Otoczona oszałamiającymi ogrodami rezydencja magnatów to największa atrakcja turystyczna Białegostoku. Z Pałacu rodu Branickich jest niedaleko do Choroszczy, gdzie można zwiedzić Muzeum Wnętrz Pałacowych. Zaplanuj weekend na Podlasiu!
Białystok według legendy założył książę litewski Gedymin, dziad króla Władysława Jagiełły. Ale tak naprawdę Białystok znany stał się wtedy, gdy w XVII w. przejął go na własność magnacki ród Branickich.
Jego przedstawiciel, hetman Jan Klemens Branicki, wybudował w Białymstoku iście królewską rezydencję, a ponieważ przypominała pałac królów francuskich nazwano ją „Podlaskim Wersalem”. Zresztą nie ustępowała przepychem siedzibie króla w Warszawie. Ponoć poseł turecki, który gościł w Warszawie i Białymstoku, miał powiedzieć: „W Polsce jest dwóch królów, mały i duży”.
Pałacowe apartamenty odwiedzały koronowane głowy. Bywali tu August II Mocny, Stanisław August Poniatowski, car Paweł I Romanow. Na dworze Branickich działał teatr z własną orkiestrą i baletem. Tutaj w przedstawieniach operowych występowały największe ówczesne gwiazdy.
Rezydencję otaczał wspaniały park. Zaprojektował go francuski ogrodnik, twórca nie byle jakich ogrodów, bo... wersalskich.
A jednak, jak na królewskie aspiracje Branickich, to było jeszcze za mało. Hetman kazał więc wybudować w niedalekiej Choroszczy letni pałac. Skoro król w Warszawie miał Łazienki, to on nie mógł być gorszy.
Podobnie jak łazienkowski, pałac w Choroszczy wzniesiono na sztucznej wyspie. Olbrzymi park przecinały kanały, po których sławni goście pływali łódkami. Politycy, dyplomaci, artyści podejmowani byli tu z królewskim przepychem. Zdumiał się nim nawet przywykły do luksusu francuski dyplomata, który stwierdził: „Apartamenty, ogrody, stawy, wszystko tu ma charakter doskonałej elegancji”...
Niestety, po bezpotomnej śmierci Jana Klemensa Branickiego, czas świetności pałaców przeminął. Nie oszczędziły ich też zabory i dwie wojny światowe. Na szczęście, udało się je odrestaurować i to w najpiękniejszej, barokowej wersji.
Obecnie Podlaski Wersal jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Na jego teren wejdziesz przez Bramę Gryfów z herbem rodu Branickich. W pałacu odbudowano Wielką Sień z klatką schodową. W salach odtworzono piękne stiuki, freski, plafony. Przewodnik oprowadzi nas po komnatach małżonków Branickich, Auli Magna i Jadalni z ozdobnymi plafonami.
Potem autobusem linii 103 pojedź do Choroszczy. W rezydencji znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych. W odbudowanych pokojach zachwycają m.in. XVIII-wieczne meble włoskie i francuskie, obrazy i wspaniała miśnieńska porcelana.