Drobne codzienne nawyki mogą sprawić, że będziesz czuć się o kilka lat młodziej i dłużej żyła w dobrej kondycji. To także przepisy na długowieczność opracowane na podstawie obserwacji życia... stulatków. Wypróbuj 10 nawyków, które odmładzają.
Spis treści
Ludzie od stulecie szukali eliksiru młodości. Zastanawiali się, dlaczego jedni mają lat 30, a wyglądają na 20 lat więcej, a inni zbliżając się do osiemdziesiątki mają wigor osoby o połowę młodszej. To zasługa genów? Tylko w 30 proc. 70 proc. składników eliksiru młodości masz w zasięgu ręki i od ciebie zależy, czy je wykorzystasz. Oto 10 odmładzających nawyków. Które są twoje?
Bliscy mówią, że nie usiedzisz w miejscu. Ciągle masz coś do zrobienia, musisz gdzieś pójść, coś zobaczyć. Bardzo dobrze! To niezwykle odmładzający nawyk. Stulatki z Okinawy cały dzień krzątają się w swoich domach, pracują w ogródkach i trzymają się świetnie!
I w ten sposób zapewniasz młodość swojemu sercu, stawom, mózgowi... Udowodniono, że chodzenie przedłuża życie i odmładza. Najwięcej stulatków mieszka na Sardynii, w najbardziej odległych, odciętych od świata wioskach. Codziennie ich mieszkańcy pokonują nawet 8–15 kilometrów górskich dróg. Idealnie by było, gdybyś codziennie zrobiła 6-10 tys. kroków.
To niezwykle zdrowy i odmładzający nawyk! Zwłaszcza taniec w parze, taki jak np. tango. Taniec pomaga w w zachowaniu równowagi, koordynacji ruchów górnych i dolnych części ciała, wymaga wykorzystywania pamięci roboczej, kontroli uwagi, aby łączyć nowe i wcześniej poznane kroki, pozostać w rytmie, manewrować na parkiecie między innymi parami, a to skuteczne ćwiczenie dla mózgu. Dzięki tańczeniu pozostaje długo młody i sprawny.
To twoja rutyna od dziecka. Zastanawiasz się, w jaki sposób odmładza? To proste – zadbane zęby i olśniewający uśmiech odejmują lat, co do tego nie ma żadnych wątpliwości! Ale to nie wszystko. Szczotkując zęby, stosując nici dentystyczne i płukanki wzmacniające dziąsła zapobiegasz próchnicy, a przede wszystkim chorobom przyzębia. Są one uznane za niezależny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Czyli zdrowe zęby i dziąsła to zdrowe serce, mniejsze ryzyko zawału serca i udaru mózgu. I długie lata życia w dobrej kondycji.
Ale nie alkohol (chyba że od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina bogatego w przeciwutleniacze). Picie odpowiedniej ilości płynów naprawdę odmładza, to widać. Nawodniona skóra jest jędrna, elastyczna, bez zmarszczek, cera promienieje. Ile i jak pić?
Dorosłe kobiety powinny dostarczać organizmowi ok. 2 l (około 8 szklanek) płynów, co przekłada się na 4-5 wizyt w toalecie (ważne jest bowiem nie tylko, ile pijemy, ale także, ile moczu produkują nerki). Do dziennej normy płynów zalicza się nie tylko napoje, czyli wodę, herbatę, kawę, herbatki owocowe i ziołowe, mleko itd., ale także zupy, kisiele, soczyste owoce i warzywa.
Taki nawyk odmładza na kilka sposobów. Krąg przyjaciół (na Okinawie nazywany moai) to gwarancja długowieczności. W trudnych sytuacjach zapewnia wsparcie emocjonalne, a nawet finansowe. Dlatego warto utrzymywać przyjacielskie kontakty z ludźmi, którzy są ci bliscy, mają podobne zainteresowania, poczucie humoru. Większość stulatków znana jest właśnie z pogodnego usposobienia i fantastycznego poczucia humoru. W dodatku uśmiechnięta twarz wygląda młodziej. Nawet jeśli nie jest ci do śmiechu, unieś kąciki ust w górę. To sygnał dla mózgu, by zaczął wydzielać hormony szczęścia, poczujesz się lepiej, weselej, młodziej.
To świetnie, bo odmładzający jadłospis zapewniający długowieczność jest niemal w 100 proc. oparty na produktach pochodzenia roślinnego (strączki, warzywa wszelkiego rodzaju, ale głównie zielone, owoce – najlepiej te o niskim IG, np. jagodowe, cytrusowe) oraz rybach (ale tylko 2–3 razy w tygodniu, raczej małe i ze sprawdzonego źródła, by nie było ryzyka, że zawierają rtęć). Takie menu odmładza, bo zawiera mnóstwo działających przeciwzapalnie przeciwutleniaczy.
Tak robi większość stulatków, np. z Sardynii, Ikarii, Kostaryki. Jeśli gotujesz w domu, wiesz, co jesz, wybierasz najlepsze produkty. Przyrządzając posiłki – ruszasz się, spalasz kalorie. Jadając poza domem przyswajasz o ok. 275 kalorii więcej. Szczupła sylwetka to młodszy wygląd i mniejsze ryzyko schorzeń, które postarzają i skracają życie, takie jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie.
To tzw. strategia zebry i bardzo pozytywne podejście do życia. Na podstawie obserwacji stulatków wiadomo, że ma ono duży wpływ na ich długowieczność. Lepiej się nie zamartwiać, bo to powoduje skracanie się... telomerów. Są to fragmenty chromosomu, zlokalizowane na jego końcu, które zabezpieczają go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Im krótsze telomery, tym szybciej się starzejemy. Udowodniono, że u osób przejmujących się nawet błahostkami, ponurych, telomery są krótsze.
Istnieje kilka powodów, by potraktować głęboki, dający wypoczynek sen jak substancję odmładzającą.