Moda na skanseny wraca! Te muzea pod chmurką, które cudownie zatrzymały czas, budzą się z nową energią. Warto tam zajrzeć. Znajdziemy tam autentyczne chaty chłopskie, pańskie dworki myśliwskie, wiatraki, stare karczmy i zielarnie. Mamy dla Was 7 najciekawszych propozycji.
Spis treści
W skansenach można zobaczyć, dotknąć, czasami nawet spróbować smaku prawdziwej historii. W stu-, dwustuletnich domach z duszą usiąść przy stołach, przy których siadywali ich mieszkańcy – kiedyś tam, w innym świecie. W skansenach organizowane są spektakle i warsztaty także w tym roku. Warto na bieżąco sprawdzać informacje na stronach internetowych.
Zagroda Felicji znajduje się w małopolskiej wsi Zalipie, znanej z malowanych chat. Zwyczaj dekorowania kolorowymi motywami każdego skrawka domu, wewnątrz i na zewnątrz, zaczął się w XVIII w., ale stał się znany dopiero dzięki malarce Felicji Curyło, która żyła na początku XX w. Dziś jej dom wygląda tak, jakby gospodyni na chwilę z niego wyszła. To część Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.
Słowińcy byli zagadkową społecznością, ani Polacy, ani Kaszubi. Mieszkali między jeziorami Łebsko i Gardno. Łowili ryby i budowali tak doskonałe drewniane łodzie, że przetrwały na dnie jeziora pięć stuleci. W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach można zobaczyć, jak żyli i tworzyli, kupić tradycyjne tkaniny, hafty, wyroby z drewna.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Skansen w Lublinie to jeden z największych, jeśli nie największy polski skansen. Dwory i czworaki, wiejskie domy i cerkiew, wiatrak i kuźnia – teren jest tak rozległy, że bez planu łatwo się zgubić. Choć wielu turystów trafia bezbłędnie do szkoły z 1866 roku, może dlatego, że dziś jest tu piwiarnia i serwowane świetne lokalne, tradycyjne piwo?
Wyświetl ten post na Instagramie.
Małą Litwę można odwiedzić nie za granicą, tylko w Parku Etnograficznym w Olsztynku. Są tu przeniesione domy z terenów tzw. Małej Litwy i Sambii, można też zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę z terenów Warmii, Mazur, Powiśla. A niedaleko jest „Wzgórze Czarownic”, gdzie odkryto ślady bardzo dawnych mieszkańców – z epoki brązu, sprzed ponad 4 tys. lat. Teraz jest tu rekonstruowana pruska osada rzemieślnicza. W Olsztynku, poza zwiedzaniem gospodarstw, można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, wielkanocnych, spróbować sił w malarstwie na szkle albo przekonać się o sile ludowej medycyny. W skansenie działa pierwsza w Polsce prawdziwa pijalnia ziół. Tutejszy wiosenny syrop z kwiatów sosny nie ma sobie równych.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wieś rzędówka z 10 zagrodami, są też kościół, dworek, obowiązkowa karczma i kuźnia... Ale najbardziej niezwykłe to, co w środku, z wielką pieczołowitością zadbano o każdy detal wyposażenia. W kwietniu można zobaczyć m.in. naczynia i sprzęty do wypieku wielkanocnych ciast, akcesoria do dyngusa, koszyki ze święconką: chłopskie i dworskie. W Muzeum w Sierpcu cudowne są też spacery wśród przydomowych ogródków i kwitnących drzew owocowych, żółtych dywanów mniszków na łąkach, na których pasą się krowy. Te plenery zagrały w „Ogniem i mieczem”, „Panu Tadeuszu” i wciąż grają w reklamach i klipach.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co wyróżnia Park Etnograficzny w Sanoku? Położenie na wzniesieniach nad Sanem. Zalesione pagórki, wąwozy, kręte ścieżki prowadzą do cerkiewek i chat z bala, tradycyjnych łemkowskich i bojkowskich chyży. W tych okolicznościach przyrody zwiedzać można ponad 180 obiektów, w kilku sektorach poświęconych różnym grupom: Doliniakom, Pogórzanom, Łemkom i Bojkom. Osobny sektor „przemysłowy” dowodzi tego, że Podkarpacie ropą naftową stało. W muzeum organizowane są koncerty, jarmarki, giełdy staroci, pokazy sztuki ludowej. Są też wystawy. Koniecznie trzeba wejść do murowanego domu z Nowosiółek, spojrzeć w oczy... ponad 220 świętych. Znajduje się tu wystawa „Ikona karpacka”, jedna z największych kolekcji ikon na świecie. Najstarsze pochodzą z XV w.
Jeśli wielkanocne malowanki, kraszanki, skrobanki, pisanki, to w Muzeum w Ciechanowcu. W tutejszym muzeum wsi jest imponująca wystawa prezentująca prawie dwa tysiące jaj (także drewnianych i gipsowych) zdobionych w rozmaitych stylach i technikach, pochodzących z całej Polski. Jeśli ktoś szuka wielkanocnej inspiracji, niech wybierze się tutaj w Niedzielę Palmową, gdy rozstrzygany jest konkurs na najpiękniejszą palmę. Będzie okazja, by zobaczyć plenerową ekspozycję, która znajduje się na obszarze dawnego parku pałacowego. Ale w inne pory roku też jest co oglądać. Jest tu kilkadziesiąt zabytkowych zabudowań, od chaty ubogiego chłopa po dworek myśliwski.
Wyświetl ten post na Instagramie.