Przyczyn nawracającego bólu pleców może być wiele, np. dźwiganie ciężarów, siedząca praca lub zmiany zwyrodnieniowe. Dolegliwości kręgosłupa potrafią skutecznie zatruć życie. Na szczęście można przynieść sobie ulgę w bólu układając się w odpowiedniej pozycji lub wykonując proste ćwiczenia fizyczne. Regularnie powtarzane poprawią kondycję kręgosłupa i zapobiegną powtarzającym się dolegliwościom. Na ból pleców sprawdzą się też okłady i rozgrzewające kąpiele z ziołami.
Ból pleców to jedna z bardziej powszechnych dolegliwości. Zwykle wynika z przeciążenia kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych, długotrwałej pracy w nieprawidłowej pozycji i dźwigania ciężarów. Ta dolegliwość potrafi być mocno uciążliwa i utrudniać pracę lub wypoczynek.
Na częste bóle bóle cierpią szczególnie osoby mające siedzącą pracę. Podczas długiego siedzenia nasz kręgosłup utrzymuje cały czas jednakową pozycję. Mięśnie przykręgosłupowe mają wolne, dlatego plecy zaczynają przybierać kształt litery C. Taka sylwetka tylko pogarsza nasz stan – mięśnie ze strony brzucha osłabiają się i przykurczają, zaś od strony grzbietu tracą prawidłowe napięcie i rozciągają się. A my czujemy ból pleców. Może on pojawić się w zasadzie w każdym odcinku kręgosłupa – od szyi aż po kość ogonową. Wszystko zależy od tego, jaką pozycję najczęściej wybieramy i który odcinek szczególnie dostaje w kość.
Nie lekceważmy tych dolegliwości – mogą się one tak nasilić, że konieczna będzie pomoc lekarza. Dlatego by nie dopuścić do zaostrzeń, lepiej postawić na profilaktykę. A w razie bólu zdać się na ćwiczenia, które poprawią stan mięśni przykręgosłupowych. Dzięki nim szybko poczujemy ulgę.
A tym samym rozluźni je, działając przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Działanie kąpieli wzmocni sól wymieszana z ziołami, np. z lawendą lub szałwią.
Możesz położyć się na plecach i ugiąć nogi, opierając je np. na krześle. To tzw. pozycja krzesełkowa, która pozwoli rozluźnić mięśnie i odciążyć kręgosłup. Zaleca się też pozycję embrionalną z poduszką włożoną między uda i kolana.
Siedząc, staraj się nie wyciągać nóg przed siebie ani nie zakładać nogi na nogę, bo to wymusza nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Jeśli masz wybór, zamiast na kanapie usadów się w fotelu. Usiądź głęboko, plecy i kark oprzyj o oparcie. Jeżeli fotel nie ma wyprofilowanego oparcia, pod lędźwie podłóż niewielką, podłużną poduszkę lub wałek. Stopy ustaw równolegle na podłodze, nie łącz kolan. Możesz oprzeć je na podnóżku (kolana powinny być ułożone nieco wyżej niż biodra).
Niektórym pacjentom w przypadku urazów ostrych, związanych z uderzeniem czy upadkiem, pomaga kompres z owiniętych w ręcznik kostek lodu. Jednak u osób, u których ból wynika np. z długotrwałego siedzenia, znacznie lepiej działa przyłożenie ciepłego termoforu. W przypadku stosowania tych zabiegów zaleca się konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą. Źle zastosowany okład przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Pożegnaj bezruch, nawet na siedząco. Choć brzmi to może śmiesznie, dla twoich pleców ulgą będzie nawet spacer wokół stołu, jeśli będziesz go wykonywać co pół godziny. Siedząc, staraj się też po prostu... wiercić.
Przy bólu pleców związanym z długotrwałym siedzeniem pomogą ćwiczenia. Siedząc, oprzyjmy się o oparcie krzesła i odchylmy do tyłu górną część tułowia i głowę. Splećmy dłonie przed klatką piersiową, a następnie spróbujmy je rozerwać, ciągnąc.
W pozycji stojącej wykonujmy krążenia barków do przodu i do tyłu, ściągnijmy łopatki i zostańmy w tej pozycji 10 s. Prostujemy się, splatamy palce rąk za plecami i unosimy wyprostowane ręce do góry.
Ćwiczenie w pozycji leżącej
Powtarzaj ten zestaw ćwiczeń 2-3 razy dziennie.
Jeśli naturalne metody nie przynoszą nam ulgi, sięgnijmy po przeciwbólowe tabletki z paracetamolem oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Kiedy ból nie ustępuje, po upływie 5-7 dni umówmy się na wizytę do lekarza.