Przepisy na pączki, które Cię zachwycą! Z konfiturą, serowe, bezglutenowe, z ziemniakami
Kinga Różycka-Kościuk
14.02.2023 14:00
Tłusty czwartek to dobry moment, żeby przetestować przepisy na pyszne karnawałowe pączki, pączusie lub oponki. Hitem są serowe oponki, wilgotne pączki z ziemniakami i pączki w wersji mini. A jeśli unikasz glutenu, specjalnie dla ciebie mamy przepis na rozpływające się w ustach jaglane pączusie.
Nasze sprawdzone przepisy na pączki i porady krok po kroku pomogą ci przygotować słodką ucztę na zakończenie karnawału. Pączki wyjdą pyszne, nawet jeśli jeszcze nigdy ich nie piekłaś!
Sekrety udanych karnawałowych pączków
Jeśli zdecydowałaś się na tradycyjne drożdżowe przysmaki, pamiętaj, że ciasto musi być dokładnie wyrobione i dobrze napowietrzone. Dzięki temu pięknie wyrośnie. Pączki, które są zbite i za mało wyrośnięte, nasiąkną tłuszczem i staną się mało apetyczne. Pamiętaj jednak, że ciasto na karnawałowe pączki czy pączusie nie może też nadmiernie wyrosnąć. Jeśli zostawisz je zbyt długo w ciepłym miejscu, wykipi. Gotowe słodkości będą zaś puste w środku.
Karnawałowe pączki kojarzą się ze słodką rozpustą. Jest jednak ważna zasada. Nie należy dodawać zbyt dużo cukru do wyrabianego ciasta. Podczas smażenia w głębokim tłuszczu bardzo łatwo może się ono przypalić. Dlatego lepiej, by pączki były delikatnie posłodzone, a potem polukrowane, oblane czekoladą lub nadziane konfiturami czy wybranym kremem.
Jak nadziewać karnawałowe pączki?
Najlepiej i najwygodniej zrobić to już po usmażeniu. Nie ryzykujesz wówczas, ze ciasto się rozklei, a nadzienie wypłynie. Pączki bez dodatków w środku są też lżejsze, a dzięki temu lepiej i równomierniej się smażą. Aby je nadziać, musisz zaopatrzyć się w specjalną długą szprycę z cienką końcówką. Jeśli jej nie masz, wybierz drugi sposób. Na wycięte z surowego ciasta krążki nakładaj po łyżeczce konfitur. Zlepiaj ciasto, formują kulki. Odłóż je do wyrośnięcia.
Karnawałowe pączki z konfiturą
Liczba porcji: 10
Czas przygotowania: 60 minut
Składniki:
25 g drożdży
2 szkl. mąki
1/2 szkl. mleka
1 łyżeczka cukru
1 jajko
2 żółtka
1 op. cukru waniliowego
35 g masła
szczypta soli
olej lub smalec do głębokiego smażenia
1 słoik konfitury różanej lub innej
Przygotowanie:
Drożdże utrzyj z odrobiną mleka i mąki oraz z cukrem. Odstaw zaczyn na kilka minut do wyrośnięcia.
Jajko i żółtka ubij z cukrem waniliowym na puszystą masę. Połącz z mąką, solą, resztą mleka, wyrośniętym zaczynem i płynnym masłem.
Wyrób starannie gładkie i elastyczne ciasto. Odłóż je na ok. 90 min. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj, wytnij szklanką 10 krążków. Odłóż na 45 min. W szerokim garnku rozgrzej olej lub smalec. Partiami wkładaj wyrośnięte pączki. Smaż po kilka minut z każdej strony. Osącz na papierowych ręcznikach kuchennych. Lekko rozgrzaną konfiturę przełóż do szprycy cukierniczej z cienką końcówką, nadziej przestudzone pączki.
Jaglane pączusie bez glutenu
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: 60 minut
Składniki:
200 g ugotowanej kaszy jaglanej
2 jaja
300 g mąki ryżowej
5 g drożdży instant
50 g ksylitolu
200 ml mleka
olej do głębokiego smażenia
sól
cukier puder lub mielony ksylitol do dekoracji
Przygotowanie:
Zimną kaszę zmiksuj z żółtkami. Wsyp mąkę, drożdże i ksylitol. Wlej ciepłe mleko, wyrób gładkie ciasto. Dodaj białka ubite ze szczyptą soli, połącz starannie składniki.
Ciasto odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Ponownie wyrób. W szerokim garnku rozgrzej olej do głębokiego smażenia. Formuj małe pączki (rób to w dłoniach lub nabieraj łyżką porcje ciasta). Smaż 4-5 min. Osącz z nadmiaru tłuszczu. Posyp cukrem pudrem lub zmielonym ksylitolem.
Karnawałowe oponki
Liczba porcji: 12
Czas przygotowania: 40 minut
Składniki:
250 g mąki
250 g mielonego białego sera
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/3 szkl. cukru
2 żółtka
100 g jogurtu greckiego
olej do głębokiego smażenia
1 op. lukru
cukrowe perełki
Przygotowanie:
Mąkę, ser, sodę, cukier, żółtka i jogurt umieść w misce, zagnieć gładkie ciasto. Rozwałkuj je na placek (1-1,5 cm grubości).
Szklanką wytnij krążki, małą szklaneczką zrób w środku otwory. Smaż oponki w głębokim oleju po 1 minucie z każdej strony. Osącz z tłuszczu, ostudź. Udekoruj lukrem oraz cukrowymi perełkami.
Wilgotne pączki z ziemniakami
Liczba porcji: 10
Czas przygotowania: 60 minut
Składniki:
270 g mąki
4 g drożdży instant
2 łyżki cukru
1/2 łyżeczki soli
100 g purée z ziemniaków
50 g miękkiego masła
2 jajka
1 łyżka ekstraktu z wanilii
tłuszcz do głębokiego smażenia
cukier puder, lukier lub polewa czekoladowa
Przygotowanie:
Wymieszaj w misce mąkę, drożdże instant, cukier oraz sól. Dodaj ziemniaczane purée, masło, całe jajka oraz ekstrakt z wanilii.
Wyrób ciasto, odstaw je na 2 godziny. Ponownie krótko wyrób, rozwałkuj na placek o grubości 1,5 cm. Szklanką wykrój krążki, odłóż na 30 min do wyrośnięcia.
Rozgrzej olej do głębokiego smażenia. Partiami wkładaj pączki. Smaż po 2 min z każdej strony. Osącz z tłuszczu. Podaj z cukrem pudrem, lukrem lub czekoladą.
Serowe pączki w wersji mini
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: 45 minut
Składniki:
250 g tłustego białego sera
100 g gęstej kwaśnej śmietany
2 żółtka
1/3 szklanki cukru
1 łyżka cukru waniliowego
250 g mąki
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 litr oleju
cukier puder
Przygotowanie:
Biały ser, śmietanę, żółtka, cukier oraz cukier waniliowy umieść w misce, rozgnieć widelcem. Wsyp mąkę oraz sodę i dokładnie wymieszaj, a następnie zagnieć ciasto. Podziel je na 24 kawałki, uformuj małe kulki (najlepiej robić to zwilżonymi w wodzie dłońmi).
Do szerokiego garnka wlej olej, dobrze rozgrzej. Partiami wkładaj przygotowane kulki. Smaż je na złoty kolor po 1,5 minuty z każdej strony. Wyjmij, osącz z nadmiaru tłuszczu. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.