Uzdrowisko solankowe w Ciechocinku swoją popularność zawdzięcza architektowi-ogrodnikowi Zygmuntowi Hellwigowi. Wzbogacił on kurort o zegar kwiatowy, fontannę i wielki park. Zachwyć się legendą o Ciechu i Cinie oraz poznaj najważniejsze informacje o sanatoriach.
Ten najbardziej znany kurort w Polsce swoją popularność zawdzięcza m.in. architektowi-ogrodnikowi Zygmuntowi Hellwigowi. Przybył on tu tuż przed II wojną światową w jednym celu – przekształcić uzdrowisko w wielki ogród-park. W dużej mierze mu się to udało! Dziś warto podziwiać jego dzieło od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, kiedy rozkwitają różne gatunki kwiatów.
Powstanie uzdrowiska ma romantyczne korzenie. Legenda głosi, że w czasach średniowiecznych bogaty książę miał córkę Cinę. Zakochał się w niej z wzajemnością rycerz Ciecho. Poprosił o rękę wybranki, ale jej ojciec odmówił. Młodzi uciekli i osiedlili się tu, gdzie jest obecnie uzdrowisko, a od ich imion pochodzi jego nazwa. Jednak Cina, mimo że była szczęśliwa z Ciechem, tęskniła za rodziną i czasami płakała. Z jej łez powstały słone źródła. Tyle legenda, a według danych historycznych w IX w. na terenach obecnego Ciechocinka istniał prasłowiański gród Słońsk, gdzie wydobywano sól. W XIII w. gród zatopiła powódź. Osadę, która powstała w XIV w. tuż obok, nazwano Ciechocino. Dzięki napływowi osadników niderlandzkich wieś się rozrosła i dwa wieki później stała Ciechocinkiem.
Pod koniec XVIII w. odkryto tu duże złoża solankowe. Wybudowano więc tężnię, warzelnię soli i pierwszy zakład przyrodoleczniczy. Od tego czasu warzelnicy wytwarzają tu ręcznie sól. Przy okazji powstają szlam i ług, wykorzystywane do zabiegów leczniczych. W części warzelni znajduje się muzeum (bilet 5 zł). Można w nim zobaczyć nie tylko eksponaty związane z warzelnictwem, ale i z uzdrowiskiem, np. dawne aparaty do gimnastyki. Ciechocinek istnieje dzięki solankom, dlatego organizowane jest tu Święto Soli. Tego dnia wstęp do warzelni i muzeum jest bezpłatny. Odbywają się koncerty, pokazy rzemiosła i degustacja regionalnych przysmaków.
W lipcu pobyt w uzdrowisku staje się też doskonałą okazją do odkrycia tego, co najlepsze w kulturze romskiej. A to za sprawą odbywającego się tu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Jest to największy taki festiwal w Europie. Zjeżdżają się na niego najbardziej znani muzycy romscy z całego świata. A kurort na 3 dni zmienia się w kolorowy, głośny i radosny jarmark.
Ciechocinek słynie z solanek cieplniczych. Wykorzystywane są one do leczenia chorób układu oddechowego, neurologicznego, ruchu, reumatyzmu i zwyrodnień kości i stawów.
Solanki stosowane są do leczniczych kąpieli, inhalacji, irygacji oraz picia. Najlepsze zabiegi z użyciem solanek:
✔ inhalacja solankowa (od 10 zł)
✔ kąpiel solankowa (od 16 zł)
✔ aerozole na gałki oczne (od 15 zł)
Lekarz POZ zamiast skierowania do sanatorium (na taki wyjazd długo się czeka) może wystawić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w trybie ambulatoryjnym. Zabiegi będą bezpłatne. Za wyżywienie i mieszkanie (w sanatorium lub kwaterach prywatnych) będziemy musieli zapłacić sami.
Uzdrowisko ma łagodny klimat, ale wyróżnia się teren wokół tężni solankowych – tam panuje mikroklimat zbliżony do klimatu morskiego z dużą zawartością jodu. Najważniejsze informacje znajdziemy na stronie www.uzdrowiskociechocinek.pl.
Pobyt w sanatorium w pokoju 2-os. za dobę od maja do września przed pandemią kosztował od 165 zł/os. W cenie: zakwaterowanie, wyżywienie, wizyta lekarska i trzy zabiegi dziennie. Najbardziej znane sanatoria:
✔ Krystynka tel. 54 283 62 21 wew. 510 lub 501
✔ Wrzos tel. 54 283 32 21
✔ MSWiA Orion tel. 54 283 91 00
✔ Chemik tel. 54 283 52 43, 54 283 68 27
✔ Związku Nauczycielstwa Polskiego tel. 54 283 60 98
✔ Julianówka tel. 54 283 63 12
✔ Uzdrowisko Ciechocinek S.A. (sanatorium ma kilka obiektów, m.in. Dom Zdrojowy, Łazienki Uzdrowiskowe nr 1, Grażyna) tel. 54 283 62 65
W Ciechocinku jest też dużo kwater prywatnych – w sezonie wiosennym i letnim nocleg w pokoju 2-os. kosztował w od 65 zł. Noclegi można rezerwować przez stronę booking.com.
❖ Więcej informacji znajdziemy w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Zdrojowej 2B, tel. 54 416 01 60.
❖ Aktualne wiadomości, także o sytuacji epidemiologicznej w mieście, na stronie www.ciechocinek.pl. Tam też można odbyć wirtualny spacer po uzdrowisku.