Zima i brak ruchu sprzyjają problemom trawiennym, w szczególności zaparciom. Aby się ich pozbyć i im zapobiegać, wystarczą domowe kuracje i drobne zmiany w diecie. Sprawdź, co jeść i pić, a czego unikać, by pozbyć się zaparć.
Zimą, przez pogodę i temperaturę, mniej spacerujemy. Często przez to jelita zwalniają swoją pracę i pojawiają się problemy z wypróżnianiem. Na szczęście łatwo temu zaradzić, jedząc i pijąc odpowiednie produkty.
Babka lancetowata pobudza wydzielanie soku żołądkowego i przyspiesza trawienie. Sprzyja też produkcji śluzu osłonowego, który ułatwia przesuwanie się mas pokarmowych. A ksylitol, czyli cukier brzozowy, to słodzik, który działa lekko przeczyszczająco.
Składniki:
Jak zrobić?
Wymieszaj zioła. Wsyp je do szklanki i zalej wrzątkiem. Parz pod przykryciem około 10 minut. Przecedź i osłodź ksylitolem.
Jak stosować?
Pij 15-20 minut przed obfitszymi posiłkami – 2 razy dziennie, a potem raz (przy uciążliwych zaparciach 3 razy dziennie przez tydzień, a potem raz dziennie).
Jedna szklanka takiego koktajlu pokrywa ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik. Możesz pić go na czczo, na drugie śniadanie lub podwieczorek. A także jako przekąskę między posiłkami. Miód działa łagodnie przeczyszczająco.
Składniki:
Jak zrobić?
Seler i jabłko umyj. Pokrój na kawałki. Kiwi obierz i pokrój. Zmiksuj seler, jabłko, kiwi i miód z 2 szklankami przegotowanej wody (wody możesz dodać mniej lub więcej – zależy jak gęste koktajle lubisz).
Jak stosować?
Efekty zauważysz po 3 dniach stosowania. Pij codziennie co najmniej 1 szklankę dziennie przez miesiąc. Przed kolejną kuracją selerową zrób tydzień przerwy.
UWAGA! Soku z selera nie powinny pić osoby, które mają kłopoty z nerkami lub dnę moczanową.
Aloes dodany do sałatki sprawia, że z krwi do jelit przedostaje się więcej płynów. Treść pokarmowa staje się bardziej płynna i łatwiej się wypróżnić.
Składniki:
Jak zrobić?
Umyj pomidorki i pokrój na połówki. Ogórka umyj i pokrój na małe kawałki (nie obieraj bo w skórce jest sporo błonnika). Makaron wymieszaj z warzywami. Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny i aloesem, lekko ubijając. Wymieszaj sałatkę i dopraw do smaku solą, pieprzem i ziołami.
Jak stosować?
Sałatkę jedz minimum 2-3 razy w tygodniu na śniadanie lub kolację.
NASZA RADA: Jeśli nie masz miąższu z aloesu, możesz użyć soku z aloesu. Wymieszaj 2-3 łyżki z oliwą i sokiem z cytryny.
Składniki:
Jak zrobić?
Figi umyj, odetnij ogonki ale nie obieraj. Pokrój owoce w małą kostkę. 2 szklanki wody zagotuj z miodem i octem. Dodaj figi, sól i sok z pomarańczy. Gotuj 20-25 minut. Jeśli wolisz gładszy sos, zmiksuj.
NASZA RADA! Jeśli lubisz orientalne smaki, do sosu możesz dodać jedną posiekaną i podsmażoną na oleju cebulę oraz po dużej szczypcie imbiru, kardamonu, cynamonu, gałki muszkatołowej i anyżu.
Jak stosować?
Jedz 2-3 razy w tygodniu po 1 łyżce stołowej sosu. Dodawaj go na kanapki czy do plasterków sera białego albo pieczonych mięs.
Jeśli cierpisz na częste zaparcia, być może winna jest temu nieprawidłowa dieta. Zmodyfikuj ją, a pozbędziesz się dolegliwości.
Tego potrzebujesz:
Tego unikaj: