Chrzan jest obowiązkowym dodatkiem do świątecznych dań. Szczególnie ten z buraczkami. Ale można szybko i łatwo przyrządzić go także w inny sposób, np. z jajkami lub żurawiną. Wybierz, któryś z naszych pomysłów i do dzieła!
Z czym rozrobić chrzan, by stworzyć różnorodne smakowo dodatki do wędliny czy pieczystego i urozmaicić świąteczne dania? Doskonałe będą produkty, które zwykle mamy w kuchni, np. jajko, jabłko czy powidła śliwkowe. Chrzan można też rozrobić z miodem, kurkumą, imbirem, jogurtem. Taki chrzan możemy jeść na kanapkach także po świętach – zwłaszcza teraz warto wykorzystać jego antywirusowe działanie.
Podpowiadamy, jak przyrządzić chrzan, by mogły go jeść nawet osoby, które mają chorą wątrobę, żołądek czy jelita. Róbmy małe porcje, a jeśli któraś wersja zasmakuje nam bardziej, wtedy możemy zrobić więcej. Taki doprawiony chrzan jest zdrowszy i polecany przy różnych chorobach. Oto nasze przepisy.
Najlepszy, gdy mamy problemy ze stawami. Jajko zawiera działającą przeciwzapalnie lecytynę, a chrzan ma dużo witaminy C, która pobudza produkcję kolagenu. Jeśli masz, możesz dodać łyżeczkę octu jabłkowego.
Składniki
Przygotowanie
Gotujemy jajka na twardo (nie dłużej niż 9 min, bo będą niesmaczne). Oddzielamy białka od żółtek. Białka kroimy w kostkę. Ucieramy żółtka z resztą składników. Mieszamy z białkiem.
Chrzan nie jest polecany przy chorobach nerek, bo może je podrażniać. Dodatek żurawiny złagodzi jego działanie. Żurawina to także świetne źródło odpowiadającego za odporność żelaza, a chrzan zwiększa trzykrotnie jego wchłanianie.
Składniki
Przygotowanie
Żurawinę, jeśli mamy suszoną, zalewamy wrzątkiem na noc, odcedzamy i miksujemy z resztą składników. Jeśli żurawina jest ze słoika – wystarczy wymieszać składniki.
Odradza się jedzenie chrzanu w chorobie wrzodowej, bo zwiększa on wydzielanie kwasów. Jednak dodatek jabłka, które jest dobrym źródłem pektyn, łagodzi efekty działania tych kwasów.
Składniki
Przygotowanie
Jabłko (ze skórką lub bez) ścieramy na tarce. Łączymy z chrzanem, solimy do smaku.
Chrzan, imbir i kurkuma obniżąją poziom cholesterolu i cukru. Dlatego warto je jeść, gdy chorujemy na miażdżycę lub cukrzycę. Uwaga! Obniżają też ciśnienie, więc mierz je częściej, gdy masz z nim kłopoty.
Składniki
Przygotowanie
Mieszamy razem wszystkie składniki.
Jedzenie chrzanu ułatwia trawienie ciężkostrawnych dań przez pobudzanie wątroby do wytężonej pracy. Może to wywołać kłopoty u osób, które na nią chorują. Dlatego warto do chrzanu dodać kwasek cytrynowy i powidła śliwkowe.
Składniki
Przygotowanie
Kwasek rozpuszczamy w łyżce wody. Mieszamy składniki i solimy do smaku.
Chrzan wspomaga pracę żołądka, ale może podrażnić jego błonę śluzową. By tak się nie stało, warto zmieszać go z działającymi łagodząco miodem i jogurtem. Jeśli wolisz słodszą wersję, dodaj łyżkę dżemu gruszkowego lub startą gruszkę.
Składniki
Przygotowanie
Mieszamy wszystkie składniki.