Kurkuma dzięki zawartości kurkuminy korzystnie wpływa na zdrowie. Pomaga na przeziębienie i infekcje, bóle stawów i trądzik. Wzmacnia organizm, leczy trudno gojące się rany i zespół suchego oka. Jak wykorzystać te cenne właściwości? Wypróbuj nasze przepisy na domowy napar, napój, złote mleko, maseczkę, maść i surówkę z kurkumą.
Spis treści
Kurkumę od wieków wykorzystywano w kuchni i medycynie Dalekiego Wschodu. Jak kurkumina działa na organizm i na jakie dolegliwości pomaga.?
Kurkumina to naturalny związek otrzymywany z kłączy ostryżu długiego (czyli kurkumy). Od tysięcy lat była stosowana w medycynie naturalnej. m.in. w łagodzeniu bólu miesiączkowego, dolegliwościach żołądkowych i leczeniu trudno gojących się ran i blizn. Dziś także zajmują się nią badacze.
Okazuje się, że kurkumina (czysta lub w postaci pochodnych) może być w przyszłości stosowana jako lek lub preparat wspomagający leczenie choroby nowotworowej i alzheimera. Kurkumina jako silny przeciwutleniacz pomaga wzmocnić odporność, w wypadku infekcji skraca czas jej trwania, ponieważ hamuje namnażanie się wirusów.
Jak wykorzystać lecznicze i pielęgnacyjne właściwości? Możesz przygotować z nich domowe, naturalne kuracje o szerokim działaniu.
Zarówno kurkuma, jak i imbir zawierają substancje przeciwzapalne – kurkuminę i tumerol oraz gingerol. Mają one działanie antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i napotne. Pomagają więc złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu.
Jak zrobić?
Do kubka (250-275 ml) wsypujemy łyżeczkę kurkumy, kawałek startego korzenia imbiru (ok. 2 cm), szczyptę pieprzu i chili. Zalewamy wrzącą wodą. Kiedy nieco ostygnie, dodajemy sok z 1/2 cytryny i miód według uznania. Pijemy 2-3 razy dziennie po kubku naparu.
W pieprzu znajduje się piperyna, która znakomicie wzmacnia działanie kurkuminy. Razem hamują procesy zapalne, które powodują ból stawów.
Jak zrobić?
Wyciskamy sok z 2-3 pomarańczy i kłącza kurkumy długości ok. 3 cm (ewentualnie ścieramy kłącze na tarce o bardzo drobnych oczkach. Można też zamiast soku czy startego korzenia dodać płaską łyżeczkę zmielonej kurkumy). Dodajemy 1/2 łyżeczki pieprzu, mieszamy. Pijemy małe porcje przez cały dzień.
Dodaje energii, pomaga szybciej wrócić do zdrowia po infekcjach wirusowych i bakteryjnych.
Jak zrobić?
W małym rondelku gotujemy 8 min, na średnim ogniu, 1/2 szklanki wody z łyżeczką kurkumy i szczyptą czarnego pieprzu. Dodajemy szklankę mleka, 1/2 łyżki klarowanego masła, łyżeczkę lipowego miodu. Mieszamy, studzimy. Pijemy raz dziennie.
Kurkuma działa przeciwbakteryjnie, a glinka ma właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające i regenerujące. Naturalne kosmetyki zawierające te dwa składniki poprawiają stan cery trądzikowej.
Jak zrobić?
Do miseczki wsypujemy 2 miarki (np. łyżeczki) glinki, 2 miarki wody, płaską łyżeczkę sproszkowanej kurkumy, kroplę ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego). Wszystko mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeśli maska jest zbyt gęsta, rozcieńczamy ją większą ilością wody. Nakładamy na twarz i po 10-15 minutach zmywamy.
Zarówno kurkuma, jak i miód wykazują silnie działanie przeciwbakteryjne, wspomagają także regenerację skóry. Z tego powodu można wykorzystać obie substancje jako naturalny opatrunek przyspieszający gojenie się drobnych ranek, np. zadrapań.
Jak zrobić?
Mieszamy łyżeczkę płynnego miodu (dowolnego) ze szczyptą sproszkowanej kurkumy. Smarujemy cienką warstwą zranione miejsce. Powtarzamy 2 razy dziennie.
Wstępne badania wykazały korzystny wpływ kurkumy przy leczeniu: zespołu suchego oka, zapaleniu spojówek, jaskry, retinopatii niedokrwiennej. To działanie zawdzięcza antyoksydantom. Ich działanie wzmacnia beta-karoten zawarty w marchewce.
Jak zrobić?
Ścieramy marchewkę na tarce o drobnych oczkach, doprawiamy kurkumą, odrobiną soli i pieprzu, dodajemy 2 łyżeczki oliwy lub oleju. Surówkę zjadamy na podwieczorek lub do obiadu. Można ją wzbogacić orzechami włoskimi.