Jesteście krótko po rozwodzie i nagle dowiadujesz się, że u boku eksmęża jest już nowa kobieta i mówi się nawet o rychłym ślubie. A ty zastanawiasz się: czy on kiedykolwiek mnie kochał, skoro może mnie tak łatwo zastąpić? Sprawdź, dlaczego mężczyźni wchodzą w nowy związek tak szybko po rozwodzie. Zjawisko ma swoje psychologiczne uzasadnienie.
Spis treści
Kobiety i mężczyźni często inaczej układają sobie życie po rozstaniu. Kobieta najpierw musi wszystko przetrawić, przeżyć żałobę po małżeństwie czy związku i potrzebuje czasu, zanim będzie gotowa na nową przygodę miłosną. Wydaje się, że z mężczyznami jest zupełnie inaczej. Przechodzą płynnie z jednego związku w kolejny, nie pozostawiają niczego przypadkowi, szybko wymieniają kobietę u swego boku na nowy model. Ból rozstania? Wydaje się, że to ich w ogóle nie dotyczy. Tak przynajmniej uważa wiele kobiet. Czy rzeczywiście tak jest, a jeśli tak, to dlaczego?
Rzeczywiście, istnieje tendencja wśród mężczyzn, przechodzenia płynnie w kolejny związek od razu po rozwodzie czy rozpadzie długotrwałego związku. Psychologowie podkreślają, że w swojej praktyce bardzo często spotykają się z tym zjawiskiem. Zwłaszcza po nieudanym związku mężczyźni wręcz pragną szybko wejść w nową relację. Dzieje się tak najczęściej ze strachu przed samotnością lub dlatego, że jeszcze nie nauczyli się być sami.
Nie ma znaczenia, czy nowa kobieta jest tylko „nagrodą pocieszenia”, czy też z tej znajomości ma się rozwinąć długoterminowy związek, a nawet małżeństwo. Mężczyźni w nowym związku i w nowej kobiecie szukają bezpieczeństwa. Wielu mężczyznom trudno jest być bez partnerki, ponieważ czerpią poczucie własnej wartości z tego, że z kimś są, ze statusu związku. Ponadto nowa partnerka oznacza również nowe emocje, zaangażowanie, które odwracają uwagę od rozstania czy rozwodu.
Słowa „rozwód” czy „rozstanie” są naznaczone zwątpieniem w siebie, bólem lub pustką, a wypełnianie ich jest wygodniejsze niż znoszenie i przeżywanie tych emocji. Dla wielu osób myśl o samotności jest najgorszą rzeczą, jaką mogą sobie wyobrazić i maja nadzieję, że nowa partnerka pomoże im tego uniknąć. Przekonanie wielu kobiet, że wszyscy mężczyźni potrafią natychmiast odłożyć swój stary związek na bok i przejść od jednej kobiety do drugiej całkowicie niewzruszeni i bez serca, nie jest zatem prawdą. W większości przypadków ból jest tak głęboko zakorzeniony, że ucieczka od niego wydaje się być jedynym wyjściem.
W codziennej praktyce psycholodzy spotykają się również z tym, że to kobiety szybko zaczynają szukać nowego partnera po rozwodzie. Choć trzeba przyznać, że rzadziej. Dlaczego tak się dzieje?
To, że mężczyźni wchodzą szybko w nowy związek po rozwodzie, może mieć coś wspólnego z faktem, że kobiety są zazwyczaj bardziej wybredne w wyborze partnera i nie czują tak mocno potrzeby rozpoczynania wszystkiego od nowa po zerwaniu. Ponadto kobiety muszą być niezadowolone ze związku przez dłuższy czas, zanim podejmą decyzję o rozwodzie czy rozstaniu. Potrzebują więc „fazy regeneracji” po małżeństwie lub związku. Wiele pacjentek psychoterapeutów potrzebuje czasu dla siebie, aby lepiej poznać siebie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Rozwój wymaga czasu – kobiety są skłonne go poświęcić bardziej niż mężczyźni.
Innym powszechnym zjawiskiem jest to, że po rozwodzie czy rozstaniu mężczyźni natychmiast zabierają się do zacieśniania więzi z nową partnerką, żenią się i mają dzieci. Ich byłe żony, które przez lata tęskniły za udanym małżeństwem i rodziną i chciały odpowiednio ukształtować swoich mężów, czują się wtedy zdradzone i głęboko zranione.
Jak to możliwe, że pozornie niezależny mężczyzna jest nagle gotowy na nowy dom, małżeństwo i dziecko? Czy to naprawdę z powodu nowej kobiety?
Nie. Kobiety, które chcą trenować i dopasowywać mężczyzn do swoich wyobrażeń, od samego początku mają gorsze karty w ręku. Żaden mężczyzna nie chce być naginany, zgodnie z powiedzeniem: „Jeśli nie pasujesz, zostaniesz dopasowany!”. Ale jeśli kobieta chce mieć dzieci, dużą rodzinę, trwałe małżeństwo itp. i rezygnuje z tego na rzecz swojego partnera, to też nie jest rozwiązanie. Ta forma wyparcia się siebie i swoich wartości mści się w większości przypadków, ponieważ nierzadko zdarza się, że mężczyźni, którzy rzekomo nigdy nie chcieli mieć dzieci, mają je z nową kobietą natychmiast po rozwodzie.
Wniosek jest taki: zarówno do związku, jak i jego rozpadu, potrzeba dwojga ludzi. Przyszły wybór partnera powinien być zatem skrupulatnie przeanalizowany, podobnie jak wizje wspólnej przyszłości.
Nowe relacje są mocno obciążone, ponieważ przynajmniej jedna z osób wnosi bagaż starych doświadczeń do nowego związku. Jest szansa na udane życie i porozumienie (jak we wszystkich związkach), gdy oboje partnerzy są wystarczająco dojrzali, aby zdecydować się na siebie z miłości, a nie ze strachu przed samotnością lub dla poczucia bezpieczeństwa.