Wyroby medyczne z dopłatą NFZ, obejmują m.in.:
Do końca ubiegłego roku uzyskanie takiego wyrobu z dopłatą NFZ było bardzo czasochłonne. Teraz możemy skorzystać z udogodnień, które mogą przyspieszyć i uprościć ich uzyskanie, ale nie wszystko działa tak jak powinno. Podpowiadamy, jak ominąć trudności.
Do niedawna każde zlecenie na wyrób medyczny należało złożyć w oddziale NFZ, aby uzyskać jego potwierdzenie.
Teraz takie zlecenia mogą być potwierdzane „od ręki” przez lekarza lub pielęgniarkę, którzy je wystawiają – przez specjalny system elektroniczny.
Dzięki temu z gabinetu możemy wyjść ze zleceniem, którego nie musimy już nigdzie wysyłać ani zanosić. Możemy zgłosić się z nim od razu do sklepu lub apteki – po odbiór wyrobu.
Ważne: lekarz nie ma obowiązku potwierdzać zlecenia elektronicznie. Może wystawić je ręcznie – a to oznacza, że będziemy musieli potwierdzić je w NFZ, dokładnie tak jak dotąd.
Gdy lekarz odmawia weryfikacji zlecenia przez system informatyczny, najlepiej jest zmienić lekarza na takiego, który korzysta z nowych rozwiązań.
Pacjenci, którzy nie są w stanie sami odbierać wyrobów, musieli dotąd za każdym razem wypisać upoważnienie. Wymogi, które musiało ono spełniać, były tak rygorystyczne, że często nie udało się załatwić sprawy przed upływem ważności upoważnienia. Jeśli zaś pacjent nie był w stanie napisać upoważnienia, musiał uzyskać zaświadczenie lekarskie o swoim stanie – co wymagało kolejnych wizyt i formalności.
Zmiany, jakie zaszły w kwestii formalności dotyczących odbioru wyrobów medycznych za inną osobę
Ważne: osoba odbierająca wyrób medyczny powinna mieć ze sobą swój dowód osobisty.
Do końca ubiegłego roku wszystkie wyroby trzeba było odbierać w sklepie lub aptece.
Teraz tzw. zaopatrzenie comiesięczne (m.in. pieluchy, podkłady) można realizować w sklepach internetowych mających kontrakt z NFZ – i otrzymać je bezpośrednio do domu.
Ważne: dostawa wyrobów z refundacją jest często bezpłatna.