Mniszek lekarski (z wyjątkiem korzeni) najlepiej zbierać w kwietniu i maju, kiedy nie jest jeszcze zbyt gorzki. Jego żółte kwiatki, zdobiące łąki i trawniki, uznajemy za nieszkodliwy chwast, tymczasem jest to bardzo wartościowa roślina lecznicza. Z liści, kwiatów i korzenia mniszka lekarskiego zrobisz koktajl na wzmocnienie, syrop łagodzący kaszel i wino ułatwiające trawienie.
Mniszek lekarski to prawdziwa skarbnica cennych substancji. Mniszek, oficjalnie zwany Taraxacum officinale, a potocznie dmuchawcem czy mleczem, zawiera m.in. mnóstwo witamin i soli mineralnych, a do tego wiele innych składników wpływających korzystnie na organizm człowieka.
A co ciekawe, do przygotowania domowych leczniczych napojów można wykorzystać każdą część tej rośliny: liście, kwiaty oraz korzenie. Ruszajmy zatem na łąkę – byle była ona daleko od szosy.
Młode listki mniszka lekarskiego najlepiej zrywać wtedy, gdy roślina jeszcze nie zakwitła lub na początku kwitnienia. W maju najmniej gorzkie są młode pędy, wyrastające ze środka rozety. Mają sporo soli mineralnych – żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, krzemu oraz witaminy B2.
Przepis na koktajl z liści mniszka lekarskiego:
5-10 młodych listków opłucz i zmiksuj z dodatkiem jabłka, liści jarmużu i 100 ml soku pomarańczowego. Pij przez cały maj!
Kwiaty mniszka lekarskiego zbiera się wtedy, gdy są lekko rozwinięte – na początku kwitnienia. Trzeba je obrywać bez szypułek. Zrobiony z nich syrop wspomaga leczenie przeziębienia, zwłaszcza kaszlu (1 łyżeczka 3 razy dziennie).
Przepis na syrop z kwiatów mniszka lekarskiego:
200 g kwiatów zalej litrem wody i ogrzewaj na małym ogniu przez godzinę. Odstaw na noc. Rano przecedź, odciśnij kwiaty i dodaj 1 kg cukru. Gotuj aż zacznie gęstnieć. Na końcu wlej sok z 2-3 cytryn, przelej do słoiczków i zakręć (na gorąco). Możesz przechowywać do zimy.
Korzenie mniszka lekarskiego wykopuje się wiosną i późną jesienią. Wybieramy te rośliny, których korzeń jest grubszy od ołówka. Przed przetworzeniem trzeba je umyć, rozdrobnić i ususzyć.
Przepis na wino z korzenia mniszka lekarskiego:
Wsyp do słoika ok. 50 g suszonych korzeni i zalej je butelką (750 m) białego wytrawnego wina. Odstaw w ciemne miejsce na ok. 2 tygodnie, codziennie wstrząsając. Po tym czasie przecedź do ciemnej butelki. Pij po 10-20 ml w razie niestrawności, przy problemach z wątrobą i podczas odchudzania (ma właściwości oczyszczające organizm).