Opryszczka, która zwykle pojawia się na wargach, może również pojawić się w nosie. To infekcja wirusowa spowodowana przez wirusa z rodziny Herpes. Opryszczka w nosie może być szczególnie bolesna i uciążliwa. Jak się jej pozbyć? Czy jest niebezpieczna?
Opryszczkę w nosie wywołuje wirus z rodziny Herpes. Jak mieć pewność, że mamy w nosie opryszczkę i odróżnić ją od innych schorzeń, które również powodują Herpeswirusy, takich jak ospa wietrzna czy półpasiec? Jakie są skuteczne sposoby leczenia opryszczki w nosie? Czy w wypadku opryszczki w nosie pomogą również domowe sposoby?
Jak podpowiadają dermatolodzy, opryszczka w nosie to malutkie pęcherzyki wypełnione płynem, które z czasem pękają. Zwykle są dosyć głęboko umiejscowione i nieraz mogą pozostawić po sobie małe blizenki. Nie należy pęcherzyków na siłę przebijać, bo to nic nie da, nie przyśpieszymy wyzdrowienia, a tylko możemy sobie takiego wirusa rozsiać nie tylko w nosie, ale i po całej twarzy.
Opryszczka w nosie może wyglądać podobnie do opryszczki na wargach, ale pojawia się w okolicach nozdrzy lub na błonie śluzowej nosa.
Swędzenie lub pieczenie w okolicach nosa jest często pierwszym objawem opryszczki nosowej. Obszar wokół nozdrzy może stać się zaczerwieniony. Później mogą pojawić się małe bolesne pęcherzyki wypełnione płynem.
Pęcherzyki mogą pękać, co prowadzi do powstania owrzodzeń lub nadżerek w nosie. Jest to zazwyczaj jeszcze bardziej bolesne niż faza pęcherzyków. Po pewnym czasie nadżerki lub owrzodzenia mogą się pokryć strupami lub skorupkami, które stopniowo się zagoją.
Wirusa opryszczki najczęściej łapiemy w dzieciństwie. Nikt jednak nie wie, kiedy to się dzieje. Najczęściej jest to typ 1, czyli opryszczka wargowa i 2 – tzw. płciowa. Dermatolodzy podkreślają jednak, że obecnie te wirusy nie są już przypisane do określonych miejsc ciała. Są osoby, które mają oba typy wirusów i na nosie, i na ustach, i w okolicach intymnych.
Ale nie wszyscy, którzy się zarazili, chorują. Człowiek zdrowy radzi sobie z wirusem, który chowa się w zakończeniach nerwowych i atakuje tylko w przypadku spadku odporności. Dlatego tak często pojawia się jesienią, kiedy szerzą się także inne infekcje, nie tylko wirusowe. Co ciekawe, opryszczka często pojawia się po zakażeniach bakteryjnych, np. anginie. A na nie też częściej choruje się jesienią.
Opryszczka typu 1 najczęściej pojawia się na ustach, ale także w innych miejscach, np. w nosie, w gardle, na palcu czy dłoni. Dlatego bywa dosyć trudna do rozpoznania, ponieważ mało kto się spodziewa opryszczki w takich miejscach, np. w nosie.
Możemy mieć pewność, że opryszczka w nosie to właśnie taka nietypowa opryszczka, ponieważ w tym miejscu pojawia się silny ból, który promieniuje. Jeżeli mamy w nosie dziwne pęcherzyki, które dotykane nie bolą, jest mało prawdopodobne, że to opryszczka.
Czasem opryszczka pojawia się nie tylko w nosie, ale też na oku! Gdy wirus przeniesie się na te okolice (dzieje się tak najczęściej gdy pocieramy ręką oko po tym, jak dotykaliśmy wargi z pęcherzykami), może spowodować zapalenie powieki, spojówki lub rogówki, a to niekiedy grozi nawet utratą wzroku. Jeśli więc pojawi się wodnista wydzielina z oczu, ból, zaczerwienienie brzegów powiek, pęcherzyki i pogorszenie widzenia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Leczenie opryszczki oka zawsze musi się odbywać pod kontrolą specjalisty.
Dawniej nie było leków na wirusa Herpes i czekano, aż opryszczka w nosie sama się wygoi. Czasem dermatolodzy przepisywali maści z antybiotykami, gdy obawiali się nadkażenia bakteryjnego. Dziś są leki z acyklowirem (kremy, żele, plasterki i doustne tabletki). Należy zastosować jak najszybciej, gdy czujemy, że np. w nosie coś nas swędzi, jest zaczerwieniony i wykluwają się pęcherzyki. Lek podaje się też wtedy, kiedy do wysypu już doszło, ale jest on tak znaczny, że trzeba go ograniczać.
Opryszczka w nosie zazwyczaj boli bardziej niż zimno na ustach, a jest szczególnie uciążliwa, ponieważ utrudnia oddychanie. Jak można wspomóc leczenie i przyspieszyć gojenie bolesnych pęcherzyków i strupków w nosie?
Można go zażywać zapobiegawczo, jeśli opryszczka, nie tylko w nosie, zdarza się nam co roku (lub częściej) w tej samej sytuacji, np. podczas wyjazdów. Wtedy bierze się go 2 razy po 400 mg przez cały wyjazd.