Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów ozdobnych o wielu rodzajach, gatunkach i odmianach. Każdy z nich zachwyca kształtami i kolorami. Każdy chciałby, by zdobiły wnętrze naszego mieszkania. Chcesz uprawiać orchidee, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie z ich pielęgnacją? Niektóre rodzaje są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji, inne zaś wymagają doświadczonej ręki. Zobacz najpiękniejsze storczyki i sprawdź, jak je uprawiać.
Spis treści
Orchidee, bo tak zwykliśmy nazywać grupę bylin, jaką są storczyki, to jedne z najpopularniejszych kwiatów uprawianych we wnętrzach. Nic dziwnego, wyglądem zachwycają zarówno ich kwiaty, jak i grube, mięsiste liście oraz sinozielone korzenie o niespotykanym wyglądzie.
Najpopularniejsze storczyki to falenopsisy (Phalaenopsis). W obrębie tej grupy znajdziemy okazy o kwiatach barwy białej, różowej, fioletowej, bordowej, a nawet zielonej czy niebieskiej. Storczyki te zwane również ćmówkami są dostępne niemalże w każdym markecie. Jednak nie należą one do najłatwiejszych w uprawie.
Dla osób początkujących zdecydowanie bardziej polecane są okazy z grupy dendrobium czy storczyki Vanda. Zanim zdecydujemy się na konkretną odmianę rośliny, warto dokładnie poznać jej wymagania uprawowe, gdyż między poszczególnymi grupami pojawiają się znaczące różnice, np. co do stanowiska. Jeśli będziemy stosować się do najważniejszych zasad hodowli storczyków, to odwdzięczą nam się pięknym kwitnieniem.
Orchidee to bardzo różnorodna rodzina zawierająca mnóstwo rodzajów, gatunków i odmian różniących się wielkością kwiatów, ich kształtem i kolorem. Mają też różne wymagania jeśli chodzi o pielęgnacje. Które są najłatwiejsze w uprawie, a które wymagają doświadczenia?
To najbardziej popularny gatunek w kraju. Nie jest najtrudniejszy w uprawie, a ponadto charakteryzuje się długim kwitnieniem – w sprzyjającym środowisku kwiaty utrzymują się na łodygach nawet pół roku! W naturalnym środowisku storczyki te wcale nie rosną w podłożu, lecz są przytwierdzone do drzew w lasach tropikalnych.
W uprawie tego storczyka ważna jest wystawa. Najintensywniej kwitnie na parapecie południowym lub południowo-zachodnim. Ważne, aby światło było rozproszone. Idealne do uprawy są przezroczyste donice. Storczyki podlewamy umiarkowanie – nie mogą stać w wodzie! Ćmówki nie znoszą przeciągów, wychłodzenia oraz przegrzania – szybko gubią wtedy kwiaty.
To storczyk o bardzo dużych kwiatach, które wyglądem przypominają popularne ogrodowe bratki, stąd potoczna nazwa – orchidea bratkowa. Jej kwiaty mogą przybierać rozmaite barwy, a na myśl przywodzą karnawał w krajach południowych.
Kwitnienie rozpoczyna się zwykle pod koniec lata i może trwać od 6 do 8 tygodni. Ważne, aby roślina miała zapewnioną wilgoć zarówno w powietrzu, jak i w podłożu. Z tym ostatnim nie należy przesadzać, gdyż roślina stojąca w wodzie zacznie zamierać.
Ma dzwonkowate kwiaty umieszczone na długim pędzie. W warunkach pokojowych osiąga ok. 30-50 cm. Zaczyna kwitnąć, gdy przekroczy wysokość 20 cm. Gdy dendrobium przekwitnie pierwszy raz po zakupie, zwykle ma tendencję do wypuszczania kilku skromniejszych pędów.
To jeden z najłatwiejszych w uprawie storczyków. Jego okres spoczynku przypada jesienią i zimą. Musimy wtedy znaleźć mu chłodny, widny parapet i ograniczyć podlewanie do minimum. Dzięki temu ponownie pięknie zakwitnie.
Okaz ten swoją nazwę zawdzięcza hodowcy, Wiliamowi Cattleyowi, w którego oranżerii po raz pierwszy zakwitła ta zjawiskowa roślina. Kwiaty tego storczyka osiągają nawet 20-25 cm średnicy. Odmiana jest łatwa w uprawie i chętnie zawiązuje nowe pąki.
Aby katleja cały czas rodziła kwiaty, należy zapewnić jej różnicę temperatur między nocą a dniem, która wynosi ok. 10°C. Latem musimy uważać na wysokie temperatury. Gdy zaczną przekraczać 30°C, okna, przy których stoją kwiaty, należy cieniować. W uprawie storczyka Cattleya uważajmy też na chłodne przeciągi.
To jeden z największych storczyków. Jego pędy mogą osiągnąć nawet 200 cm długości! Okaz ten ma bardzo duże wymagania świetlne, które przewyższają preferencje innych odmian orchidei. Musimy jednak uważać na bezpośrednie promienie słońca, gdyż mogą powodować poparzenia.
Epidendrum nie znosi zarówno niedoboru, jak i nadmiaru wody. Dlatego podlewanie musi być regularne i umiarkowane. Latem storczyk możemy wynieść na taras.
Ze względu na kształt kwiatów ten rodzaj storczyka jest nazywany motylnikiem. Zakwita wiosną. Kwiaty mogą mieć różne kolory: najczęściej złociste lub różowe. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo światła i wysokiej wilgotności powietrza.
Oncidium to jeden z najtrudniejszych w uprawie storczyków. Zimą wymaga doświetlania, a temperatura w ciągu dnia nie może spaść poniżej 18°C. Przy czym wymagana jest stała, wysoka wilgotność powietrza, dlatego okaz dobrze czuje się uprawiany w szkle.
Cymbidium jest łatwe w uprawie, dlatego idealnie nadaje się dla początkujących hodowców. Kwitnienie rośliny przypada na wiosnę i jesień. Lubi regularne podlewanie. Storczyk ten pochodzi z podnóża Himalajów, dlatego preferuje niższe temperatury. Raz w roku na pędach kwiatostanowych wyrastających z pseudobulw pojawia się od 10 do 25 okazałych kwiatów.
By cymbidium kwitło, należy od maja do października zapewnić mu nocą temperaturę 14°C.