Ból pleców można łagodzić naturalnymi sposobami, szczególnie wtedy, gdy jego powodem są zbyt napięte mięśnie wokół kręgosłupa. Kąpiele, masaże, okłady i ziołowe odwary pomogą złagodzić dolegliwości o różnej przyczynie. Jak je przygotować i stosować?
Spis treści
Nawracające bóle pleców, zwłaszcza po długim siedzeniu, to problem aż 80 proc. dorosłych osób. Koniecznie trzeba sprawdzić, skąd się biorą – najlepiej zgłosić się do ortopedy i wykonać zlecone przez niego badania. Jeśli jednak okaże się, że przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe (np. związane z wiekiem), przeciążenie czy nadmierne napięcie mięśni spowodowane ciągłym stresem, z powodzeniem można łagodzić dolegliwości za pomocą naturalnych metod. W przypadku przeciążenia i zbytniego napięcia mięśni przykręgosłupowych, ulgę przyniesie wypoczynek oraz zastosowanie domowych masaży, kąpieli i okładów.
Zawiera związki, które łagodzą stan zapalny i zmniejszają ból (m.in. związany ze zwyrodnieniami kręgosłupa).
Jak stosować?
Rozdrobnij 25 g suszonego korzenia żywokostu (kupisz w aptece lub sklepie zielarskim) zalej 100 ml oleju, wstaw naczynie do garnka z wodą i podgrzewaj na wolnym ogniu przez godzinę. Smaruj się kilka razy dziennie.
Utrzyj 3 cm kawałek świeżego imbiru i 2-3 ząbki czosnku. Dodaj pół szklanki oleju (najlepiej sezamowego). Podgrzewaj na wolnym ogniu do zagotowania, odstaw na 30 min, przecedź. Trzymaj w lodówce.
Jak stosować?
W razie bólu wcieraj w skórę lub nasącz tą miksturą chusteczkę i przykładaj na ok. pół godziny.
Sprawdzą się przy dolegliwościach związanych ze zmianami pogody.
Jak stosować?
Zerwij sporą gałąź, oberwij igliwie i zalej je wodą (ponad igłami powinno być 1-2 cm płynu). Gotuj 10 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Przecedź i wlej do wanny, dodaj ciepłą, ale nie gorącą wodę i wejdź do kąpieli na ok. 20 minut.
Nasiona te emitują promieniowanie, które przenika przez skórę aż do mięśni i działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.
Jak stosować?
Kup w aptece lub sklepie rehabilitacyjnym pas gorczycowy (ok. 40 zł) lub wsyp ziarenka do woreczka i przymocuj go w okolicy, w której odczuwasz ból. Noś 1-2 godziny dziennie.
Składniki
Przygotowanie i stosowanie
Takie działanie mają m.in. olejek cedrowy, cynamonowy, goździkowy.
Jak stosować?
Weź 2-3 łyżki oleju np. kokosowego lub ze słodkich migdałów, dodaj 5 kropli olejku eterycznego i poproś kogoś z domowników, by tą miksturą wymasował ci plecy – delikatnie, okrężnymi ruchami rozcierając mięśnie po obu stronach kręgosłupa.
Kąpiele z dodatkiem tego składnika polecane są przy chorobach zwyrodnieniowych i reumatoidalnym zapaleniu stawów i kręgosłupa. Siarka ma silne działanie przeciwzapalne i ułatwia regenerację chrząstek.
Jak stosować?
Do wanny z ciepłą wodą wlej 1/4–1/2 szklanki żelu siarczkowego (kupisz w aptece lub przez internet) i zanurz się w niej na 15 minut. Potem dokładnie spłucz ciało i owiń się grubym ręcznikiem. Powtarzaj co drugi dzień przez 2-3 tygodnie.
Składniki
Przygotowanie i stosowanie
Składniki
Przygotowanie i stosowanie
Kory wierzby nie powinny stosować osoby uczulone na salicylany, chorujące na astmę i wrzody żołądka.
Składniki
Przygotowanie i stosowanie
Składniki
Przygotowanie i stosowanie