Jak dobrze zacząć dzień, by mieć więcej siły, osiągnąć zamierzone cele i uniknąć stresu? Warto wyrobić w sobie 6 nawyków i poświęcić na nie choćby kilka minut. To nie jest dużo, a specjaliści z całego świata przekonują, że przyniesie wiele korzyści nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale też fizycznego, a nawet... szczupłej figury.
Aby mieć szansę popracować nad swoim porankiem, warto go wydłużyć i... wstać nawet godzinę wcześniej. To podstawowa zasada, o której wspomina wielu ekspertów. Zyskany w ten sposób czas warto wykorzystać tylko i wyłącznie na zadbanie o swoje potrzeby – psychiczne i fizyczne. Nie traktuj go jako okazji do nadrobienia zaległości w domowych czy zawodowych obowiązkach!
6 rzeczy, które warto zrobić o poranku
Wymieniają je w swoich pracach m.in.: trener rozwoju zawodowego, Hal Elrod i autralijski mówca motywacyjny, Matthew Kelly.
-
Pobądź w ciszy – od tego zawsze zaczynaj swój dzień. Po wstaniu z łóżka nie włączaj od razu radia czy telewizji i nie wchodź z marszu w otaczający świat. Usiądź z kawą lub herbatą i spokojnie pobądź ze swoimi myślami, tymi, z którymi zasnęłaś, a także z tymi, z którymi się obudziłaś.
-
Zrób pozytywną afirmację – opowiedz sobie, jakie cele chcesz dziś zrealizować i jakie zalety, zdolności, umiejętności ci w tym pomogą.
-
Przejdź do wizualizacji – wyobraź sobie siebie radosną, spokojną, zadowoloną z osiągnięcia tego, co sobie zamierzyłaś.
-
Poćwicz – zrób serię pajacyków lub wymachów, potrenuj jogę, choćby jedną z pozycji.
-
Poczytaj – to może być zarówno codzienna prasa, jak i fragment powieści, wiersz.
-
Opisz – w dzienniku zrób notatkę z wczorajszego dnia.
Wystarczy że zaledwie 1 minutę poświęcisz na każdą z opisanych czynności, by zyskać dobre samopoczucie i zdrowie.
Co zyskasz dobrze rozpoczynając dzień?
-
Przybywa ci energii i potrzebujesz mniej czasu oraz wysiłku, by zrobić to, co sobie zamierzyłaś.
-
Jesteś mniej narażona na spadki nastroju i depresję – rośnie twoje poczucie własnej wartości i wiara w posiadane możliwości.
-
Obniżasz poziom hormonu stresu, kortyzolu – chroni cię to przed problemami z układem krążenia (np. podwyższonym ciśnieniem, zaburzonym rytmem serca) i przewodem pokarmowym (np. nadkwasotą, refluksem).
-
Masz bardziej właściwy poziom glukozy we krwi – bo nie podnosi się on pod wpływem kortyzolu.
-
Jesteś szczupła – nie musisz dodawać sobie energii ani poprawiać humoru słodkim jedzeniem.
Zrównoważony początek dnia, kiedy stopniowo przechodzisz z fazy spoczynku do fazy działania, to też mniej wieczornych problemów ze snem.
Śniadanie, które oczyści i wyreguluje organizm
Najpierw wypij szklankę wody z cytryną lub imbirem (klika plasterków zalej wrzątkiem) – przyspieszysz oczyszczanie się przewodu pokarmowego i usprawnisz przemianę materii. Odczekaj pół godziny i sięgnij po owsiankę (z płatkami pełnoziarnistymi i świeżymi owocami, orzechami lub pestkami). Takie pożywne śniadanie wyrówna poziom glukozy (niski po nocy).