Łysienie plackowate to nie tylko problem estetyczny, ale też choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jak się objawia i jakie są jego przyczyny? Sprawdź, na czym polega leczenie łysienia plackowatego i czy można się całkowicie pozbyć tej dolegliwości?
Spis treści
Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów przez bardzo młode kobiety - takie, które nie przekroczyły jeszcze czterdziestego roku życia.
Pierwszy objaw łysienia plackowatego najczęściej pojawia się w obrębie skóry głowy. Zwykle jest to okrągłe miejsce pozbawione całkowicie włosów. Najczęściej ma ono wielkość monety, choć zdarzają się też zmiany o średnicy 10 cm. Wokół niego zauważyć można tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótko ułamane włosy, których oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż ich nasada. Z czasem takich ognisk może pojawiać się więcej. Co ciekawe, choć choroba ma charakter zapalny, w miejscach, gdzie były włosy, nie pojawią się żadne zmiany - skóra nie jest ani zaczerwieniona, ani łuszcząca.
Niekiedy chorobie towarzyszą także zmiany obejmujące paznokcie - płytka staje się cienka, widać na niej bruzdy.
Choroba ta ma ma podłoże autoimmunologiczne i często współistnieje z innymi chorobami tego typu (np. atopowym zapaleniem skóry, chorobą Hashimoto). W przypadku łysienia plackowatego organizm z niewyjaśnionych przyczyn wywołuje w mieszku włosowym stan zapalny, który powoduje odrzucenie włosa.
By zahamować ten proces i sprawić, by włosy zaczęły odrastać, konieczne jest leczenie dermatologiczne (samo działanie kosmetykami nie wystarczy).
Często skuteczne jest miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów lub leków zawierających minoksydyl, związek pobudzający porost włosów. Niekiedy łączy się je z zażywaniem środków o działaniu immunosupresyjnym.
Doskonałe efekty przynosi również stosowanie miejscowej immunoterapii. Zabieg ten polega na uwrażliwieniu skóry głowy specjalnymi alergenami. Wyzwolona w ten sposób reakcja ponownie pobudza wzrost włosów.
Jeśli lekarz zaleci ci wcierkę, pamiętaj, że samo zaaplikowanie jej na skórę nie wystarcza. Wcierkę należy wmasować. Sam zabieg jest równie ważny, jak środek, który stosujesz.
Masaż poprawi ukrwienie skóry i „wpuści” lek głębiej. Każdorazowo masuj skórę głowy przez 2-5 min, używając opuszek palców.
Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach łysienie plackowate zanika samoistnie w ciągu dwóch lat od zachorowania. Zła, że choroba ma charakter nawrotowy. Oznacza to, że z czasem niestety znów mogą pojawić się jej objawy.