O tym, że ciśnienie krwi jest za wysokie, świadczą nieprawidłowe wyniki pomiarów. Ale warto też zwrócić uwagę na pewne sygnały, które wysyła nasz układ krążenia. Oto nietypowe objawy nadciśnienia tętniczego.
Kardiolodzy mówią, że nadciśnienie długo, nawet całymi latami, rozwija się w ukryciu. Również dlatego, że wiele osób ignoruje symptomy, które mogą o nim świadczyć. Oto kilka charakterystycznych objawów, które warto z nim powiązać i się swoim zdrowiem bardziej zainteresować.
Nietypowe objawy nadciśnienia tętniczego
-
Pulsujący ból głowy
Jeśli pojawia się w okolicy potylicznej (z tyłu głowy, tuż przy karku), a zwłaszcza gdy dzieje się tak rano, może być to sygnałem wzrastającego ponad miarę ciśnienia. Czasem towarzyszą temu szumy w uszach lub uczucie zatkanych uszu. O nadciśnieniu może świadczyć również pulsujący, silny ból w skroniach lub zawroty głowy.
-
Kołatanie serca
U ludzi zdrowych uczucie tłukącego się w piersiach serca pojawia się pod wpływem stresu czy po intensywnym wysiłku fizycznym. I zwykle mija, gdy emocje opadną lub po kilkuminutowym odpoczynku. Ale jeśli serce bije nierównomiernie, a czasem mamy także uczucie ucisku jego okolicy oraz zaczerwienioną twarz, może to świadczyć o nagłym skoku ciśnienia.
-
Krwawienia z nosa
To objaw pojawiający się nawet u osób, które nadciśnienie mają od niedawna. Jeśli zatem wcześniej nie występowały, a teraz zaczęły się bez żadnego uchwytnego powodu (np. urazu), ciśnienie zdecydowanie warto zmierzyć. Krwotok z nosa może również pojawić się w przebiegu tzw. kryzy nadciśnieniowej (inna nazwa to przełom nadciśnieniowy). To bardzo wysokie, gwałtownie wzrastające ciśnienie, nawet do 220/120 mmHg. Jest stanem zagrożenia życia – trzeba wtedy wezwać pogotowie ratunkowe.
-
Nadmierna nerwowość
Z nadciśnieniem chyba najtrudniej powiązać powtarzające się stany rozdrażnienia. Ale gdy pojawiają się one nagle i nie są poprzedzone żadną nieprzyjemną sytuacją, to warto jednak wziąć taką ewentualność pod uwagę.
Pomiary ciśnienia tętniczego
140/90 mmHg to graniczna wartość. Wynik taki i każdy wyższy wskazuje już na nadciśnienie. Oczywiście jeśli przekroczenia potwierdzą się w kilku różnych pomiarach. Gdy wzrasta ono powoli nasz organizm przystosowuje się do tego i często rzeczywiście trudno znaleźć wyraźne objawy tego problemu. Dlatego warto mieć w domu ciśnieniomierz i używać go przynajmniej co kilka tygodni.
Jak dokonać pomiaru?
- Najlepiej dokonywać pomiarów rano, wkrótce po wstaniu z łóżka i przed śniadaniem.
- Ważne, by rękę oprzeć na stole, a stopy na podłodze i nic nie mówić w trakcie tego badania.