrzanym do temp. 190°C. Przed podaniem udekorować resztą boczku i posiekanym szczypiorkiem. Można też podawać z sałatką z rukoli i pomidorków koktajlowych.
Składniki:
Przygotowanie:
Miąższ awokado rozgnieść widelcem. Cebulę posiekać, a pomidory pokroić w drobną kostkę. Rozdrobnione warzywa połączyć z awokado oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem i sokiem wyciśniętym z limonki. Na koniec dodać posiekane zioła i całość doprawić do smaku. Podawać ze świeżym pieczywem, grzankami, czipsami albo jako dodatek do warzyw, mięs czy ryb.
Składniki:
Przygotowanie:
Awokado przekroić na pół, usunąć pestkę, a miąższ ponacinać w paski i wyjąć ze skórki za pomocą łyżki. Pomidory pokroić w kostkę, a marchewkę zetrzeć na tarce. Każdą tortillę podgrzać z obu stron na suchej patelni i posmarować majonezem. Następnie wyłożyć na nie warzywa oraz tuńczyka. Doprawić do smaku solą oraz pieprzem, sokiem z cytryny i ciasno zwinąć.
Składniki:
Przygotowanie:
Miąższ awokado wyjąć ze skórki za pomocą łyżki i umieścić w kielichu blendera. Banana obrać i pokroić na części. Kilka kawałków odłożyć do dekoracji, a resztę umieścić w blenderze. Na koniec dodać jogurt naturalny oraz kakao. Całość miksować do uzyskania jednolitej masy. Jeśli po przygotowaniu deser jest za mało słodki, dodać odrobinę miodu lub cukru. Smoothie przelać do pucharków i udekorować startą na tarce czekoladą oraz odłożonymi kawałkami banana. Smoothie można podawać od razu lub po schłodzeniu w lodówce.