Dżemy, soki, przeciery czy nalewki można kupić w sklepie, jednak skład tego typu produktów często pozostawia wiele do życzenia... Aby mieć pewność, że przetwory nie zawierają sztucznych dodatków i mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, przygotujmy je samodzielnie. Aby przetwory zachowały swoją świeżość, trzeba wiedzieć jak się je pasteryzuje. Oto najważniejsze zasady krok po kroku.
Spis treści
Pełnia lata to przede wszystkim smak słodkich owoców i zdrowa dieta oparta na warzywach. Intensywna praca w ogrodzie wreszcie przynosi oczekiwany rezultat w postaci dorodnych, obfitych plonów. Często są one tak duże, że mimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie zużywać ich na bieżąco. Co zrobić, aby nie zmarnować ani grama darów natury? Na to pytanie mamy jedyną słuszną odpowiedź: przetwory!
Przygotowując je, nie tylko przedłużymy trwałość pożywienia, chroniąc je m.in. przed działaniem bakterii, pleśni czy drożdży, ale też zachowamy jego cenne właściwości oraz wysoką wartość odżywczą. Jeśli tylko zadbamy o to, by domowe wyroby były bezpieczne i trwałe, smak, aromat oraz witaminy zamknięte w słoikach będą urozmaicały nasze posiłki przez cały rok. Do dzieła!
Jesienią i zimą z przyjemnością wyjmiemy ze spiżarni słoiki z zebranymi latem warzywami. Najwięcej zdrowotnych właściwości mają kiszonki. Warzywne pikle będą niezastąpione jako dodatek do obiadu lub zdrowa przekąska. Zachęcamy też do eksperymentowania z warzywnymi nalewkami – to prawdziwe bomby witamin pełne antyoksydantów!
Właściwie przeprowadzona sterylizacja naczyń pozwoli nam uniknąć psucia się przetworów, dając gwarancję ich świeżości i trwałości na długo. Można przeprowadzić ją na kilka łatwych sposobów.
Ta tradycyjna metoda sterylizacji jest bardzo prosta do przeprowadzenia. Czyste słoiki i butelki oraz nakrętki trzeba umieścić w dużym garnku i zalać wrzątkiem lub wstawić do zimnej wody i doprowadzić ją do wrzenia. Następnie naczynia ostrożnie wyjmujemy i studzimy.
Do naczyń wystarczy wlać po kilka łyżek wody i umieścić je na ok. 2 min w urządzeniu ustawionym na najwyższą moc. Następnie wodę należy wylać, a słoiki i butelki odstawić do wystudzenia. W mikrofalówce nie wolno jednak sterylizować nakrętek – najlepiej obficie przelać je wrzątkiem.
Aby zdezynfekować butelki, słoiki oraz wieczka, należy umieścić je w zmywarce, po czym uruchomić urządzenie, ustawiając najwyższą możliwą temperaturę (zwykle trzeba wybrać program do mycia bardzo brudnych naczyń). Nie należy dodawać żadnych detergentów.
Czyste butelki i słoiki bez nakrętek należy umieścić na dużej blasze i wstawić do wyłączonego piekarnika. Następnie rozgrzać go do temperatury 120°C. Naczynia sterylizować ok. 20 min, po czym całkowicie je wystudzić w uchylonym piekarniku. Pamiętajmy, aby wyprażane słoiki nie były mokre ani zimne, ponieważ wówczas mogą popękać.
Do sterylizacji naczyń najlepiej wykorzystać spirytus 70-procentowy, który ma działanie bakteriobójcze. Wystarczy nasączyć alkoholem wacik kosmetyczny, a następnie przetrzeć nim nakrętki. Z kolei słoiki i butelki należy przepłukać w spirytusie i odczekać, aż odparuje.
Wybierajmy słoiki i butelki typu twist-off z odpowiednio dopasowanymi do nich wieczkami i sprawdzajmy, czy naczynia nie są uszkodzone, a zakrętki zardzewiałe. Butelki oraz słoiki i wieczka należy dokładnie umyć. O czym jeszcze warto pamiętać?
Umieszczając przetwory w słoikach czy butelkach, najlepiej zostawić ok. 3 cm wolnej przestrzeni od krawędzi naczyń. Przed zakręceniem wieczek brzegi szkła należy przetrzeć ręcznikiem papierowym i zdezynfekować spirytusem.
Polega na podgrzewania słoików lub butelek z przetworami w garnku z wodą o temperaturze 60-100°C. Woda powinna sięgać do 2/3 lub 3/4 wysokości naczyń z wyrobami.
Słoiki można też pasteryzować przez ok. 20 min w piekarniku rozgrzanym do temperatury 120°C. Należy ułożyć je na blasze, zachowując odstępy między naczyniami, a po przeprowadzonym zabiegu ostudzić je w uchylonym piekarniku.