Jak zachowuje się mąż, który nie kocha? 7 oznak, że uczucie partnera już się wypaliło
Czasem sama przed sobą nie chcesz przyznać, że uczucie wygasło
Fot. 123rf

Jak zachowuje się mąż, który nie kocha? 7 oznak, że uczucie partnera już się wypaliło

„On mnie już nie kocha” – przyznanie tego nie jest łatwe, często długo oszukujemy się, że jest inaczej. Ale są oznaki, zmiany w zachowaniu, które mogą świadczyć o tym, że mąż przestał cię darzyć uczuciem. Jak zachowuje się mąż, który już nie kocha? Oto 7 sygnałów, że uczucia w związku się ochłodziły lub wręcz wygasły.

Podejrzewasz, że mąż już cię nie kocha? Kiedyś było po prostu pięknie. A potem, cicho, powoli uczucie wygasa. Prawie tego nie zauważamy – lub nie chcemy się do tego przyznać. Czujesz, że coś jest nie tak, że coś się zmieniło. Przypatrz się swojemu małżeństwu. Bądź szczera sama ze sobą. Jeśli zauważysz te zachowania, prawdopodobnie jest tak jak podejrzewasz  – mąż już cię nie kocha. Oczywiście warto pamiętać, że poniższe sygnały mogą też świadczyć o osobistych problemach twojego partnera. 

Jak zachowuje się mąż który nie kocha? 

Trudno jednoznacznie określić, kiedy osoba przestaje kochać drugą, ponieważ miłość i związki są złożone i mogą się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń. Jednak istnieją pewne znaki, które mogą wskazywać na to, że uczucia w związku się zmieniły lub ochłodziły.

1. Spędza z tobą coraz mniej czasu

Powody rozpadu związków są tak indywidualne i różne, jak pary, które je przechodzą. Jednak prawie wszyscy, którzy się rozstali potwierdzają: coraz mniej rzeczy robiliśmy wspólnie. Jeśli twój mąż zaczyna spędzać więcej czasu z dala od domu lub unika wspólnego spędzania czasu, może to wskazywać na problem. To znak, że priorytety się zmieniają, a ważniejsi stają się inni ludzie i nowe doświadczenia. Możesz się czuć zaniepokojona, jeśli coraz częściej zostajesz sama, bo mąż wolał spędzić czas na działce, rybach czy z kolegą niż z tobą. Tak często zachowuje się mąż, który już nie kocha.

Fizyczne oddalenie często odkrywa prawdziwe znaczenie związku – czasami w bolesny sposób. Gdy twój mąż przestaje cię kochać, pierwszym sygnałem, który może na to wskazywać, jest nagły brak zainteresowania tobą. Mąż już nie dotyka twojej ręki, gdy siedzisz obok, nie daje ci kwiatów bez okazji, nie pyta, czy zrobić ci herbatę – tak zachowuje się mąż, który już nie kocha. Jeśli zauważysz, że twój mąż nie tęskni za tobą i bardziej cieszy się swobodą niż perspektywą powrotu do domu, to znak ostrzegawczy.

2. Woli być sam

Jeszcze niedawno twierdził, że nie może się doczekać powrotu z pracy, by po długim dniu wziąć cię w ramiona. Popołudnia i wieczory zawsze spędzaliście razem. Teraz mąż coraz później wraca i od progu oznajmia, że chce pobyć sam, mieć ciszę i spokój. Niektórzy ludzie potrzebują więcej czasu dla siebie niż inni. To normalne. Ale kiedy już znajdziesz odpowiednią osobę, jesteś  z nią, nie postrzegasz przebywania z nią jako dodatkowego ciężaru, ale jako doskonały sposób na relaks od codzienności – choćby tylko po to, aby móc zasnąć obok siebie. 

Zastanów się, w jaki sposób mąż spędza ostatnio wolny czas. Kiedy żywi się silne uczucia do jakiejś osoby, to jeśli ma się nawet tylko 5 wolnych minut, poświęca się je wyłącznie niej. Jeśli nie… być może oznacza to, że mąż przestał cię kochać.

Jeśli twój mąż zaczyna spędzać więcej czasu z dala od domu lub unika wspólnego spędzania czasu, może to wskazywać na problem. Również brak fizycznego kontaktu, przytulania, pocałunków, czy intymności, może być znakiem, że jego uczucia ochłodły. Jeśli mąż woli być sam i kładzie się spać, gdy już ty dawno zasnęłaś, a czasem śpi na kanapie w salonie, to może być znak, że cię nie kocha.

3. Planuje przyszłość bez ciebie

Za trzy tygodnie przypada srebrne wesele jego kuzyna, a twój mąż planuje wyjazd bez ciebie? Twierdzi, że i tak prawie ich nie znasz, bo widziałaś ich tylko raz, na ślubie i na pewno nie kojarzysz? To nie jest dobry znak. Czy naprawdę zapomniał, że jesteście małżeństwem? Nie jesteś już częścią jego rodziny? Zapytaj męża, jak sobie wyobraża wasze srebrne wesele. Nic nie odpowiedział? Spojrzał zdziwiony? Niestety, to jasne: jeśli mąż nie może sobie wyobrazić wspólnej przyszłości, może to oznaczać, że już cię nie kocha.

4. Narzeka na ciebie w towarzystwie

Kiedy spotykacie się z rodziną czy znajomymi, możesz usłyszeć jak za plecami, a czasem nawet w twojej obecności skarży się na ciebie, narzeka i krytykuje. To, co dawniej uważał za urocze, teraz jest przedmiotem drwiny. Kiedyś był dumny, że czytasz wszystkie skandynawskie kryminały i jesteś zawsze na bieżąco. Teraz wyśmiewa się z twoich zainteresowań i uważa, że jesteś płytka.

Kiedy jesteście w gronie przyjaciół, podważa twoje zdanie lub sprzeciwia ci się w szczególnie nieprzyjemny sposób. A gdy jesteście sami – traktuje cię tak, jakby wszystko, co robisz, było głupie, złe, czujesz, że przeszkadza mu twoja obecność. Stała krytyka, deprecjonowanie lub brak wsparcia mogą być oznaką braku szacunku i miłości.

5. Kłóci się z tobą o drobiazgi i zawsze ma inne zdanie niż ty

Dwie osoby nie muszą, a nawet nie mogą zgadzać się zawsze i we wszystkim. Jeśli w miłości wszystko idzie dobrze, nie pozwól, aby drobna różnica zdań spowodowała rozłam i pozwól mężowi mieć inne zdanie, staraj się chodzić na kompromis. Ale musisz mieć pewności, że twoje małżeństwo jest warte wysiłku. Jeżeli mąż nigdy z tobą się nie zgadza, zawsze, tak dla zasady, ma inne zdanie, nie zgadza się na kompromisy, szuka powodu do kłótni i nigdy nie przeprasza, to znak, że już cię nie kocha.

6. Nie jesteś już pierwszą osobą, której wszystko mówi, ma swoje tajemnice

Jeśli twój mąż unika rozmów, jest mniej otwarty, niż był kiedyś, może to być znak, że jego uczucia się zmieniły. Kiedyś, niezależnie od tego, czy są to dobre czy złe wieści, czy po prostu najnowsza plotka, od razu chciał podzielić się wszystkim z tobą. Teraz dzwoni do przyjaciela, matki, brata. Ty dowiadujesz się ostatnia o tym, co wydarzyło się w pracy, czy jakie ma plany na wakacje.

Jednym ze znaków, że twój mąż już cię nie kocha, jest jego brak chęci do rozmów. Nie czuje już potrzeby komunikowania się z tobą, rozmawiania i informowania cię, jak minął jego dzień, jakie ma plany. Twój mąż nie uważa cię już najważniejszą osobę w swoim życiu. Tak zachowuje się mąż, który już nie kocha.

7. Po prostu czujesz, że twój mąż cię nie kocha

Kliknęłaś w ten artykuł. A kiedy już przeczytałaś o wszystkich oznakach, które mogą świadczyć o tym, że mąż cię nie kocha, doszłaś do wniosku, że tak naprawdę już wcześniej to wiedziałaś. Po prostu czułaś, że twój mąż już cię nie kocha.
Z drugiej strony, kiedy miłość słabnie, możesz próbować reanimować słabnące uczucia i nie chcieć przyznać, że mąż cię nie kocha. Jeśli jednak uczucie partnera rzeczywiście wygasło, wszystkie twoje wysiłki napotkają na mur obojętności.

Niepokojące sygnały mogą świadczyć o innych problemach w związku

Pamiętaj, że opisane powyżej zachowania wcale nie muszą oznaczać, że twój mąż cię nie kocha. Mogą być również wynikiem stresu, problemów zdrowotnych, zmęczenia, depresji lub innych osobistych kryzysów. Najlepszym sposobem na zrozumienie sytuacji jest otwarta i szczera komunikacja. Może być również pomocne skorzystanie z mediacji lub terapii par, aby próbować rozwiązać problemy i lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

 

Czytaj więcej