Właściwe zioła (przeznaczone do konkretnego rodzaju kaszlu – mokrego lub suchego) przyspieszą powrót do zdrowia i nie będą miały skutków ubocznych. Możesz je stosować w formie naparów oraz dodatkowo wspomagać leczenie inhalacjami. Jakie zioła są najlepsze na kaszel suchy i mokry? Sprawdź, jak przygotować i stosować domowe kuracje.
Spis treści
Kaszel suchy zwykle pojawia się przy infekcji, która rozwija się w krótkim czasie i wywołuje męczący kaszel. Jest on spowodowany podrażnieniem błon śluzowych (nie tylko oskrzeli, ale też np. krtani).
Zioła na kaszel suchy zmniejszają częstotliwość napadów kaszlu, ale też przyspieszają pojawienie się kaszlu mokrego (gdy śluz zalega i trudno go odkaszlnąć), który jest pośrednią fazą zdrowienia. Z kolei zioła na kaszel mokry ułatwiają odkrztuszanie i przyspieszają regenerację organizmu. Kuracje naparami dopełnij inhalacjami (przyniosą ulgę od razu po zastosowaniu).
Uwaga! Zapytaj lekarza, które zioła możesz stosować.
Zioła stosowane przy napadach męczącego kaszlu zwiększają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i łagodzą podrażnienia błon śluzowych.
Najlepsze zioła na kaszel suchy to:
1 łyżeczkę dowolnie wybranego zioła (uwaga, podbiał odmierzaj po pokruszeniu) zalej szklanką gorącej (nie wrzącej, odczekaj minutę) wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź.
Pij po 1 szklance podbiału lub prawoślazu 2 razy dziennie, zaś babki lancetowatej, szałwii lub czystka 3 razy dziennie przez kilka dni (aż w płucach pojawi się śluz i kaszel suchy przejdzie w mokry).
Zioła stosowane na zalegającą w płucach wydzielinę rozrzedzają ją i rozszerzają drogi oddechowe, co ułatwia jej odkrztuszanie.
Najlepsze zioła na kaszel mokry to:
1 łyżkę lipy, kopru włoskiego lub dziewanny albo 1/2 łyżki tymianku zalej szklanką gorącej (nie wrzącej) wody i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Przecedź.
Pij po 1 szklance naparu 3 razy dziennie przez 10 dni. Ostatnią szklankę wypij przed godziną 16-17.
Są dobre na suchy i mokry kaszel. Nawilżają błony śluzowe dróg oddechowych i zmniejszają ich podrażnienia.
Najlepsze zioła do inhalacji na kaszel:
2 łyżki mięty lub pączków sosny lub 3 gałązki sosny włóż do miski, wlej 1 l gorącej wody.
Nachyl się nad miską, nałóż duży ręcznik na głowę i wdychaj parę znad miski. Oddychaj głęboko i spokojnie, rób wdechy nosem i wypuszczaj powietrze ustami. Inhaluj się 5-6 min 2 razy dziennie przez 7 dni. Jeśli kaszel jest bardzo uciążliwy, możesz inhalować się częściej (3-4 razy dziennie). Uwaga! Jeśli inhalacja nasila kaszel nie rób jej.
Przynajmniej przez pół godziny po inhalacji nie wychodź z domu. Nie pal też papierosów i nie rozpylaj środków odświeżających powietrze.